Bodo bele zime zaradi podnebnih sprememb postale preteklost?

2 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Bodo bele zime zaradi podnebnih sprememb postale preteklost?

V zadnjem tednu so številni deli Evrope izkusili prvo močno sneženje v sezoni, medtem ko so Združeno kraljestvo, Irska in Francija izdajale opozorila o hudem vremenu. Močne snežne padavine so nato hitro zamenjali deževje in vetrovi, ki jih je povzročila nevihta Bert. A ali so takšni vremenski pojavi v novembru običajni? Kakšna bo letošnja zima v Evropi? Vremenski strokovnjaki odgovarjajo.

Lars Lowinski, meteorolog iz Bonna, je pojasnil, da nedavno sneženje, čeprav neobičajno za november, ni bilo povsem nepričakovano. “V preteklosti smo v Evropi pogosto beležili snežne padavine sredi novembra, zato letošnje vreme v osnovi ni odstopalo od povprečja. Kljub temu pa je količina snega presenetila.” Na primer, Pariz je doživel rekordne 4 cm snega za november, kar je največ po letu 1968, navaja Euronews. Nekatera območja, kot sta jugozahodna Anglija in jug Francije, kjer običajno v tem času vlada milejše vreme, so bila priča celo do 15 cm snega.

Neobičajnost vremenskih pojavov je bila posledica srečanja nizkotlačnih sistemov z atlantskega območja in hladnega zraka. Lowinski pojasnjuje, da so takšni dogodki redki, še posebej v zgodnji zimi. Za primerjavo navaja snežni dogodek novembra 2010, ko je Evropo zajel t. i. “Sibirski ekspres”, ki je povzročil tedne izredno hladnega vremena in obilnih snežnih padavin.

Priprave na zimske razmere: od snega do nevihte Bert

Vremenski dogodki, kot je nevihta Bert, so bili vidni na modelih nekaj dni vnaprej, kar je omogočilo pripravo opozoril in ukrepov za zmanjšanje posledic. Bert je povzročila močne vetrove, obilno deževje in sneženje. Vendar je napovedovanje vremenskih ekstremov, kot so lokalne snežne plohe ali poplave, še vedno izziv, saj jih vremenoslovci pogosto zaznajo šele tik pred dogodkom.

Pariz in podobna mesta, ki običajno niso vajena snežnih padavin, so se soočila s prometnimi zastoji in kaosom, čeprav so meteorologi že vnaprej opozorili na težave. Po besedah Lowinskega je to dokaz, kako pomembno je izboljšati pripravljenost mest na nepričakovane vremenske dogodke.

Kakšno zimo lahko pričakujemo v Evropi?

Meteorološki strokovnjaki napovedujejo zimo z dokaj povprečnimi temperaturami in padavinami. Sever Evrope, predvsem območja severno od Pariza, Berlina in Varšave, lahko pričakuje bolj vlažne razmere s pogostimi nevihtami in močnim dežjem. V južnem delu Evrope, kot so Sredozemlje, Alpe in Balkan, pa bodo razmere sušnejše.

Kljub temu posamezni vremenski pojavi, kot so snežne padavine ali deževni dnevi, niso izključeni. Ti bodo po napovedih pogosto kratkotrajni, saj ekstremni vremenski pojavi ne bodo trajali dolgo časa.

Vpliv podnebnih sprememb na prihodnje zime

Podnebne spremembe bodo evropske zime postopoma segrele in naredile vremenske pojave bolj ekstremne. Ta trend je bil opazen že novembra, ko je vremenska postaja v Baden-Badnu v Nemčiji zabeležila rekordnih 22,2 °C – najvišjo temperaturo za ta čas v zadnjih desetletjih. Tudi v Združenem kraljestvu se je šest od desetih najtoplejših zim zgodilo po letu 2007.

Lowinski poudarja, da so nihanja temperatur v Evropi sicer redka, vendar postajajo vse bolj očitna. V Aziji in Severni Ameriki so hitre temperaturne spremembe običajne, vendar evropsko morsko podnebje takšnih pojavov doslej ni beležilo v veliki meri.

Evropske zime so vse manj predvidljive, a vse bolj ekstremne. Čeprav bo letošnja zima po napovedih meteorologov povprečna, so podnebne spremembe ključni dejavnik, ki bo prihodnje zime segreval in povzročal bolj nenavadne vremenske dogodke.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Bodo bele zime zaradi podnebnih sprememb postale preteklost? je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article