ARTICLE AD
Prvi julijski vikend bo po napovedih eden najzahtevnejših prometnih koncev tedna letošnjega poletja. Glavnina turističnih tokov iz srednje Evrope se bo v soboto, 5. julija 2025, usmerila proti Hrvaški, v nedeljo pa se bo zgodil povratni val. Po podatkih Darsa in Hrvaškega avtokluba HAK se obetajo dolgi zastoji, dodatno pa bo situacijo obremenil še množični dogodek v Zagrebu, ki bo obiskovalce privabil v noči s sobote na nedeljo.
Kritične točke: od Avstrije do Istre
Močno obremenjene vpadnice proti jugu
Največja gostota prometa se pričakuje na severnih mejnih prehodih z Avstrijo, predvsem na Karavankah in Šentilju. Vožnja skozi Slovenijo bo počasna, predvsem na relaciji Gradec–Ljubljana–Postojna–Koper. Pričakovati je treba tudi gnečo na obvoznici okoli Ljubljane, zlasti na zahodni strani, saj bodo številni turisti sledili priporočeni poti proti Kaštelu in Umagu.
Alternativne poti in priporočila HAK
HAK turistom, ki se želijo izogniti najbolj obremenjenim odsekom, svetuje uporabo poti Gradec/Beljak–Ljubljana–Postojna–Koper–Kaštel–Umag–Poreč–Rovinj–Pulj ali Ljubljana–Postojna–Kozina–Starod–Pasjak. Te poti so sicer hitre, vendar zaradi pričakovanega povečanja prometa tudi tam lahko pride do zastojev, zlasti na primorski avtocesti.

Dodatne obremenitve zaradi dogodkov
Več sto tisoč ljudi v Zagrebu
Zagreb bo v noči s sobote na nedeljo gostil velik dogodek, na katerega organizatorji pričakujejo več sto tisoč obiskovalcev. To pomeni, da bo promet proti in iz hrvaške prestolnice dodatno obremenjen. HAK zato svetuje, da se ta konec tedna izogne cestam v okolici Zagreba, še posebej v nočnih urah in zgodaj v nedeljo zjutraj.
Prometne zapore in obnovitvena dela
Na štajerski avtocesti, zlasti med Slovenskimi Konjicami in Dramljami, potekajo obsežna obnovitvena dela. Promet je urejen po enem pasu v vsako smer, kar že sedaj povzroča zamude, ob večjem prometu pa lahko pride tudi do popolne zaustavitve toka vozil.
Strategije za bolj tekočo vožnjo
Priporočena ura odhoda
Izkušnje iz prejšnjih let kažejo, da je sobotno jutro pred 6. uro najboljši čas za odhod proti Hrvaški. Kasnejši odhodi, zlasti po 9. uri, vodijo v zastoje. Enako velja za nedeljsko pot nazaj – najboljša izbira je zgodnje jutro ali pozni večerni termin.
Temperatura in okrepčila
Vročina lahko še dodatno obremeni voznike, zato je pomembno, da imajo potniki na voljo dovolj tekočine, klimo v brezhibnem stanju ter možnost postankov na počivališčih. Te pa bodo ta konec tedna prav tako zelo obremenjene.
Varnost ostaja na prvem mestu
Nezgode in nevarna vožnja
Gost promet pomeni več možnosti za trke in poškodbe. Agencija za varnost prometa opozarja na nujnost varnostne razdalje, zmerne hitrosti in zbranosti za volanom. Veliko nesreč v preteklosti se je zgodilo zaradi nepotrpežljivosti in prehitevanja v neprimernih razmerah.
Uporaba navigacije in ažurnih informacij
Priporočljivo je uporabljati mobilne aplikacije za spremljanje prometa (npr. DarsPromet+, Google Maps, Waze), saj te v realnem času opozarjajo na zastoje in nudijo alternativne poti.
Kaj pomeni to za lokalno prebivalstvo
Oviran vsakdanjik
Domačini v bližini glavnih prometnic bodo ta konec tedna občutili povečan hrup, težji dostop do službe ali trgovine ter zasedena parkirišča ob avtocestnih priključkih. To velja tudi za Kranj, Domžale, Vrhniko, Logatec, Postojno, Celje in Maribor.
Turistična sezona z dvema obrazoma
Po eni strani promet pomeni prihod turistov in s tem dohodke, po drugi pa nevšečnosti za domačine, ki morajo večkrat prestaviti ali prilagoditi svoj vsakdan.
Utrujenost in psihološki vpliv dolgih voženj
Kako se pripraviti na naporen dan
Priporočljivo je, da si vozniki pred daljšo potjo vzamejo dovolj počitka, pot razdelijo na več etap in vključijo postanke. Vožnja v gneči zahteva zbranost in potrpežljivost.
Otroci in hišni ljubljenčki
Posebno pozornost je treba nameniti najmlajšim in živalim. Redni postanki, senca in hidracija so nujni za varno in udobno pot.
Prometni napovedi zaupajte, a se ne zanašajte le nanje
Prometni napovedi Darsa, HAK-a in drugih služb so koristne, a ne morejo predvideti vseh okoliščin. Prometne nesreče, izredni dogodki ali nepredvidljivo vreme lahko čez noč spremenijo potek dogodkov.
Vreme lahko vse spremeni
Poletne nevihte ali vročinski valovi vplivajo na pretočnost in varnost. V primeru neurij se pogosto pojavijo dodatni zastoji, zdrsi vozil in okvare, zato naj bodo vozniki pozorni na napovedi in naj pot ustrezno načrtujejo.
Vsi si želimo varno pot
Ta konec tedna bo ključnega pomena za začetno izkušnjo tisočev turistov, ki se podajajo proti Jadranu. A naj ne pozabimo – cesta je prostor, ki si ga delimo. Le s strpnostjo, zbranostjo in odgovornim ravnanjem bomo pot naredili varno in vzdržno za vse.
Objava Kam, kdaj in kako se izogniti zastojem na prvi julijski poletni udarni vikend? se je pojavila na Vse za moj dan.