ARTICLE AD

Imamo novo idejo za izlet! Na tokratni mini potep gremo na zahod Slovenije, na Primorsko, natančneje na Kras in v Goriška brda! Pripravite se na čudovite razglede, dolgčas pa ne bo niti brbončicam.
Tokrat nas pot vodi na sončno Primorsko, kjer bomo raziskovali dve čudoviti, a zelo različni pokrajini. Robustni Kras in slikovita Goriška brda. Na Krasu, kjer burja oblikuje kamnito krajino, bomo med ličnimi vasicami in rdečo zemljo iskali dragocene tartufe in okušali avtentične kraške dobrote. Kras leži južneje, bližje Trstu, razteza se med Vipavsko dolino, Tržaškim zalivom in Pivko. Je apnenčasta planota z značilno kamnito, bolj suho pokrajino.
Nato se bomo – kar čez Italijo in nazaj v Slovenijo – zapeljali v Goriška brda, v srce »slovenske Toskane«. Med vinograde, zelene gričke, oljčne nasade in imenitne razglede. Goriška brda so del Goriške regije in ležijo severno od Krasa, čisto ob meji z Italijo, med reko Sočo in italijansko Gorico.
Čeprav sta relativno blizu – kakšnih 30–45 minut vožnje, nista geografsko, kulturno ali zgodovinsko isto območje. Vsako ima svojo tradicijo, jezikovne posebnosti in kulinariko. Na mini potep smo se tokrat odpravili na povabilo MINI Wallis Motor Ljubljana, kjer so nam posodili elekrično MINI floto, s katero smo se po vijugastih primorskih cestah zapeljali v stilu. Vse tri modele – MINI Cooper E, MINI Aceman SE in MINI Countryman SE ALL4 – poganja elektrika. Da je bila izkušnja še bolj posebna, smo se izognili večjemu delu primorske avtoceste in prve gokart zavoje naredili po regionalni cesti prek Vrhnike, »kačjih rid«, proti Planini in do prve postojanke.
Na Kras v lov za tartufi s kužki
Prva postaja: Kras! In tartufi! Matjaž Beznik je strasten lovec na tartufe. Takoj ko spregovori o njih, je jasno, da je strokovnjak, ki o teh cenjenih gomoljih ve VSE. Stoji za podjetjem Mati Truffle, in organizira prave love za tartufi. Na takšnem lovu se vam na drugi strani povodca pridružita Erik ali Fendi, kužka z izjemnim radarjem za tartufe. Poleg tega pa z gosti deli vse skrivnosti o tem dragocenem zakladu, ki jih drugi ne želijo razkriti. Lov na tartufe traja 1 do 1.5 ure, s kulinaričnim doživetjem pa 3 do 3.5 ure.
Matjaž prisega na uporabo in pripravo tartufov na naraven način, brez umetnih arom. Ena od zmot o naravnih tartufih je namreč, da so za »običajne smrtnike« predragi. A Matjaž trdi, da to ni res. Beli tartuf sicer lahko dosega vrtoglave cene. Gomolje razvrščajo v tri razrede – prvi so veliki in nepoškodovani, tretji pa so majhni in ti na kilogram stanejo okoli tisoč evrov. Če upoštevamo, da za jed potrebujemo le kakšnih 10 gramov, krožnik na osebo ni več tako nedstopen – kakšnih 10 evrov za tartufe, torej!
Tartufi rastejo v simbiozi z drevesi, zato jih najdemo le v bližini določenih vrst dreves, rastejo pa nekaj centimetrov pod zemljo. Čeprav so po njih najbolj znani v Istri, na Krasu, v Franciji in Italiji, tartufi rastejo po vsem svetu, obstaja pa jih 180 vrst. Od tega jih je samo pri nas več kot 20! Kot nam je zaupal Matjaž, obstaja velika verjetnost, da ste nad njimi že kdaj hodili, pa tega sploh niste vedeli.
Ste vedeli, da lahko tartufe tudi gojite? Če boste imeli srečo, boste na enem od njihovih polj srečali nono Francko – za prijatelje Fani. Gospa ima 95 let, še vedno obdeluje njivo in pridelke prodaja na tržnici. Vozi Ferrarija – traktor in jo najdete celo na Instagramu (@fani_granny_nature).
Hiša Krasna, ki jo priporočajo tudi pri Michelinu
Blizu polja, kjer Mati Truffle gojijo tartufe, stoji Hiša Krasna. To sta butični gourmet hotel in restavracija, kjer so nam pripravili tartufe, ki smo jih s pomočjo Matjaža in njegovih labradorcev našli v gozdu. Hišo Krasna sta lastnika Dajana in Boris Škibin odprla leta 2016, njihova restavracija pa se lahko pohvali s tremi zaporednimi priznanji Michelin. Michelin Plate v 2020 in 2021 ter Michelin Priporočilo v 2022, 2023 in 2024. Obisk vsekakor priporočamo tudi ob drugih priložnostih!
Goriška Brda: Villa Eva in poskušanje domačih olivnih olj
Sledi še ena imenitno slikovita panoramska gokart vožnja po gričkih, ovinek čez Italijo in nazaj v Slovenijo. V kraje, ki jim rečejo tudi »slovenska Toskana«. Gorice se barvajo v zeleno, glicinije razpenjajo svoje vijoličaste slapove in Goriška brda so pripravljena na novo vinsko sezono!
Tokrat smo kot odgovorni vozniki preskočili degustacijo vin in raje zavili v Villo Eva, ki kraljuje sredi oljčnih nasadov. To je pravi (k)raj za raziskovanje oljčnega olja. Vila leži v osrčju pristne briške vasi Kozana in v njej lahko tudi prespite – imajo izjemen razgled in bazen, ki prek gričev gleda vse do zasneženih vrhov. Imajo tudi istoimensko znamko ekstra deviškega olivnega olja, s katerim na mednarodnih ocenjevanjih pobirajo najvišja priznanja za kakovost. Uvrščeni so med 500 najboljših pridelovalcev na svetu, sicer pa gre tudi tu za družinsko podjetje.
V vili nas je sprejel Timon Brataševec, nam pojasnil, kako takšno olje sploh nastaja, nato pa nam nekaj različic postregel v elegantnih modrih kozarčkih, v katerih olje pred degustacijo s toploto dlani rahlo ogreješ, povonjaš in nato okušaš. Če morda niste vedeli, da, tudi olivno olje je lahko zelo pikantno!
Tavarneta Estate pod taktirko mlajše generacije družine Bužinel
Zadnja postaja? Tavarneta Estate se nahaja