ARTICLE AD
Industrijska proizvodnja v območju z evrom je bila februarja za 1,1 odstotka večja kot januarja in za 1,2 odstotka večja kot februarja lani. V EU je na mesečni ravni porasla za en odstotek, medletno pa se je povečala za 0,6 odstotka, je danes objavil Eurostat. Slovenija je tako na mesečni kot medletni ravni beležila padec industrijske proizvodnje.
Januarja se je industrijska proizvodnja v območju z evrom na mesečni ravni okrepila za 0,6 odstotka, v EU pa za 0,1 odstotka, je revidirane podatke danes objavil evropski statistični urad.
Februarja je na mesečni ravni v območju z evrom proizvodnja dobrin za vmesno porabo porasla za 0,3 odstotka, investicijskih dobrin za 0,8 odstotka in netrajnih potrošnih dobrin za 2,8 odstotka. Na drugi strani je proizvodnja energije upadla za 0,2 odstotka, trajnih potrošnih dobrin pa za 0,3 odstotka.
V EU se je proizvodnja dobrin za vmesno porabo povečala za 0,1 odstotka, energije za 0,8 odstotka, investicijskih dobrin za 0,9 odstotka in netrajnih potrošnih dobrin na 2,7 odstotka. Proizvodnja trajnih potrošnih dobrin je bila medtem manjša za 0,4 odstotka.
Med državami, za katere so bili na voljo podatki, so najvišjo rast na mesečni ravni beležili Irska (+10,8 odstotka), Belgija (+7,4 odstotka) in Luksemburg (+6,3 odstotka). Največji padec so imele Hrvaška (-3,9 odstotka), Grčija (-3,6 odstotka) in Romunija (-2,1 odstotka).
V Sloveniji je bila industrijska proizvodnja po dveh mesecih rasti februarja na mesečni ravni manjša za 1,6 odstotka.
V medletni primerjavi je v območju z evrom proizvodnja dobrin za vmesno porabo upadla za 2,7 odstotka, investicijskih dobrin za 1,8 odstotka in trajnih potrošnih dobrin za 2,3 odstotka. Proizvodnja energije je bila medtem višja za 1,4 odstotka in proizvodnja netrajnih potrošnih dobrin za 9,7 odstotka.
V EU se je proizvodnja dobrin za vmesno porabo zmanjšala za 2,2 odstotka, investicijskih dobrin za 1,7 odstotka in trajnih potrošnih dobrin za 2,2 odstotka. Proizvodnja energije je bila višja za 1,4 odstotka, proizvodnja netrajnih potrošnih dobrin pa za 8,1 odstotka.
Med državami, za katere je Eurostat imel podatke, so najgloblji padec imele Madžarska (-8,0 odstotka), Bolgarija (-4,7 odstotka) in Nemčija (-3,7 odstotka), najvišjo rast pa Irska (+38,8 odstotka), Litva (+9,1 odstotka) in Luksemburg (+6,6 odstotka).
V Sloveniji se je industrijska proizvodnja glede na februar lani zmanjšala za 2,4 odstotka, potem ko se je v preteklih dveh mesecih zvišala.