ARTICLE AD
Kako pomanjkanje spanja vpliva na naše telo?
Spanje je temeljni del našega življenja, ki ga pogosto jemljemo kot samoumevnega, dokler ga ne začnemo primanjkovati. V današnjem hitrem tempu življenja, polnem obveznosti, stresa in digitalnih motenj, veliko ljudi spi manj, kot bi moralo. Strokovnjaki pravijo, da odrasel človek potrebuje od sedem do devet ur spanja na noč, a mnogi tega ne dosežejo. Kaj se zgodi s telesom, ko spite premalo? Posledice so lahko globlje in bolj resne, kot si morda mislite.
Ko govorimo o pomanjkanju spanja, ne gre le za utrujenost naslednji dan. Seveda, zaspanost, težave s koncentracijo in razdražljivost so med prvimi znaki, ki jih opazimo, a to je šele začetek. Telo in um delujeta kot zapleten sistem, ki potrebuje počitek za obnovo, uravnavanje in pripravo na nov dan. Brez zadostnega spanca se ta sistem hitro začne rušiti.
Eden prvih organov, ki občuti pomanjkanje spanja, so možgani. Med spanjem se izločajo toksini, ki se čez dan naberejo v glavi, kar omogoča, da naslednji dan razmišljamo jasno. Če spite premalo, se ta proces ne dokonča, kar lahko vodi v meglo v glavi, slabšo sposobnost odločanja in celo povečano tveganje za dolgoročne težave, kot je poslabšanje spomina. Telo prav tako potrebuje spanec za uravnavanje hormonov. Premalo spanja zmoti ravnovesje med hormoni lakote – grelinom in leptinom –, kar lahko poveča apetit in vodi v prenajedanje.