Hitler obišče Maribor

7 hours ago 6
ARTICLE AD

Maribor 20. aprila 1941

Marburger Teitung, 27. aprila 1941: »A še preden je gospodinja na ulici imela čas, da odloži svojo nakupovalno košaro, še preden je trgovec zaprl svojo trgovino za nekaj minut, da bi lahko videl voditelja, je bil ta že tam! Iz trgovin, s prodajnih stojnic, od koder koli so se v tistem trenutku nahajali, so Mariborčani hiteli ven, v trenutku obkrožili ulice, po katerih se je voditelj peljal, in ga pozdravljali z vzkliki »Heil«, v katerih je bila ujeta vsa njihova ganjena radost. Tlakovana pot pred gradom je bila natrpana do zadnjega kotička in tukaj so se navdušeni vzkliki dvignili do nepojmljivih razsežnosti, ko je voditelj izstopil iz vozila, se prijazno nasmehnil, mahal …«

Na dan, ko so bili v Ljubljani postavljeni temelji Osvobodilne fronte slovenskega naroda (OF), se je v Mariboru mudil Adolf Hitler. »Vodja Adolf Hitler je prispel zgodaj dopoldne v smeri od Špilja. Že na poti od Špilja do Maribora je šla novica o njegovem prihodu kakor ogenj od vasi do vasi. Presrečni so hiteli kmetje na cesto, da pozdravijo Voditelja.«  Hitler je v Maribor prispel v soboto dopoldne ob 9.30 iz Gradca. »Po kratki vožnji skozi mesto je šel Voditelj v spremstvu šefa civilne uprave dr. Überreitherja in svojega stalnega spremstva v grajsko dvorano, kjer so se zbrali k zgodovinskemu sprejemu vodje nemškega prebivalstva ter predstavniki organizacije in uprave. Pred vsemi temi je voditelja pozdravil pastor Hans Baron, ki je privedel borbo Spodnje Štajerske k zmagovitemu vkorakanju nemške vojske.« Hitler je Maribor še isti dan zapustil in se vrnil v Gradec, naslednji dan pa je obiskal še Celovec.

V Marburger Zeitungu so občutje ljudi na trgu opisali z besedami: »Napetost nemških mož, ki so kljub 23 letom preganjanja in sovraštva ohranili staro mesto ob Dravi nemško, je dosegla vrhunec. V trenutku, ki naj bi pomenil krono dosedanjega težkega boja – v trenutku, ko so se zbrani možje zavedli, da zdaj stojijo pred svojim vodjem in mu lahko pogledajo v oči – v tem trenutku so se vse postave vzravnale. Zavladala je popolna tišina.« Delež nemške manjšine, ki je bivala v Mariboru ter je kot materni jezik navajalo nemščino, se je med letoma 1921 in 1931 sicer znižalo iz 21 % na 8 %. (Jenuš 2014)

1. maj 1941 v Mariboru:

 

Viri: Jutro, Marburger Zeitungu, Steirerland, Časopis za zgodovino in narodopisje

Read Entire Article