ARTICLE AD
Izhodiščni model v najnovejši liniji pokončnih mokro-suhih sesalnikov znamke Roborock se nedvomno lahko pohvali za najboljšo vrednostjo za zahtevani denar, vendar žal ni brez nekaterih pomanjkljivosti, zaradi katerih boste morda kljub vsemu želeli katerega od dražjih z oznako F25.
Tla pomivajo ali bolje rečeno brišejo tudi robotski sesalniki, nekateri (dražji) tudi dokaj dobro, a še vedno je ni čez nekaj sile, ki je ti preprosto ne zmorejo. Pokončni sesalniki sicer tudi niso namenjeni drgnjenju, kakršnega lahko izvajamo, če se spravimo s krpo na kolena, ali če jo vpnemo v namensko čistilno palico. Vendar pa se z njimi da malo pritisniti ob tla in vrtenje krtače (valja) že samo po sebi daje nekoliko več kot krpa, ki ji za seboj vleče robot. Navsezadnje je lahko kombinacija solidnega predstavnika slednjih in »osnovnega« pokončnega sesalnika cenejša od naprednega robota, ki morda ne bo pomil nič bolje.
Podjetje Roborock je nedavno v prodajo poslalo štiri modele serije F25, od katerih smo testirali najcenejšega, saj F25 RT stane 250 evrov, medtem ko je naslednji v vrsti (F25) že sto evrov dražji. Njegovi prednosti sta daljša avtonomija baterija in krajši postopek sušenja valja. Če nimate veliko (velikih) prostorov, kjer morate redno pomivati tla, lahko stotaka vložitev kaj drugega, saj boste z F25 RT verjetno povsem enako učinkoviti.
Tovrstni sesalniki so sčasoma postali vse bolj »modularno« sestavljeni. Rezervoar ali valj ni nekam vstavljen, temveč je del oblike celotne naprave. Brez posode za umazano vodo bi denimo na pokončnem delu zevala velika luknja. Rezervoar za vodo (s čistilom) pa so tokrat zasnovali spodaj, v sesalni oz. pomivalni glavi. To se ne izkaže za najboljšo odločitev, a tudi prejšnji podolgovat in na enem koncu ozek rezervoar je bil daleč od idealnega. Pri tokratnem je treba celoten sesalnik postaviti pod »pipo,« da lahko vanj nalijemo vodo. In ga dvigniti ter obrniti okrog, da jo izlijemo ven. Stari, na pokončnem delu sesalnika, pa je bil prevelik (predolg) za dolivanje vode v domačih umivalnikih. Roborocku kar nekako ne uspe najti idealne formule. Rokovanje z rezervoarjem za umazano vodo je sicer enostavno, podobno velja za vstavljanje in snemanje pomivalnega valja in tudi začetno sestavljanje sesalnika ne zahteva veliko napora in znanja.


Zglob med sesalnim oz. pomivalnim delom in ročajem (ki je seveda veliko več kot zgolj to) je zelo gibljiv in omogoča, da s krtačo dosežete marsikam. Proizvajalec obljublja pomivanje do roba, kar drži le delno. S pomivalno glavo že lahko peljemo povsem ob robu, toda krtača ga ne doseže, tako da bo nekaj mm vedno ostalo nepočiščenih. Večja težava pa je čiščenje pod školjkami, bideji ali radiatorji, ki so obešeni na stenah. Zaradi rezervoarja je namreč sesalni del toliko visok, da bi se pri meni zataknil pod vse naštete elemente. Z nekaterimi drugimi podobnimi napravami, ki so imeli rezervoar v ročaju, resda manjši, sem lahko čistil tudi na omenjenih predelih.
F25 RT hkrati sesa in pomiva, a vseeno priporočam, da posesati prej z drugo pripravo ali na obhod pošljete robota. Sicer boste na koncu v umivalnik skupaj z umazano vodo zlili še kup smeti. Kar sicer pomeni, da je sesalnik kar učinkovit, mogoče celo bolj kot za osrednjo dejavnost, torej za pomivanje. Slednje stori srednje dobro, nekoliko bolje kot robot v tej vlogi, vendar se je treba bolj prisušenih ostankov tega ali onega lotiti ročno, in tudi v globje razmike med ploščicami (»fuge«) ne seže, ker z valjem, ki se vrti v eni ravnini, niti ne more. Vodo dozira sam glede na izbrani program – priporočam uporabo močnejšega –, ni ročnega škropljenja kot pri nekaterih konkurenčnih. Ta opcija mi je sicer bolj všeč. Delovanje ni preglasno, pogrešal pa sem kakšen zaslonček s podatkom o napolnjenosti baterije. Na vrhu odebeljenega dela ročaja je zgolj »lučka,« ki ni v veliko pomoč.


Prej in potem.
Po koncu pomivanja je treba sesalnik postaviti na podstavek, ki na srečo ne zasede veliko prostora, in zagnati čiščenje ter sušenje krtače (valja). To skupno traja kar pol ure in je dobro slišno, ne pa ekstremno glasno kot pri nekaterih drugih. F25 zadevo opravi veliko hitreje in to je ena njegovih glavnih prednosti za dodatnih sto evrov. Mislim, da se vseeno lahko odločite za F25 RT, vendar najprej preverite, ali imate pod visečimi elementi približno 9 cm višine.
HVALIMO:
- Dokaj dobro sesa in pomiva
- Uporabna okretnost
- Ni pretirano glasen
- Baterijske zaloge je za večino stanovanj dovolj
- Kakovostna izdelava
- Razumna cena
GRAJAMO:
- Previsok pomivalni del
- Rezervoar z vodo v pomivalnem delu otežuje dolivanje in izlivanje vode
- Ni indikatorja baterije
- Dokaj dolgo sušenje krtače
The post KRATKI TEST Roborock F25 RT: Dostopen in soliden appeared first on Tehnozvezdje.