ARTICLE AD

…in da boste s seboj odnesli vsaj večino tega, kar (se vam zdi, da) potrebujete. Bistvo – preudarno izbirajte in še bolj preudarno nalagajte prtljago. In seštevajte – posebej to velja za voznike avtodomov in bivalnih prikolic.
Običajno je tako, da so želje pri prevozu prtljage bolj optimistične, kot je realnost. Ne le, da dodatna obremenitev vozila vpliva na vozne lastnosti, zavorno pot in porabo, pač pa je največjo dovoljeno obremenitev predvidel tudi proizvajalec. V mnogih primerih je treba upoštevati tudi zakonske omejitve (za določeno kategorijo vozil).
Kako torej organizirati družinsko prtljago, potem pa jo še pravilno naložiti, da bo vožnja varnejša? Prvo in osnovno pravilo – nikar ne pretiravajte (s količino). Dvakrat premislite, če boste vse, o čemer razmišljate, čisto zares potrebovali. Če gre za družino, naj vsak zloži svoje stvari v kovček – kar ne gre v kovček, ostane doma.

Kako začeti z nalaganjem prtljage v avto?
Ko imate stvari zložene pred vozilom, najprej iz avtomobila (dvojno dno prtljažnika, bočne odprtine), vzemite komplet prve pomoči, varnostni trikotnik in odsevni brezrokavnik (ali več njih) in jih spravite v kabino (recimo pod sovoznikov sedež), da bodo pri roki! Potem naložite najprej največje in najtežje kose prtljage na dno prtljažnika, jih potisnite povsem ob hrbet sedežev in jih učvrstite z manjšimi, mehkejšimi kosi. Ko dosežete vrh prtljažnika, ste dosegli vrh varnega nalaganja. Na polički za vzglavniki je lahko prostor le še za rezervne kose oblačil! Vsak predmet, ki ni pritrjen ali zavarovan, lahko v primeru odločnega zaviranja ali celo trka odleti proti potnikom kot izstrelek z deset (in več)kratnikom svoje mase! Nalaganje preko višine sedeža (kombiji ali karavani) je tako varno le z nameščeno originalno pregradno mrežo, ki učinkovito preprečuje vdor prtljage v potniško kabino. Seveda pa morate vedeti, da vam tako naložena prtljaga zmanjšuje pregled nazaj in ste omejeni na bočna ogledala.

Lomljive stvari posebej, težje z zateznimi trakovi
Lomljive (steklene) predmete zavarujte z odejo ali spalno vrečo, še najbolje jih je ločiti od drugih predmetov tako, da jih postavite v škatlo, ki jo dobro založite. Tudi nalaganja v kabino se ognite, lahko pa prostor pod nogami potnikov izkoristite za kak težji kos prtljage, ki ne sme biti oster ali lomljiv. Če prevažate le nekaj večjih/težjih kosov, jih učvrstite z zateznimi trakovi, ki jih vpnete na originalna sidrišča – kovinske zanke v dnu vozila. Večji kovček ali predmet vedno učvrstite z diagonalno nameščenimi trakovi.
Ne presegajte konstrukcijsko dovoljenih vrednosti
Pri nalaganju potniške (ali počitniške) prtljage je vedno pomembno, da ne presežete konstrukcijsko določene nosilnosti vozila oziroma največje dovoljene skupne mase (vozilo plus obremenitev). Tu velja upoštevati tudi največjo dovoljeno obremenitev strehe ob uporabi strešnega prtljažnika, pa naj bo to kovček, klasični prtljažnik ali nosila za kolo (kolesa). Ta vrednost je običajno med 50 in 100 kilogrami, vedno pa je treba preveriti vrednost v dokumentih. Če vozite bivalno prikolico, morate preveriti še dovoljeno statično obremenitev na vlečno napravo (kljuko) Tudi tu so vrednosti podobne. Še bolj dramatične so lahko izkušnje pri vožnji in prtljažnih obremenitvah avtodoma. Večina proizvajalcev ‘lovi’ NDM do 3,5 ton, ker to pomeni, da je avtodom vozen z kategorijo B vozniškega izpita. Sicer masa vozila pripravljenega na vožnjo že vsebuje tudi voznika in 90 – odstotno poln rezervoar vozila, jeklenko plina in orodje. Kljub temu pa ste lahko z nekaj neprevidnosti, (nepotrebno) polnim rezervoarjem za vodo in še kakšnim kolesom na nosilcu, hitro pretežki. In če vas policija spravi na tehtnico, vam nadaljevanja vožnje (poleg obvezne kazni) ne bodo dovolili!
Ne gre za administrativne ovire – gre za vašo varnost
Zavedati se morate, da tovrstne omejitve ne predstavljajo le administrativne ovire in grozeče kazni, pač pa gre predvsem za vašo varnost in varnost vseh ostalih udeležencev v prometu. Preobremenjeno ali nepravilno obremenjeno vozilo je lahko nevarno že za potnike v vozilu, hkrati pa dodatna masa negativno vpliva na vozne lastnosti – podaljša se zavorna pot, vozilo počasneje in včasih nepričakovano reagira v zavojih, izrazitejše je nagibanje karoserije, … Vse to je še posebej opazno (in nevarno) ob nenadnem manevru ogibanja oviri, ki je zaradi preobremenjenosti (ali neugodne razporeditve mase), ne boste mogli obvoziti. Ob tem lahko do mej zmogljivosti spravite tudi pnevmatike, sploh ob prenizkem indeksu nosilnosti (LI) in neprilagojenem pritisku v njih.
