Kljub rednim mesečnim povišanjem je bila hrana lani cenejša kot leta 2023

1 day ago 13
ARTICLE AD BOX

Indeks cen hrane, ki ga vodi Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO), je decembra 2024 znašal 127,0 točke, kar za polovico odstotka manj kot novembra. Skoraj vse kategorije hrane so se pocenile, podražilo se je zgolj meso.

Cene so bile tako za 6,7 odstotka višje kot decembra 2023, kljub temu pa za 20,7 odstotka nižje kot marca 2022, ko je indeks dosegel rekordno visoko vrednost. Navsezadnje pa je bila hrana leta 2024 v povprečju za 2,1 odstotka cenejša kot v letu pred tem.

Cene žit se iz novembra v december niso veliko spreminjale, v letu dni pa so padle za 9,3 odstotka. V lanskem letu so bile tako v povprečju za 13,3 odstotka nižje kot leta 2023.

 FAO.

Gibanje svetovnih cen hrane po kategorijah. Vir slike: FAO.

Cene pšenice so bile razmeroma stabilne. FAO na svetovnem trgu zaznava umirjeno mednarodno povprašenja ob večji sezonski razpoložljivosti, hkrati pa opozarja na slabe razmere za pridelavo v Rusiji.

Koruza se je nekoliko podražila zaradi večjega izvoza in manjše zaloge v Združenih državah Amerike ter večjega povpraševanja po ukrajinskem pridelku. Cene ječmena so se prav tako zvišale, medtem ko se je sirek pocenil.

Na letni ravni izstopajo cene raslinskih olj, ki so bile decembra za 33,5 odstotka višje kot decembra 2023. Na mesečni ravni so padle zgolj za polovico odstotka. V celotnem letu 2024 so se rastlinska olja v povprečju podražila za 9,4 odstotka. To pri FAO pripisujejo zmanjšanju svetovne oskrbe.

 Freepik.

Na letni ravni izstopajo cene raslinskih olj. Vir slike: Freepik.

Neznaten padec indeksa na mesečni ravni je bil predvsem odraz nižjih cen sojinega, ogrščičnega in sončničnega olja, kar je več kot odtehtalo nekoliko višje cene palmovega olja.

Podobno stabilnost srečamo tudi pri cenah mesa, ki so se na mesečni ravni zvišale za 0,4 odstotka. Glede na december 2023 je bilo meso za 7,1 odstotka dražje, v celotnem letu 2024 pa so se cene v povprečju povišale za 2,7 odstotka.

Decembra lani se je podražilo predvsem goveje meso, kar je posledica večjega svetovnega povpraševanja ob rutinskih vzdrževalnih zaustavitvah ob koncu leta v predelovalnih obratih v glavnih državah izvoznicah.

 Freepik.

Decembra lani se je podražilo predvsem goveje meso. Vir slike: Freepik.

Podobno so bile višje tudi cene ovčjega mesa, medtem ko so bile cene prašičjega mesa nižje zaradi pričakovanega nižjega povpraševanja v Evropi pred zimskimi počitnicami. Perutninsko meso se je zaradi dovolj velikega izvoza iz Brazilije prav tako pocenilo.

Cene mlečnih izdelkov so decembra zabeležile prvi padec po sedmih zaporednih mesecih rasti, vendar zgolj za 0,7 odstotka. Kljub temu so bile cene za 17 odstotkov višje kot decembra 2023.

Najbolj se je pocenilo maslo, ki je s tem prekinilo niz neprekinjene rasti cen, ki je trajala kar 14 mesecev. Svetovno povpraševanje se je namreč oslabilo, zaloge pa povečale. Cenejši je bil tudi sir in posneto mleko v prahu. Polnomastno mleko v prahu se je medtem podražilo.

 Freepik.

Za 5,1 odstotka so medtem decembra padle cene sladkorja. Vir slike: Freepik.

Za 5,1 odstotka so decembra padle cene sladkorja. To je že drugi zaporedni mesečni padec, hkrati pa so cene s tem dosegle za 10,6 odstotka nižjo raven kot decembra 2023. Lansko leto so bile cene v povprečju nižje za 13,2 odstotka.

Po podatkih FAO so cene padle zaradi večje proizvodnje sladkorja v Braziliji od pričakovane in oslabitev brazilskega reala v primerjavi z ameriškim dolarjem. Poleg tega so na cene vplivali dobri obeti za pridelek sladkornega trsa, ki ga bodo v Braziliji začeli pobirati aprila 2025 ter tekoča sezona stiskanja v Indiji in na Tajskem, kjer tovarne v celoti obratujejo.

The post Kljub rednim mesečnim povišanjem je bila hrana lani cenejša kot leta 2023 appeared first on Slovenec.

Read Entire Article