Kripto, ETF, panika: Kaj delati z denarjem, ko svet ni več stabilen

3 days ago 15
ARTICLE AD

LJUBLJANA – Denarnica prihodnosti: kako v 2025 pametno vlagati in preživeti brez panike

To je deseti članek v naši seriji vsebin, s katerimi želimo pomagati »navadnim smrtnikom« pri finančnih odločitvah in življenju. Z nami sodeluje Eva Homan, mag. poslovnih ved – strokovnjakinja za osebne finance, ki jo na Instagramu pod imenom @denarnadlani spremlja skoraj 15.000 ljudi. Njene vsebine so iskrene, aktualne in – kar je najpomembneje – uporabne.

Prejšnji članek iz serije nasvetov: Nista imela kredita, pa vendarle sta zgradila hišo – kako jima je to uspelo?


»Kripto je padel, skladi nihali, jaz pa sem skoraj prodal vse – iz panike.«

Nejc (41) iz Ljubljane je bil dolgo skeptik glede investiranja. Ko pa je slišal za visoke donose ETF-jev in kriptovalut, se je navdušil. V letu 2021 je odprl trgovalni račun in začel nalagati manjše zneske.

»Sprva sem vsak dan gledal graf. Ko je začelo padati, me je zajela panika. En dan sem bil 200 evrov v minusu in sem vse prodal. Teden kasneje bi bil v plusu. Danes vem – nisem imel načrta. Samo upanje.«

Danes Nejc še vedno vlaga – ampak drugače. Z mirno glavo, dolgoročnim ciljem in veliko manj strahu.

Kriptovalute. Vir: Pixabay

V 2025 je priložnosti več kot kdajkoli – pa tudi pasti

Danes imamo dostop do informacij, orodij in platform, ki so bile še pred desetletjem rezervirane le za finančne strokovnjake. Lahko vlagaš v delnice, obveznice, ETF-e, zlato, kripto, nepremičnine… z nekaj kliki. Toda s tem pride tudi preobremenjenost, nejasnost in impulzivnost.

»V enem letu ne pričakujte čudežev, ker borza ni loterija,« opozarja Eva Homan, mag. poslovnih ved. »Vlaganje v 2025 zahteva razumevanje tveganja, načrt in predvsem – potrpežljivost.«

»Razpršitev med različne naložbene razrede (delnice, obveznice, lahko tudi kriptovalute, zlato) je ključno. Razmerja pa morajo ustrezati našim pričakovanjem, ciljem in zmožnostim.«


Investiranje ni odločitev – je proces

Eva pojasnjuje, da se investiranja nikoli ne lotimo naenkrat – ampak postopoma. Najprej z razumevanjem osnov, nato z oblikovanjem strategije, nato pa s konzistentnostjo.

»Začnite pri osnovah – dobrem poznavanju sebe. Kakšni so vaši finančni cilji, na kakšen časovni horizont bi jih želeli doseči, kakšna je vaša pripravljenost na tveganje in kolikšen delež razpoložljivega dohodka boste namenili dolgoročnim ciljem.«

To ni nekaj, kar delaš na podlagi objave na družbenem omrežju. To je načrt, ki vključuje vlaganje z glavo, ne z adrenalinom.

Read Entire Article