Kako postati pravi mojster košnje trave? Tu so nasveti za popoln domači travnik

7 hours ago 7
ARTICLE AD

Lep travnik ni nujno posledica drage nege ali profesionalnih storitev. S pravo tehniko košnje in rednim vzdrževanjem kosilnice lahko tudi povsem navaden domač travnik postane zavidanja vreden.

Električna ali bencinska kosilnica?Električna ali bencinska kosilnica?

Izbira prave kosilnice za vaše dvorišče

Dobro pokošen travnik se začne z izbiro ustrezne kosilnice. Pri manjih površinah je pogosto dovolj navadna potisna kosilnica, če pa je teren razgiban ali večji, se splača izbrati samohodno kosilnico. Te so sicer teže, vendar znatno olajšajo delo.

Za ravne travnate površine z ovirami, kot so drevesa ali vrtne figure, je primerna kosilnica s pogonom na sprednja kolesa, saj jo je laže dvigniti in obrniti. Na klančinah pa se bolje obnesejo modeli z zadnjim pogonom, ki omogočajo večji oprijem.

Lastniki večjih parcel pogosto posegajo po sedežnih kosilnicah. Ti modeli hitro opravijo z večjimi površinami, čeprav so nekoliko manj okretni. Za še več udobja lahko izberete električno kosilnico na baterijo. V tem primeru se splača imeti rezervno baterijo, da se izognete zamudam med delom.

Kako vzdrževati kosilnico, da bo trajala desetletje

Redno vzdrževanje kosilnice ni pomembno le za življenjsko dobo naprave, ampak tudi za videz trave. Pred prvo uporabo v sezoni odstranite svečico, da se naprava po nesreči ne vklopi. Nato obrnite kosilnico na stran in očistite spodnji del s strgalko ali žično krtačo.

Odstranite rezilo in ga nabrusite ročno ali pri serviserju. Zamenjajte zračni filter in po potrebi tudi svečico. Olje zamenjajte, ko je motor še topel, da bo steklo hitreje. Večina kosilnic potrebuje olje SAE 30, vendar vedno preverite navodila proizvajalca.

Za sedežne kosilnice je redno vzdrževanje še posebej pomembno, saj so te naprave težje dostopne in nevarnejše za amaterska popravila.

Zakaj ni vseeno, kako visoko kosite

Idealna višina trave je med 7,5 in 10 centimetri. Višja trava ima globlje korenine, kar pomeni boljšo odpornost proti suši. Nizko košena trata se teže obnavlja, korenine so plitve in pleveli imajo več prostora za rast.

Prekratka košnja lahko povzroči tudi poškodbe na neravnem terenu, kjer se rezilo preveč približa tlem in pusti za sabo gole zaplate. Bolje je kositi pogosteje in po manj kot enkrat redko in preveč nizko.

Kdaj in kako pogosto kositi, da bo trata zdrava

Najprimernejši čas za košnjo je zjutraj ali pozno popoldne, ko so temperature nižjse in vlaga že izhlapi. Trava je tedaj manj obremenjena in rez je bolj čist. Mladih poganjkov ne smemo obremenjevati v vročini ali po dežju, saj mokra trava povzroča zamašitve in neenakomeren rez.

Poleti kosimo enkrat tedensko, v pomladnih in jesenskih mesecih pa lahko tudi dvakrat tedensko. V milejših zimah je pogosto potrebna košnja vsaka dva tedna.

Pustite pokošeno travo na trati

Pokošena trava je naravno gnojilo. Hitro zgnije in zagotavlja do 25 % potrebnega dušika. Zmotno je prepričanje, da prispevajo k nastanku slame – ta nastaja iz odmrlih korenin in stebel, ne pa iz sveže trave.

V kolikor kosite redno in ne odstranjujete več kot tretjine višine trave, se pokošeni ostanki enakomerno porazdelijo in hitro razgradijo. S tem prihranite tudi čas in napor, saj ni potrebe po grabljenju.

Zakaj se splača spreminjati smer košnje

Trava se z vsakim rezom nagne v smer košnje. Vedno enak vzorec povzroči ležeče bilke, sledi koles in tudi zbitost zemlje. Trato boste ohranili bolj pokončno in enakomerno, če boste vsak teden kosili v drugi smeri – enkrat vodoravno, naslednjič navpično ali po diagonali.

Spreminjanje smeri je čestokrat tudi estetski trik, ki doda vizualno dinamiko, podobno kot črte na golfišču. A čeprav je videti dekorativno, ima sprememba smeri predvsem agronomsko logiko.

Najpogostejše napake pri košnji

Veliko napak se zgodi zaradi prehitre vožnje. Neenakomeren rez, izpuščene bilke in naporni obrati so pogosto posledica naglice. Počasno, enakomerno gibanje zagotavlja boljši rezultat in zmanjša obrabo naprave.

Na strminah vedno kosite prečno in z ročno kosilnico. Sedežna kosilnica lahko na naklonu zdrsne ali se prevrne. Prav tako ne kosite mokre trave – tvegate zdrs, poškodbo in poslabšano kakovost reza.

Robove ob tlakovanih površinah kosite tako, da kolesa kosilnice postavite tik ob rob. Tako boste poravnali linijo trave brez dodatnega obrezovanja. Ne vozite preblizu dreves – poškodovana skorja privlači škodljivce in bolezni.

Ko poslušaš kosilnico, veš, kaj potrebuje

Zvok motorja ni zanemarljiv. Če pričujete, da motor izgublja moč ali se upočasnjuje, to pomeni, da rezilo naleti na preveč odpora. Takrat upočasnite gibanje, da kosilnica lažje predela travo. S tem preprečite obrabo in dosežete bolj natančen rez.

Najboljša košnja je tista, ki poteka gladko, brez zatikanja, preskakovanja in tresljajev. Ko je trava pravilno pripravljena, kosilnica v dobrem stanju in uporabnik pozoren na zvok, postane košnja opravek, ki ni več naporen, ampak zadovoljiv.

Objava Kako postati pravi mojster košnje trave? Tu so nasveti za popoln domači travnik se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article