ARTICLE AD
Ko vrtnarite, zalivate paradižnik ali želite uživati večer ob terasi, ni nič bolj nadležno kot tanki pisk v ušesu in srbeč ugriz na gležnju. Komarji niso samo neprijetni – mnogi med njimi so tudi prenašalci bolezni, kot so virus Zahodnega Nila, encefalitis in srčna glista pri psih. In čeprav bi si želeli, da bi jih lahko kar izkoreninili, strokovnjaki opozarjajo, da to preprosto ni mogoče.
“Eliminacija komarjev iz okolja je iluzija,” pravi Elmer Gray z Univerze Georgia, ki se ukvarja z nadzorom nad žuželkami. “So izjemno prilagodljivi, in čeprav jih ne moremo iztrebiti, lahko precej uspešno zmanjšamo njihovo število v svoji neposredni bližini.”
In prav to je bistvo – ne gre za vojno, ki bi jo lahko dobili, ampak za lokalno bitko, ki jo lahko ob dobrem poznavanju komarjev dejansko zmagamo. Sledi nabor preverjenih nasvetov, ki bodo vaš vrt in teraso spremenili v neprijazno okolje za te leteče nadloge.

Voda je komarjem svetišče
Mirujoča voda je glavni vzrok njihove prisotnosti
Večina vrst komarjev odloži jajčeca v stoječo vodo – celo nekaj centimetrov jo je dovolj. Cvetlični podstavki, odtočne cevi, pokrovi od smetnjakov, otroške igrače, neuporabljene zalivalke, pa tudi posode za hišne ljubljenčke so za razvoj ličink idealni mikroekosistemi.
Tudi ptičje kopeli in deževni sodi naj imajo pokrove ali mreže. Priporočljivo je, da podstavke pod lonci sploh odstranite, ptičje kopeli pa praznite vsaj vsake tri dni. Posode z deževnico pregledujte in po potrebi uporabite posebne biološke dodatke.
Kaj storiti, če vode ne morete odstraniti?
Če imate na vrtu območje, kjer se voda redno nabira (npr. v nizko ležečih delih vrta), uporabite biološko orožje – bakterijo Bacillus thuringiensis israelensis (Bti). Gre za popolnoma naravno snov, ki cilja izključno na komarjeve ličinke in ne škoduje čebelam, metuljem, žabah, ribam ali ljudem.
Takšne tablete raztopite v vodi po navodilih proizvajalca – običajno delujejo nekaj tednov in jih je treba redno obnavljati.
Komarji ne marajo urejenih vrtov
Odrasli komarji se čez dan skrivajo v vlažnih in zaraščenih predelih – pod grmovjem, v visoki travi, gostih živih mejah ali zimzelenih rastlinah, kot so bršljan ali iglavci. Posebno pozornost namenite območjem v bližini terase, klopi ali igral.
Znižajte višino trave, odstranite prekomerne sloje listja in po potrebi razredčite gosto rastje. Če uporabljate talne pokrove, jih umaknite z območij, kjer se zadržujete – ti predstavljajo idealna skrivališča.
Kaj dejansko deluje in kaj je le mit?
Spreji in repelenti – da, svečke in zapestnice – ne
Komarji se na različne dražljaje odzivajo zelo različno. Medtem ko repelenti, ki vsebujejo DEET, pikaridin ali olje limoninega evkaliptusa dokazano delujejo, različne svečke, zapestnice, zvočni odganjalci in podobne “čudežne” naprave ne zagotavljajo zaščite.
Na voljo so tudi repelenti s sodobnejšimi sestavinami, kot sta olje mačje mete ali izvleček stebel divjih paradižnikov. Ti naravni izdelki imajo sicer krajši čas delovanja, a so primerni za krajše zadrževanje zunaj.
Tudi oblačila, impregnirana s permetrinom, so dokazano učinkovita zaščita – zlasti na območjih z visoko populacijo komarjev. Priporočljivo je nositi svetla in zračna oblačila z dolgimi rokavi.
Ventilator: preprost trik z veliko močjo
Komarji ne prenesejo vetra
Presenetljivo učinkovita rešitev je stari dobri ventilator. Usmerjen tok zraka okoli vas onemogoča komarjem, da bi obtičali na koži, saj niso ravno mojstri letenja v vetrovnih razmerah.
Postavite ventilator na teraso ali balkon, nastavite ga na najvišjo stopnjo in opazujte, kako se njihovo število zmanjša.
Rastline z “odganjalnim” učinkom – ali to drži?
Vonj ni vedno dovolj
Na vrtu pogosto zasledimo rastline, ki naj bi odganjale komarje: sivka, citronka, limonska trava, bazilika in celo geranije. Resnica je nekoliko bolj zapletena. Sama prisotnost rastline ne vpliva bistveno na vedenje komarjev – potrebna je visoka koncentracija eteričnega olja v zraku, ki pa ga same rastline običajno ne oddajajo v zadostni meri.
Če pa list dejansko zmečkamo in ga nanesemo na kožo, lahko to ustvari začasen zaščitni sloj – vendar ta deluje zgolj nekaj minut. Če želite varno in učinkovito zaščito, ostanite pri preverjenih repelentih.
Uporaba pasti – ali delujejo?
Komarji niso tako naivni
Domače pasti iz plastenk, kvasa ali sladkorja naj bi privabljale komarje in jih ujemale. Te rešitve sicer ujamejo nekaj primerkov, vendar na populacijo na vašem vrtu ne vplivajo bistveno. Še več – pogosto ujamejo tudi koristne žuželke, kar poruši naravno ravnovesje.
Tudi t. i. bug zaperji, ki na električni način uničujejo insekte, niso selektivni. V eni izmed raziskav se je pokazalo, da je bilo od 13.000 insektov, ki jih je naprava uničila, manj kot 1 % dejanskih komarjev.
Naj bo vaš vrt vaš prostor, ne njihovo lovišče
Komarji bodo vedno del našega okolja – so pomemben člen prehranske verige in igrajo vlogo pri nadzoru populacij drugih organizmov. A to ne pomeni, da jim moramo dovoliti, da nam pokvarijo poletne večere.
Z upoštevanjem nekaj preprostih, a učinkovitih ukrepov lahko svoj vrt in zunanji prostor spremenite v območje, kjer bodo komarji redki gostje. Ne gre za enkraten ukrep, temveč za kombinacijo navad: redno odstranjevanje stoječe vode, uporaba preverjenih repelentov, urejanje okolice in morda še ventilator za piko na i.
Skrbno vzdrževan vrt je vaš zaveznik – in obenem največji sovražnik komarjev.
Objava Kako pregnati komarje z vrta? To so naravni triki, ki dejansko delujejo se je pojavila na Vse za moj dan.