ARTICLE AD BOX
Albanski minister za notranje zadeve Ervin Hoxha je sporočil, da je na enotnem volilnem seznamu za parlamentarne volitve 11. maja vpisanih več kot 3,7 milijona državljanov z volilno pravico.
Ministrstvo je začelo s pripravami na prihajajoče splošne volitve. Po podatkih matične knjige je v enotnem volilnem imeniku 3.721.116 oseb z volilno pravico. Od tega je 50,5 odstotka moških in 49,5 odstotka žensk. Doslej na seznamu ni vpisanih 4536 oseb, starejših od 100 let, ki so že ali bodo do 11. maja, na dan volitev, že dopolnile 100 let, je dejal Hoxha.
Če primerjamo z izidi popisa prebivalstva, izhaja, da je število volivcev za 1.319.003 večje od števila prebivalcev, ki je po izidu popisa 2.402.113.
Hoxha prav tako sporoča, da bo glasovanje potekalo na 5050 voliščih, kot v dosedanjih volilnih ciklih, bodo opravili ustrezno usposabljanje tudi nekateri policisti, ki bodo sodelovali pri prevozu volilnega materiala in varovanju volišč.
Prvič na teh volitvah ima možnost glasovanja tudi albanska diaspora. Državljani Albanije, ki živijo zunaj države, se bodo za uresničevanje volilne pravice lahko registrirali na posebni platformi od 11. tega meseca.
Kaj to pravzaprav prinese?
To bodo 11. parlamentarne volitve v Albaniji od strmoglavljenja komunističnega režima. Razlika je edino v tem da je več prerekanj med »plemeni« in da je ureditev bolj klanovska, da ne rečem mafijska. To da bodo po novem še kompletna diaspora dajala glasove za izbiro članov in članic parlamenta, je samo dokaz da se krepi ta moja teza o podprtju moje ugotovitve od prej. Albanija bo ostala takšna kot je. Nedavno sem imel priložnost govoriti z osebo nealbanskega izvora, ki pogosto obiskuje Albanijo zadnjih 5-6 let. Izjavila je “da če ne bi vedela da sem v Tirani”, bi se počutila kot da sem v katerikoli evropski prestolnici, obenem pa če me pripeljejo ponoči na podeželje, globoko v zaledju in bi mi zjutraj sneli prevezo z oči, prvi vtis bi bil kot da sem nekje globoko v odročnih krajih Male Azije. Nimam razloga da ji ne bi verjel.
Vse skupaj to pomeni demokratizacija na papirju, možnost za oddajanje glasu tudi za kompletno diasporo, učinek pa kot v času Leke Dukagjini-ja. Ostane tako kot bilo v času Leke kodeksa. Menim da je temu tako.
Vane T. Costa
The post Politika: Albanija z 1,3 milijona “viška” volivcev glede na število domačih prebivalcev za letošnje majske volitve appeared first on V Fokusu.