Koalicija o prehodnem zakonu za Teš

3 hours ago 3
ARTICLE AD BOX

Ključna tema današnjega vrha koalicije je bila problematika energetike v Šaleški dolini. Kot je novinarjem povedal podpredsednik vlade Matej Arčon, bo minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer t. i. prehodni zakon, s katerim se bo uredilo nadaljnje delovanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš), še danes predstavil lokalnim skupnostim.

Pripravo prehodnega zakona je v ponedeljek po srečanju s predstavniki lokalne skupnosti Šaleške doline, sindikatov Premogovnika Velenje in Teša ter Holdinga Slovenske elektrarne v Ljubljani napovedal premier Robert Golob. Pripravili ga bodo na podlagi zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo Šaleške doline, ki je bil oktobra v javni obravnavi in je predvideval omejitev delovanja Teša in Premogovnika Velenje zgolj na ogrevanje Šaleške doline.

Arčon je danes dodal, da se bo s prehodnim zakonom preprečilo morebiten stečaj Teša in Premogovnika Velenje. “Hkrati pa, kar je ključno in bistveno, da dajemo neko kratkoročno stabilnost zaposlenim rudarjem in njihovim družinam,” je dodal. Zakon naj bi veljal dve do tri leta in v tem času naj bi omogočili razvojne projekte za savinjsko-šaleško regijo.

Prehodni zakon, ki bo po njegovih besedah ponudil regiji novo priložnost, naj bi vlada sprejela še ta teden, najpozneje pa v decembru. “In za njim stoji celotna koalicija,” je zagotovil.

Namestnica vodje poslanske skupine SD Meira Hot je s predstavljenim zadovoljna. “Za SD je pomembno predvsem, da je zakon usklajen z lokalno skupnostjo,” je povedala. Kot pogoj je omenila še, da ostaja letnica zaprtja Premogovnika Velenje leto 2033.

Predstavljene rešitve se zdijo primerne tudi Levici, katere vodja poslanske skupine Matej Tašner Vatovec je dejal, da je to, kar se že leta dogaja okoli Teša, alarmantno. “Dejstvo je, da je treba zadevo na nek način zaključiti, pri tem pa zaščititi ne samo regijo ampak celotno državo,” je dejal.

Po mnenju opozicije se je vlada zgodbe lotila narobe. Rešitev nima soglasja lokalne skupnosti, bo pa finančno zelo obremenila davkoplačevalce, je dopoldne na novinarski konferenci dejal poslanec NSi Jernej Vrtovec. “Samo za ogrevanje 35.000 gospodinjstev v Šaleški dolini bomo dali 800 milijonov evrov. Mislim, da je to neprimerna rešitev,” je dejal.

Kot je dodal Vrtovec, se s tem denarjem rešuje le ogrevanje prebivalcev, ne pa bistvenega problema, torej prestrukturiranja celotne Šaleške doline.

Osnutek interventnega zakona je še posebej v lokalni skupnosti naletel na velik odpor. V ponedeljek se je iztekla tudi javna obravnava osnutka zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, po katerem naj bi se pridobivanje premoga v rudniku opustilo do 31. decembra 2033. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj pa pripravlja še osnutek zakona o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije, ki naj bi šel v javno obravnavo do konca leta.

Read Entire Article