Kulturna doživetja v Domžalah: Grad Krumperk

9 hours ago 22
ARTICLE AD

Naša občina je prava zakladnica naravnih in kulturnih doživetij in počitniški čas je kot nalašč za odkrivanje lepot domačih krajev in okolice. V bližini Gorjuše pri Domžalah – na precej idilični lokaciji – stoji renesančni grad, ki se v virih omenja že leta 1338. Danes je grad sicer v zasebni lasti, dostop do njega pa žal omejen.

Grad, ob katerem je urejen konjeniški center, ima kvadratno tlorisno zasnovo z značilnimi vogelnimi stolpi in podstrešnim konzolnim vencem, ki je danes eden redkih ohranjenih. V bližini gradu stoji tudi jamarski dom z urejeno muzejsko zbirko in Železno jamo.

Sedanji renesančni grad, ki stoji na hribčku na južni strani Krajevne skupnosti Dob, so okrog leta 1580 pozidali vitezi Ravbarji, ki so stalno bili bitke s Turki. V bitki s Turki pri Sisku se je 22. junija 1593 posebej izkazal legendarni junak Adam Ravbar, ki je opevan tudi v slovenskih ljudskih pesmih in dobro poznan v naših krajih, saj na Rodici od leta 1992 pivo vari prva slovenska zasebna pivovarna Adam Ravbar. Vitez Adam Ravbar, poveljnik kranjskih plemiških konjenikov, je večino svojega življenja tudi živel na gradu. Dan po znameniti bitki pri Sisku, v kateri je 4000 mož premagalo dvajsettisočglavo turško vojsko, se je Adam Ravbar zmagovito vrnil na grad, zato je 23. junij znan kot dan Adama Ravbarja.

Hercules Kreutberger je bil prvi znani lastnik gradu, po njem je grad tudi dobil ime (nemško se je grad imenoval Kreutberg), sezidali so ga gospodje Koprivniški, ki so zapustili prvotni grad na Konfinu. Po Valvasorjevo naj bi bilo prvotno ime gradu Turen pod Krumperkom, na gradu je bila namreč rojena njegova mati Ana Marija.

Ravbarji, stara kranjska plemiška družina, so bili lastniki gradu od 16. do 17. stoletja. Izhajali so iz Koroške in bili zelo pomemben del družbe, leta 1515 so prvič prejeli baronski naziv zaradi izjemnih dosežkov v službi države in cesarja. Glavna rezidenca Ravbarjev je bil grad Kravjek pri Muljavi. Njihov grb ponazarja črni, napadajoči bik, ki simbolizira moč, ponos, divjo naravo, ki jo imajo tisti, ki plenijo (Rauber je po nemško ropar), družina je imela namreč takšen nezaslišan privilegij, da ji je bilo dovoljeno med smrtjo prejšnjega in ustoličenjem novega vojvode ropati po državi.

 

Od leta 1631 do 1803 je bil grad v lasti baronov Raspov, ki so leta 1712 nasproti grajskega vhoda zgradili baročno kapelo Device Marije – le-ta je bila pred leti obnovljena – nato pa so lastniki postali grofje Thurn Valsassina, od leta 1840 pa plemiška rodbina Rechbach. Konec 20. stoletja si je občina Krtina prizadevala, da bi grad odkupilo sresko glavarstvo in v njem uredilo okrajno ubožnico, a to se žal ni zgodilo. Leta 1928 je bil grad zopet v zasebni lasti – kupila ga je Stanka Pogačnik, posestnica iz Ruš pri Mariboru.

Med drugo svetovno vojno je grad postal prebivališče nemške posadke, po vojni pa je bilo tu nekaj časa vojaško okrevališče za pljučne bolnike. Po drugi svetovni vojni je bil objekt, kot mnogo drugih, nacionaliziran in oropan. Konec petdesetih let so v gradu živele delavke podjetja Tosama, nato pa je bila v gradu urejena muzejska slamnikarska zbirka in zbirka NOB.

Kot omenjeno, je grad Krumperk danes v zasebni lasti, saj je bil v postopku denacionalizacije vrnjen dedičem lastnikov, zdajšnji lastnik pa je že večkrat izkazal zanimanje za obnovo gradu. Konjerejski center, ki stoji poleg gradu, je del Oddelka za zootehniko Biotehniške fakultete ljubljanske univerze. Pred več kot tridesetimi leti so ga odkupili od takratne Agroemone, leta 2009 pa so ga zaradi vse večjega zanimanja za izobraževanje na področju konjeništva reorganizirali.

Grad Krumperk s svojo slikovito lego in pestro zgodovino kar vabi k obisku in čeprav ga danes ni mogoče obiskati od znotraj, ostaja pomemben del kulturne dediščine in tiha priča življenja in zgodb, ki so se tukaj spletale več stoletij. Upajmo, da bo izjemen grad nekoč ponovno na ogled javnosti, do takrat pa si lahko ogledate video posnetek notranjosti gradu iz leta 2015.

Vir: Visit Domžale

Foto: Primož Hieng, stare fotografije: arhiv Gašper Dimc, Občina Domžale

The post Kulturna doživetja v Domžalah: Grad Krumperk appeared first on domžalec.si.

Read Entire Article