ARTICLE AD
Košnja trave v začetku aprila? Ko prvič stopite na vrt in slišite šelestenje prvega toplega vetra, vas zagrabi občutek, da se je končno začelo. Travnik se počasi prebuja, sonce je močnejše in tla niso več tako razmočena. Narava kliče k urejanju okolice, med prvimi opravili pa je seveda košnja. Toda pozor: preden segrete motorje in zaženete kosilnico čez prvo spomladansko bilko, obstajajo ključni koraki, ki jih marsikdo izpusti – na lastno škodo.
Košnja trave in urejena trata ni samo stvar estetike, temveč predvsem vzdrževanja zdravja zelenice skozi vse leto. Če jo prvič kosite prezgodaj ali nepravilno, lahko naredite več škode kot koristi. Zato ni odveč razmisliti o pripravi – tako trate kot strojev.

Košnja trave in kaj se dogaja pod travno rušo?
Micelij, kisik in skrita življenja tal
Trava se spomladi ne prebuja sama od sebe. V tleh poteka nešteto procesov, ki so nujni za njeno rast. Glivice, mikroorganizmi in deževniki igrajo vlogo nevidnih vrtnarjev. Če kosite prezgodaj, še preden se tla otoplijo in posušijo, lahko te naravne procese zmotite.
Spomladanska tla morajo doseči vsaj 8 stopinj Celzija, da se koreninski sistem aktivira in rast začne v pravi smeri. Če stopite na tla in puščate vdrtine, je to znak, da so še preveč zasičena z vodo. Kosilnica po takšnem travniku pomeni kompaktiranje – stiskanje zemlje, ki ubija zrak in onemogoča razvoj korenin.
Preizkus, ki ga priporočajo stari vrtnarji: vzamete pest zemlje in jo stisnete. Če se oblikuje v kepo in kaplja, je prezgodaj. Če se razpade na grobe delce, ste pripravljeni.
Kosilnica – očistite, nabrusite, preverite
Pred prvo košnjo ni dovolj, da le odprete vrtno uto in izvlečete kosilnico iz zimskega spanca. Kot avto pred tehničnim pregledom tudi ona potrebuje osnovni servis. Preverite olje (če imate bencinsko), očistite zračni filter, nabrusite nože in preverite pritrdilne elemente.
Topel zrak sicer prinese mehkejšo travo, a tudi ona si zasluži čist rez, ne pa trganja. Top nož pomeni manj poškodb listov, kar posledično pomeni manj možnosti za glivične okužbe in bolj zdravo rast.
Ne pozabite niti na očala in zaščitne rokavice – prvi dan košnje je tudi statistično najpogostejši dan za manjše poškodbe.
Zbiranje, mulčenje ali izpust?
Prva košnja ni kot ostale
Pri prvi košnji je priporočljivo nastaviti kosilnico nekoliko višje – okoli 5 cm rezalne višine. Ne odstranjujte več kot tretjino višine trave naenkrat. Če je prerasla, raje kosite v dveh dneh, kot da jo drastično postrižete.
Zbiranje pokošene trave je priporočljivo, saj je mlada trava bogata z dušikom in se počasneje razkraja. Če uporabljate funkcijo mulčenja, jo prihranite za poznejše, poletne mesece, ko trava ni več tako sočna.

Gnojilo za travo ni priboljšek, ampak potreba
Košnja trave je pomembna, a brez hranil ne bo goste zelenice
Trava, tako kot vsaka rastlina, potrebuje prehrano. Spomladansko gnojenje naj vsebuje dušik, ki spodbuja bujno zeleno rast. A s količino ne pretiravajte – preobilje hranil lahko izčrpa tla ali povzroči požig korenin. Po gnojenju je priporočljivo, da trate ne kosite vsaj teden dni, da rastline resnično vsrkajo hranila.
Na voljo so tudi organska gnojila, ki sproščajo hranila počasi, skozi več tednov. Če prisegate na naravne metode, je kompost iz kuhinjskih ostankov (brez mesa in maščob!) odlična izbira, ki jo lahko razpršite v tankem sloju.
Pogoste napake, ki uničijo travnik že aprila
Ena najpogostejših napak je, da se trava kosi že konec marca, ob prvih toplih dneh. Druga – nastavitev kosilnice prenizko, kar povzroči, da sonce ožge občutljive bilke. Tretja pa je košnja na mokri travi, kar povzroči nepravilno rezanje in nastanek plesni.
Dodajmo še to: košnja ob napačnem času dneva – denimo v vročem opoldnevu – vodi v stres rastline, podobno kot človek, ki bi moral telovaditi sredi poletne pripeke. Idealna ura je zgodaj dopoldne ali proti večeru, ko sonce ni več tako močno.
Čeprav se mudi, se v resnici ne mudi
Trava bo rasla še vse do pozne jeseni. Zato je pomembneje, da ji na začetku omogočimo pravi zagon, kot pa da se ob prvi priložnosti lotimo strojev in začnemo s hrupom, ki moti tudi čebele. Prvi stik s kosilnico naj bo spoštljiv – do trate, strojev in vašega lastnega časa.
Ko enkrat opravite prve priprave, bo vse drugo lažje. In bolj zeleno. Pa srečno sezono vam želimo!
Objava Kmalu bo čas za prvo košnjo trave. To morate narediti, preden boste pognali kosilnico! se je pojavila na Vse za moj dan.