ARTICLE AD BOX
Obseg industrijske proizvodnje v območju evra se je decembra po dveh mesecih rasti zmanjšal. Potem ko se je novembra v mesečni primerjavi zvišal za 0,4 odstotka, se je decembra znižal za 1,1 odstotka, je sporočil evropski statistični urad Eurostat. V celotnem letu je industrijska proizvodnja v evrskih državah v povprečju padla za 1,7 odstotka.
Evropski statistični urad decembrski padec industrijske proizvodnje v evrskem območju v mesečni primerjavi pripisuje padcu proizvodnje investicijskega blaga (-2,6 odstotka), dobrin za vmesno porabo (-1,9 odstotka) in trajnih potrošnih dobrin (-0,7 odstotka). Na drugi strani se je povečala proizvodnja energije (+0,5 odstotka) in netrajnih potrošnih dobrin (+5,1 odstotka).
V celotni EU se je obseg industrijske proizvodnje decembra v primerjavi z novembrom zmanjšal za 0,8 odstotka. Novembra se je okrepil za 0,2 odstotka.
V EU se je industrijska proizvodnja zmanjšala na področju investicijskih dobrin (-2,0 odstotka), dobrin za vmesno porabo in trajnih dobrin (-1,0 odstotka). Povečala pa se je na področju netrajnih potrošnih dobrin (+5,2 odstotka) in energije (+0,6 odstotka).
Med državami članicami, za katere je Eurostat imel podatke, se je industrijska proizvodnja na mesečni ravni najbolj okrepila na Irskem (+8,2 odstotka), v Luksemburgu (+6,7 odstotka) in na Hrvaškem (+6,3 odstotka). Največje padce so imele Belgija (-6,8 odstotka), Portugalska (-4,4 odstotka) in Avstrija (-3,3 odstotka).
V Sloveniji se je industrijska proizvodnja decembra v primerjavi z novembrom okrepila, in sicer za 1,2 odstotka.
V primerjavi z decembrom 2023 se je obseg industrijske proizvodnje v območju evra skrčil za dva odstotka, v EU pa za 1,7 odstotka.
V medletni primerjavi je bilo zmanjšanje obsega industrijske proizvodnje v decembru v evrskem območju posledica padca proizvodnje investicijskih dobrin (-8,1 odstotka), dobrin za vmesno porabo (-2,4 odstotka) in trajnih potrošniških dobrin (-2,2 odstotka). Na drugi strani se je proizvodnja netrajnih potrošniških dobrin okrepila za 8,3 odstotka, energije pa za pol odstotka.
Tudi v EU so padec zabeležili na račun manjše proizvodnje investicijskih dobrin (-7,5 odstotka), dobrin za vmesno porabo (-2,3 odstotka) in trajnih potrošniških dobrin (-1,8 odstotka). Proizvodnja netrajnih potrošniških dobrin in energije se je okrepila, in sicer za 8,2 oziroma 0,6 odstotka.
Največji padec industrijske proizvodnje so decembra na letni ravni zabeležili V Avstriji (-9,5 odstotka), Italiji (-7,1 odstotka) in na Madžarskem (-6,4 odstotka). Največje rasti so imeli na Malti (+14,4 odstotka), Irskem (+10,1 odstotka) v Litvi (+7,6 odstotka).
Slovenija je v letni primerjavi decembra sklenila z rastjo v obsegu 1,9 odstotka.
V celotnem letu 2024 je industrijska proizvodnja v evrskih državah v primerjavi z letom 2023 v povprečju padla za 1,7 odstotka, v EU pa za dva odstotka.