Kako morate voziti po avtocesti, da bo promet kar najbolj pretočen

7 hours ago 6
ARTICLE AD

Vožnja po avtocesti je vsakdanja realnost mnogih voznikov, a kljub temu se zdi, da nekateri osnovni principi pretočnosti še vedno niso samoumevni. Gneče se ustvarjajo tudi tam, kjer jih ne bi bilo treba, nenadna zaviranja in vožnja po levem pasu brez potrebe pa so samo delček širše prometne slike, ki bi jo bilo mogoče bistveno izboljšati – če bi se vsi držali nekaj osnovnih pravil. Prometna pretočnost ni zgolj stvar infrastrukture, temveč predvsem kulture vožnje in voznikov.

Vožnja po avtocestiVožnja po avtocesti

Zakaj je pretočnost na avtocesti tako pomembna

Nižja hitrost ne pomeni nujno večje varnosti

Zavorna pot je pomembna, a če nekdo vozi bistveno počasneje od omejitve, sproži verižno reakcijo zaviranj, menjav pasov in posledično zastojev. Pretočnost temelji na enakomernem toku vozil, ki se gibljejo znotraj predvidenega hitrostnega razpona in brez nepotrebnega zaviranja ali prehitevanja.

En voznik lahko upočasni tisoče

Raziskave so pokazale, da lahko že en sam voznik, ki vozi z neenakomerno hitrostjo ali preveč agresivno menja pasove, sproži t. i. “fantomski zastoj”, ki za njim traja tudi do 15 minut. Takšni zastoji nastanejo brez očitnega razloga – ne zaradi nesreče, ne zaradi del na cesti, ampak zaradi človeškega dejavnika.

Uporaba pasov? Osnovno pravilo, ki ga mnogi kršijo

Levi pas ni za križarjenje

Levi pas na avtocesti je namenjen prehitevanju. Po prehitevanju se mora voznik čim prej vrniti na desni pas. Kljub temu mnogi vozniki vozijo po levem pasu tudi takrat, ko je desni prost, s čimer ovirajo hitrejša vozila in povzročajo nepotrebne napetosti v prometu.

Vključevanje na avtocesto – ključni trenutek

Pri vključevanju na avtocesto je ključno, da voznik pravočasno pospeši na hitrost prometa na voznem pasu. Neodločno vključevanje povzroča nevarne situacije, saj vozila za njim ne vedo, ali se bo vključeval ali ustavljal. Pomembno je tudi, da vozniki na desnem pasu, kadar je to mogoče, olajšajo vključevanje z umikom na levi pas.

Ne izsiljujte, ne blokirajte

Prehitevanje po desni ni dovoljeno in predstavlja nevarnost. Prav tako je prepovedano voziti tik za vozilom, ki prehiteva, z namenom, da bi ga prisilili k umiku. Takšno vedenje ne prispeva k pretočnosti, temveč povečuje tveganje za nesreče.

Upoštevanje varnostne razdalje in prilagajanje hitrosti

Varnostna razdalja kot orodje pretočnosti

Čeprav se pogosto zdi, da je varnostna razdalja le varnostni element, pa je tudi pomembno orodje za ohranjanje enakomernega toka prometa. Vozila, ki vozijo preblizu, ustvarjajo učinek harmonike – pri najmanjši spremembi hitrosti nastane val zaviranj, ki se širi nazaj in lahko povzroči zastoje.

Prilagajanje hitrosti glede na razmere

Vožnja po avtocesti ne pomeni, da je vedno treba voziti s 130 km/h. V slabem vremenu, ob zmanjšani vidljivosti ali gostem prometu je prilagoditev hitrosti ključen dejavnik varnosti in pretočnosti. Voznik, ki zna pravočasno zmanjšati hitrost in ostati umirjen, prepreči številne mikro situacije, ki bi lahko prerasle v nesreče.

Nenadno zaviranje ustvarja kolone

Eden najpogostejših vzrokov za nenaden upad pretočnosti je nepotrebno zaviranje. Vozniki, ki prepozno opazijo zmanjšanje hitrosti ali ne gledajo daleč naprej, zavirajo sunkovito in s tem povzročajo učinek valovanja. Namesto tega naj se raje učijo uporabe motornega zaviranja in enakomernega zmanjševanja hitrosti.

Gneča na avtocestiGneča na avtocesti

Pametno prehitevanje in uporaba ogledal

Prehitevajte samo, kadar je to smiselno

Prehitevanje naj ne bo refleks, temveč zavestna odločitev. Prehitevajte le takrat, ko lahko to storite varno, ko imate dovolj prostora in ko dejansko prehitevate počasnejše vozilo. Prehitevanje kolone s sunkovitimi premiki z levega na desni pas in nazaj je nevarno in zmede druge udeležence.

Ogledala niso okras

Ogledala naj bodo vaša stalna orientacija – pred vsakim premikom na drug pas, pred prehitevanjem, pred umikom. Mnogi vozniki jih uporabljajo prepozno ali preveč površno. Z rednim pregledovanjem dogajanja za sabo zmanjšate možnost, da vas kdo nepričakovano dohiti ali prehiti.

Smerniki naj spet postanejo obvezen refleks

Uporaba smernikov ni priporočilo, temveč obveznost. Vozila na avtocesti se gibljejo hitro in vsak nenaden manever brez opozorila lahko povzroči paniko. Vključevanje na drug pas brez smernika je pogost razlog za trke in nevarne situacije.

Zavestni voznik je predvidljiv voznik

Ne vozite po sredini med dvema pasovoma

Pogost in izjemno nevaren pojav je vožnja, pri kateri vozilo »visi« med dvema pasovoma. Takšno ravnanje zmede druge in lahko vodi do nesreč. Voznik naj se jasno odloči za pas in na njem vztraja, dokler ni potrebe po menjavi.

Ne bodite glavni na cesti

Vožnja po avtocesti ni oder za dokazovanje, kdo je boljši, hitrejši ali bolj spreten. Vsakršno tekmovalno vedenje ogroža druge. Bolj kot tehnika vožnje šteje sposobnost predvidevanja in sodelovanja v prometnem toku.

Ostanite mirni tudi v zgoščenem prometu

Pogosto je najpomembnejše ohraniti mirno glavo. Nepotrpežljivost vodi v slabe odločitve. Če vozite zbrano, upoštevate razmere in razmišljate vnaprej, boste samodejno vozili tako, da ne boste ovirali drugih.

Vpliv ene same vožnje na celoten prometni tok

Vsak voznik je del sistema

Vožnja ni individualna dejavnost – je sodelovanje. Vsak voznik vpliva na pretok prometa, varnost in vzdušje na cesti. Zavest o tem, da vaš način vožnje določa izkušnjo drugih, naj bo vodilo pri vsakem kilometru.

Z dobrim zgledom vplivate na druge

Tudi če drugi ne upoštevajo pravil, to ne pomeni, da se jim morate pridružiti. Voznik, ki vozi tekoče, uporablja smernike in ne izsiljuje, dolgoročno vpliva na druge udeležence. Vsaka dobra praksa se širi – tudi v prometu.

Pretočnost je rezultat skupnega truda

Če bi vsi vozniki vozili z zavedanjem, da je njihovo ravnanje del večje slike, bi bilo na cestah bistveno manj zastojev in nesreč. Pretočnost ni nekaj, kar zagotovi država z novimi pasovi – to je rezultat skupne discipline vseh na cesti.

Objava Kako morate voziti po avtocesti, da bo promet kar najbolj pretočen se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article