ARTICLE AD BOX
DZ je danes opravil prvo branje predloga novele zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev, ki s prenosom evropske direktive rahlja pogoje za prihod visokokvalificirane delovne sile iz tretjih držav ter uvaja sezonsko delo tujcev v turizmu in gostinstvu. Predlogu se, četudi mu opozicija očita favoriziranje tujih delavcev, obeta podpora.
Državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija je na izredni seji DZ uvodoma spomnil, da predlog novele v slovenski pravni red prenaša t. i. prenovitveno direktivo, katere namen je okrepitev in spodbuditev sistema modre karte EU oziroma privabljanje visokokvalificiranih delavcev iz tretjih držav.
Tujec bo moral imeti po predlogu za visokokvalificirano zaposlitev pogodbo o zaposlitvi za najmanj šest mesecev (zdaj za najmanj eno leto). Izpolnjevati bo moral pogoje za opravljanje reguliranega poklica oz. pri nereguliranih poklicih izkazati visoke poklicne kvalifikacije, pri poklicih informacijsko-komunikacijske tehnologije pa bo lahko modro karto EU pridobil tudi, če ne bo imel formalne izobrazbe.
Plača tujca za visokokvalificirano zaposlitev bo morala biti vsaj v višini povprečne mesečne bruto plače (zdaj v višini 1,5 povprečne mesečne bruto plače).
Kot je navedel Feketija, bo po novem za izdajo soglasja za zaposlitev dodan nov pogoj, to je, da delodajalec pred tem ni odpuščal delavcev iz poslovnih razlogov.
Zaradi pomanjkanja ustreznega kadra, predvsem v poletnih in zimskih mesecih, predlog novele uvaja tudi sezonsko delo v turizmu in gostinstvu, ki pa se bo lahko opravljalo le na podlagi pogodbe o zaposlitvi.
Med drugim je predvidena še nova evidenca delodajalcev, pravnomočno kaznovanih za prekrške delovne zakonodaje, ki naj bi ne le tujim, temveč tudi domačim delavcem omogočila seznanitev s kršitelji.
Državni sekretar je poudaril še, da je o predlagani noveli potekal intenziven socialni dialog. Ekonomsko-socialni svet ji je zeleno luč prižgal januarja.
V koalicijskih vrstah predlog podpirajo. Kot je v imenu poslancev Levice dejal Milan Jakopovič, so tujci v Sloveniji “premnogokrat izpostavljeni negotovemu položaju in zlorabam s strani delodajalcev”, zato pozdravljajo predvidene določbe, “ki bodo zagotavljale boljšo varnost za tujce, ki prihajajo k nam in pripomorejo k blaginji naše družbe”.
Jurij Lep je opozoril, da so v Gibanju Svoboda želje po zaposlovanju mednarodnih strokovnjakov in izobraženih ljudi umestili že v predvolilni program. “Želimo si pridobiti vse več talentov za delovna mesta, ki prinašajo visoko dodano vrednost,” je izpostavil.
Slovenija se že nekaj časa sooča s pomanjkanjem delovne sile, pa je spomnil Soniboj Knežak (SD). Tako bo tudi v prihodnje – četudi bi se gospodarska rast ohladila, se množičnejše generacije počasi upokojujejo, na trg dela pa prihajajo veliko manjše, je podčrtal. V SD so zato spremembam, ki omogočajo lažje in hitrejše zaposlovanje tujcev, naklonjeni, ob tem pa od vlade pričakujejo nadaljnje korake k celovitemu urejanju vprašanja dela in življenja tujih delavcev ter njihovih družin v Sloveniji.
Opozicijski poslanci medtem predlogu novele nasprotujejo. “Predlog zakona je jasen dokaz, da vlada doktorja Roberta Goloba ni pripravljena braniti pravic slovenskih delavcev, temveč namesto tega favorizira tuje delavce,” je menil Anton Šturbej (SDS). Kot je ocenil, predlog s poenostavljenimi postopki (ne)posredno spodbuja ilegalne migracije, hkrati pa ne zagotavlja zadostne integracije tujih delavcev v slovensko družbo.
Več skrbi za slovenske delavce bi, tako Aleksander Reberšek, pričakovali tudi v NSi. Po njegovih besedah predlagana novela nadaljuje nekritično politiko migracij in zaposlovanja tujcev. Namesto tega bi bilo treba pripraviti celovit pregled razmer in nato pripraviti predlog strategije delovnih migracij, verjame. “Za tuje delavce bi morali uvesti tudi obvezen uvajalni tečaj, na katerem bi se spoznali z osnovami jezika in kulture, obenem pa bi se morali zavezati k spoštovanju našega pravnega reda in tudi demokratičnih vrednot,” je sklenil.
DZ bo o primernosti zakona za nadaljnjo obravnavo glasoval še danes.