ARTICLE AD BOX
Janša o političnih procesih: Več sodnikov, manj pravice
Podporniki Janeza Janše so se danes zbrali pred celjskim sodiščem odločno postavili proti, politično motiviranim sodnim procesom. Shod, ki je sledil sojenju v zadevi “Trenta”, je prerasel v širšo razpravo o stanju slovenskega pravosodja in družbe. Prvak SDS Janez Janša, ki je pred leti prestajal zaporno kazen v zadevi Patria, je opozoril na sistemske nepravičnosti in podal ostre kritike na račun sodstva. “Če slovenskemu krivosodju rečete mafija, žalite mafijo!” je dejal in poudaril, da gre v tovrstnih procesih za več kot zgolj njegovo osebno zadevo – gre za pravico vseh Slovencev.
Janez Janša je pred začetkom sojenja izpostavil številne pomisleke glede delovanja slovenskega sodstva: “Več je sodnikov, manj je pravice v tej državi. Tisoči to čutijo, na konkretnih primerih vidijo tudi, kaj se dogaja drugim, in enkrat bo tega dovolj.” Ta izjava je le ena izmed številnih, ki so zaznamovale dogajanje pred celjskim sodiščem. Janša je prav tako opozoril na to, kako težki primeri nepravičnosti vplivajo na posameznike, ki nimajo možnosti, da bi svojo pravico iskali na Evropskem sodišču.
Na protestu, ki je sledil po sodni obravnavi, je Janša spomnil na pretekle dogodke in vzporednice z zloglasnim procesom Patria: “Pred desetimi leti sem bil v zaporu. Tam sem srečal reveže, ki so bili tam po krivici, pa niso imeli denarja, da bi šli na Evropsko sodišče in so tam pretrpeli leta.” Poudaril je, da takšnega sistema Slovenci niso želeli zgraditi, ko so se borili za samostojno državo.
Kritike slovenskega sodstva
Na shodu je Janša izpostavil tudi konkretne primere, ki po njegovem mnenju dokazujejo nepravičnost slovenskega sodnega sistema. Opozoril je na nesorazmerno število sodnikov na prebivalca in hkrati veliko število razveljavljenih sodb na Evropskem sodišču za človekove pravice: “Če slovenskemu krivosodju rečete mafija, žalite mafijo! To je hujše od tega, ker mafija se predstavlja kot mafija. Tukaj pa se krivosodje predstavlja kot pravosodje.”
Posebno kritičen je bil do napredovanja določenih posameznikov v sodstvu in tožilstvu, za katere meni, da so si kariero zgradili na politično motiviranih procesih: “Tožilec, ki je vložil obtožnico v zadevi Trenta, je potem postal predsednik Društva slovenskih tožilcev. Tako se v slovenskem pravosodju napreduje. Preganja se Janšo in se napreduje.”
Janša je poudaril, da takšen sistem ni ovira le zanj, temveč za celotno državo in njeno prihodnost: “Dokler ne bomo tukaj sposobni izvesti reforme, v Sloveniji ne bo demokracije, prav tako tudi ne boljše prihodnosti, ne vladavine prava in enakih vatlov za vse.”
Podpora zbranih in odzivi na politične procese
Shod se je uradno začel ob 14. uri z uvodnimi govori zbranih predstavnikov SDS in podmladka stranke. Predsednik SDM Luka Simonič je izrazil prepričanje, da je čas za spremembe: “Čas je za novo slovensko pomlad. Čas je, da nove sile prevzamejo oblast in naredijo boljšo Slovenijo.” Sporočilo je bilo jasno: podporniki Janše ne vidijo le kot žrtve sodnega sistema, temveč kot simbol boja proti nepravičnosti.
Med govorci je bil tudi poslanec Zvone Černač, ki je poudaril: “Bomo dopustili, da se tretji montirani politični proces konča ponovno pred demokratičnim odločanjem? Še kdo verjame, da sodba že ni zapisana?!” Po njegovem mnenju gre za proces, ki ga je treba preprečiti, saj po njegovih besedah ne gre le za Janšo, temveč za vse, ki so bili v preteklosti žrtve nepravičnega sodstva.
Spomini na pretekle procese
Janša je spomnil na nekatere dogodke iz preteklosti, ki po njegovem mnenju kažejo na vzorce politično motiviranih procesov. Izpostavil je primer iz časa, ko je pokojni Danilo Slivnik razkril načrte za njegovo obsodbo: “Ko je slednji v času, ko se je začenjal drugi montirani proces Patria, srečal takratnega moža ministrice za notranje zadeve gospoda Senico, ki mu je tedaj dejal: ‘Sedaj smo pa našli sodnico, ki bo obsodila Janšo.'”
Janša je bil kritičen tudi do dejstva, da se procesi zoper njega pogosto odvijajo v najmanjših dvoranah, kar otežuje spremljanje javnosti: “Če bi vi lahko eno samo obravnavo v procesu Patria neposredno spremljali po televiziji, bi tisti proces naslednji dan padel.”
Shod se je zaključil z močno podporo zbranih, ki so s svojimi vzkliki in plakati jasno izrazili nestrinjanje z dogajanjem v slovenskem sodstvu. Janša je v svojem zaključnem govoru poudaril: “Tukaj na tem protestu ne gre samo zame, gre za vse tisoče, deset tisoče tistih, ki so utrpeli krivico na slovenskih sodiščih.”