ARTICLE AD
Medtem ko se tortilje v trgovinah prodajajo kot nekaj povsem vsakdanjega, priprava domače tortilje zahteva več pozornosti, če želimo doseči pravo mehkobo in prožnost. Suha tortilja ni le manj prijetna za kosilo, temveč se pri zavijanju tudi trga, izgubi okus in teksturo. Kako torej speči tortiljo, ki bo ostala mehka in upogljiva, tudi če jo pogrejemo naslednji dan?

Pomembnost izbire sestavin
Moka kot osnova, ki določa teksturo
Za pšenične tortilje uporabimo moko tip 500 ali 850, odvisno od želene teksture. Bela moka da bolj mehke tortilje, polnozrnata bolj žveče. Najpomembnejše pa je, da je moka sveže presejana, da v testo vnesemo zrak.
Maščoba preprečuje izsušitev
Vsaka dobra tortilja vsebuje vir maščobe – to je lahko svinjska mast, maslo ali rastlinsko olje. Maščoba je ključna, saj med pečenjem zaklene vlago v testu. Praviloma se doda 2 do 3 žlice na 500 g moke.
Voda ali mleko?
Večina receptov uporablja vodo, nekateri pa mleko za bolj mehko strukturo. Ključno je, da je tekočina topla, ne vrela, saj tako bolje sproži sproščanje glutena v testu.
Priprava testa in ključni triki
Gnetenje ni nujno dolgo, a mora biti temeljito
Testo mora biti mehko in prožno. Gnetemo ga toliko, da se vse sestavine enakomerno povežejo. Po potrebi dodamo nekaj dodatne tekočine, vendar mora testo ostati nelepljivo.
Počitek je obvezen
Po gnetenju naj testo počiva najmanj 30 minut. V tem času se sprosti gluten, kar pomeni, da se bodo tortilje lažje valjale, ne bodo pokale in bodo enakomerne debeline.
Razvaljanje naj bo enakomerno
Vsako kepico testa razvaljamo na pomokani površini. Tortilja naj bo tanka, a ne prozorna. Neenakomerno razvaljane tortilje se med peko izsušijo na tanjših robovih.
Peka tortilj brez izsušitve
Vroča ponev je obvezna
Peka tortilj poteka brez olja, na suhi ponvi. Ta mora biti predhodno segreta na srednjo do močno temperaturo. Hladna ponev povzroči, da se tortilje pečejo predolgo in izsušijo.
Čas peke naj bo kratek
Vsako tortiljo pečemo po 30 do 60 sekund na vsaki strani. Če se pojavijo rjave pečene pike, je to znak, da je temperatura prava. Prekomerna peka vodi do trdih, lomljivih tortilj.
Takojšnje pokrivanje z vlažno krpo
Najpomembnejši korak je, da pečene tortilje sproti polagate v posodo s pokrovom ali pod vlažno kuhinjsko krpo. Tako para ostane ujeta in prepreči izsušitev.
Shranjevanje in pogrevanje brez suhosti
Ne shranjujte v hladilniku
Tortilje raje shranite na sobni temperaturi, zavite v aluminijasto folijo ali zaprto posodo. Hladilnik jih izsuši.
Pogrevanje v mikrovalovni peči ali ponvi
Za ponovno pogrevanje tortiljo zavijte v vlažno papirnato brisačo in segrejte v mikrovalovni peči za 15 sekund. Lahko jih tudi ogrejete na suhi ponvi, a le nekaj sekund.
Zamrzovanje ni tabu
Tortilje lahko zamrznete z vmesnimi sloji papirja za peko. Odtajane bodo skoraj tako mehke kot sveže, če jih pogrejete pravilno.
Ohraniti mora prožnost, mehkobo in vlažnost
Dobra tortilja ni rezultat naključja, temveč razumevanja osnovnih zakonitosti testa in peke. Naj bo iz pšenične ali koruzne moke, vedno mora ohraniti svojo prožnost, mehkobo in vlažnost. S pravilno izbranimi sestavinami, kratko peko in primernim shranjevanjem lahko domačo tortiljo povzdignete na raven, ki bo tekmovala z najbolšimi mehiškimi taquerijami.
Objava Kako speči tortiljo, da bo ostala mehka in sočna se je pojavila na Vse za moj dan.