ARTICLE AD
Slovenski gozdovi, planote in doline skrivajo ne samo mir narave, temveč tudi nekaj, kar požene srce. Pustolovski in adrenalinski parki so prava izbira za sobotni izlet.
Ko narava ponudi tišino, a tudi višino, ko krošnje niso samo senca, temveč izziv, se začne izkušnja, ki preizkuša ravnotežje, pogum in otroško radovednost. Slovenija se lahko pohvali z izjemno ponudbo pustolovskih parkov, ki so v zadnjih letih postali neločljiv del aktivnega preživljanja prostega časa – tako za družine kot za iskalce adrenalina.
Izbirati je mogoče med adrenalinskimi parki, postavljenimi sredi mestnih gozdov, tistimi ob rekah, med vinogradi, na nadmorskih višinah, celo ob znanih turističnih znamenitostih. Katera prizorišča izstopajo in zakaj? Kje se po mnenju obiskovalcev skrivajo najboljše proge med drevesi? In kateri parki združujejo naravno lepoto z varnostjo in tehnično dovršenostjo?

Najboljši adrenalinski parki v Sloveniji
1. Pustolovski park Betnava – Maribor z višine
Gozd v Betnavskem parku, tik ob mestu Maribor, skriva eno največjih pustolovskih prizorišč v Sloveniji. Park je razdeljen po težavnostnih stopnjah, od otroških prog do tistih, ki se dvignejo visoko med drevesa. Posebnost parka je prilagodljivost – primeren je za šolske skupine, družine in posameznike, ki se prvič srečujejo z varnostnim pasom in karabinom. Zmogljivost parka omogoča tudi izvedbo večjih dogodkov in team buildingov.
2. Pustolovski park Bled – razgled s Straže
Če kdo misli, da je Bled namenjen le sprehodom ob jezeru, naj dvigne pogled. Straža nad jezerom je lokacija pustolovskega parka, kjer lahko združite razgled na otoček z adrenalinskimi preizkušnjami. Sedem prog različnih težavnosti in zipline čez gozdno jaso so med najprivlačnejšimi v državi. Park se ponaša z odlično varnostno opremo in strokovno ekipo, ki spremlja vsak korak plezalcev.
3. Geoss – najvišji zipline v Sloveniji
V vasi Slivna, nedaleč od Litije, stoji pustolovski park Geoss. Slovi po svoji višini, saj se ponaša z najvišjim ziplinom v državi. Obiskovalci lahko izbirajo med devetimi različnimi progami, za tiste najbolj pogumne pa je na voljo nočni zipline. Park navdušuje tudi s posebno ponudbo – možnostjo spanja v krošnjah. Geoss je primer dobre prakse združevanja pustolovščine z naravoslovnim turizmom.
4. Pustolovski park Postojna – izziv v kraški senci
Ob robu borovega gozda, nedaleč od Postojnske jame, stoji pustolovski park, ki ga pogosto obiščejo družine, ki se vračajo z ogleda podzemnega sveta. Sproščeno okolje, sence dreves in pregledna struktura prog omogočajo varno raziskovanje višine tudi za najmlajše. Obisk parka je odlično dopolnilo k sicer znanemu turističnemu dnevu na Notranjskem.
5. Cukarca – adrenalinski izziv v Kočevskem
Kočevska ni samo gozd in tišina. Pustolovski park Cukarca, postavljen v gozdno kuliso Kočevja, ponuja napredne proge in kombinacijo plezanja, visečih mostov in spustov po jeklenicah. Park je manjši, a zelo tehnično dodelan, zato še posebej navduši odrasle in bolj izkušene plezalce.
6. Bukovniško jezero – pustolovščina ob energijskih točkah
V Prekmurju, blizu Dobrovnika, se pustolovski park razteza ob Bukovniškem jezeru. Zanimiv je tudi zaradi bližnjih energijskih točk in svetega izvira. Proge so prilagojene družinam in šolskim skupinam, okolica pa ponuja še številne druge aktivnosti – od pohodništva do opazovanja ptic.
7. Vurberk – adrenalinski kotiček Podravja
Blizu Ptuja, na pobočju pod gradom Vurberk, se nahaja pustolovski park, ki preseneča z razgledom in premišljeno postavitvijo prog. Zaradi nižje obiskanosti je idealen za vse, ki si želijo več prostora in manj čakalnih vrst. Park ima jasen poudarek na varnosti in delu z otroki.
8. Čepa – pustolovščina na avstrijski strani Karavank
Čeprav že čez mejo, si pustolovski park Čepa zasluži omembo. Slovenci ga pogosto obiščejo zaradi bližine, saj se nahaja le nekaj minut vožnje od Ljubelja. Park se razteza v alpskem gozdu, s poudarkom na naravnem ambientu in trajnostnem razvoju. Posebej priljubljen je med pohodniki in družinami iz Gorenjske.
Kriteriji izbire: Kaj naredi pustolovski park zares dober?
Pri izbiri pustolovskega parka ni pomembna le lokacija, temveč tudi občutek varnosti, kakovost opreme, strokovnost osebja in jasna razporeditev prog. Vse bolj pomembna pa postaja tudi dodana vrednost: zipline s pogledom, spanje v krošnjah, energijske točke, dostopnost za gibalno ovirane.
Zadnja leta parki doživljajo razcvet tudi zaradi potrebe po aktivnem oddihu v naravi. Kombinacija športa, narave in zabave je postala univerzalen jezik, ki ga razumejo tako petletniki kot petdesetletniki.
Pogum ni v višini, ampak v odločitvi, da splezaš
Vsak korak na vrvi, vsak prehod čez viseč most, vsako zatipavanje po naslednjem oprimku je vaja iz zaupanja – vase in v sistem. Pustolovski parki v Sloveniji ponujajo točno to: varen okvir, v katerem se zgodi osebna zmaga. Ni pomembno, kateri park izbereš. Pomembno je, da si upaš stopiti nanj.
Če se ti zdi, da se pustolovščina začne šele, ko ti pod nogami ni ničesar, potem je seznam zgoraj odlično izhodišče. Slovenija je morda majhna, a njen adrenalinski naboj sega visoko v krošnje.
Objava Kam v adrenalinski park? 8 krajev po Sloveniji, kjer boste preizkusili pogum se je pojavila na Vse za moj dan.