Klub diplomatov Slovenije s pogovorom o pospeševanju mednarodnih sodelovanj preko kulture

3 hours ago 4
ARTICLE AD BOX

Klub diplomatov Slovenije in Center za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede iz Ljubljane sta v počastitev slovenskega kulturnega praznika pripravila okroglo mizo na temo Pospeševanje mednarodnih sodelovanj preko kulture. Beseda je tekla tako o gostovanjih slovenskih umetnikov v tujini kot privabljanju tujih v Slovenijo ter turizmu.

Glasbenik Alfi Nipič je v preteklosti gostoval na več turnejah po klubih Slovencev v Avstraliji, Kanadi in ZDA, pa tudi po Avstriji in Nemčiji. Kot je povedal na okrogli mizi, ki je v četrtek zvečer potekala v prostorih Fakultete za družbene vede Ljubljana, opaža upad stikov na tem področju. Dodal je, da so bili stiki pred desetletji tudi bolj pristni.

Pospeševanje mednarodnih sodelovanj v kulturi je, kot je poudarila novinarka Vida Petrovčič, ki je moderirala pogovor, dvosmerna cesta. Direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana Darko Brlek velja za zelo uspešnega pri privabljanju tujih umetnikov v Slovenijo.

Brlek je poudaril, da so za to, da so umetniki pripravljeni priti v Slovenijo, potrebni ustrezni pogoji – dvorana, oder, pomembna je tudi mobilnost. Sicer pa, kot je dejal, kulturna diplomacija nastopi tam, kjer vse ostale oblike diplomacije odpovedo. Opozoril je, da so svetovni dogodki, kot je vojna v Ukrajini, povzročili določene težave ter da so znotraj EU velike razlike med državami, ki seveda vplivajo na mednarodne izmenjave.

Direktorica Turizma Ljubljana Petra Stušek težavo pri privabljanju tujih gostov v Slovenijo vidi pomanjkanju letalskih in železniških povezav. Sicer pa, kot je poudarila, skoraj polovica gostov Ljubljano obišče zaradi kulturnih dogodkov. Kot je spomnila moderatorka, je bila ena od zelo obiskanih prireditev v Ljubljani pred leti Kmečka ohcet. Zanimalo jo je, ali morda obstaja razmislek o tem, da bi jo obudili. Petra Stušek je sicer obžalovala, da se je tradicija prekinila, a so se, kot pravi, časi spremenili, zato o obuditvi prireditve ne razmišljajo.

Strokovnjak za mednarodne odnose, profesor Boštjan Udovič je poudaril, da se Slovenci ne zavedamo, da sta kultura in turizem pravzaprav naša edina atributa. Kdor ne promovira svoje kulture, danes v mednarodnih odnosih ni uspešen, je poudaril. Udovič tudi meni, da bi država morala narediti več ter da ne bi smelo biti vse prepuščeno samo ustvarjalcem, mestom in občinam.

Tudi Brlek, ki kot glasbenik še vedno nastopa po vsem svetu, opaža pomanjkanje sistemske podpore promociji slovenske kulture in ustvarjalcev v tujini. Meni, da je zaradi naše majhnosti pomoč države na tem področju nujna. Kot zelo pomembne je izpostavil osebne kontakte in prijateljstva. Velike umetnike uspe na Ljubljana Festival pripeljati, ker je tekom let z njimi vzpostavil prijateljski odnos. Enako je s sponzorji, je dodal.

Vido Petrovčič je med drugim tudi zanimalo, ali bi Ljubljana, da bi pritegnila še večje mednarodno zanimanje, morda potrebovala kakšno novo arhitekturo ter kot primer navedla Guggenheimov muzej v Bilbau. Petra Stušek meni, da ima Ljubljana s svojim zgledom toliko atributov, kot le redko katero mesto – ima arhitekturo iz različnih obdobij, tu so arhitekture Jožeta Plečnika, med novejšimi je omenila Cukrarno in Center Rog. Moramo se samo znati pohvaliti, je dodala.

Udovič je dodal, da tujce vedno navdušuje butičnost, ki bi jo bilo škoda izgubiti.

Brlek je ob tem opozoril še na vpliv Slovencev, ki so uspešni v tujini, kot sta košarkaš Luka Dončić ali prva dama ZDA Melania Trump, za promocijo Slovenije, ki bi ga bilo treba izkoristiti na ustrezen način.

Read Entire Article