ARTICLE AD BOX
Hamas izraža pripravljenost za nadaljevanje prekinitve ognja v Gazi
Palestinska militantna skupina Hamas je sporočila, da si prizadeva preprečiti razpad dogovora o prekinitvi ognja v Gazi, kljub negotovosti glede izpustitve talcev in nesoglasjem o dobavi humanitarne pomoči. 42-dnevno premirje, ki je bilo sklenjeno s posredovanjem Egipta, Katarja in podporo Združenih držav Amerike, se ta teden sooča z resnimi izzivi zaradi medsebojnih obtožb o kršitvah sporazuma.
V izjavi je Hamas poudaril, da ne želi propada premirja, a hkrati zavrača, kot so dejali, “jezik groženj in ustrahovanja”, ki ga uporabljata izraelski premier Benjamin Netanjahu in ameriški predsednik Donald Trump, navaja Reuters. Skupina je ob tem izpostavila, da mora biti prekinitev ognja preklicana, če ne bo prišlo do izpustitve talcev.
“V skladu s tem Hamas ponovno potrjuje svojo zavezanost izvajanju podpisanega sporazuma, vključno z izmenjavo ujetnikov v skladu z določenim časovnim načrtom,” je zapisano v izjavi skupine. Vodja Hamasa v Gazi, Khalil Al-Hayya, se trenutno nahaja v Kairu, kjer se z egiptovskimi varnostnimi uradniki pogaja o rešitvi trenutnih nesoglasij. Hamas je ob tem dodal, da si egiptovski in katarski posredniki prizadevajo za odpravo ovir in zapolnitev vrzeli v dogovoru.
Nesoglasja o dobavi pomoči in izpustitvi talcev
Hamas je v zadnjih dneh obtožil Izrael, da ne izpolnjuje dogovorjenih pogojev, ki predvidevajo obsežno povečanje humanitarne pomoči v Gazi. Skupina je zaradi tega zavrnila izročitev treh talcev, ki bi jih morali izpustiti v soboto, dokler se vprašanje pomoči ne reši.
Kot odgovor je Netanjahu ukazal vpoklic rezervnih enot in zagrozil z obnovitvijo bojnih operacij, ki so bile prekinjene skoraj mesec dni. Izraelski minister Avi Dichter je v četrtek za izraelski javni radio izjavil, da ne verjame, da bo Hamas lahko izstopil iz dogovora. “Obstaja dogovor, nič manj od tega, kar je v dogovoru, ne bodo mogli dati,” je dejal.
Egiptovski varnostni viri so za Reuters potrdili, da pričakujejo prihod težke gradbene opreme v četrtek, kar bi lahko privedlo do izpustitve talcev v soboto. Kljub temu pa obstajajo resni dvomi o tem, ali bo do dejanske izmenjave prišlo, saj obe strani vztrajata pri svojih zahtevah.
Napetosti v zvezi z dostavo pomoči
Pogovori v Kairu so vključevali tudi vprašanja vstopa mobilnih hišic, šotorov, medicinske opreme, goriva in težkih strojev, potrebnih za odstranjevanje ruševin. Hamas trdi, da je bilo v enklavo do zdaj dostavljenih le 73.000 od dogovorjenih 200.000 šotorov. Mobilne hišice še niso bile dovoljenje. Izraelska vojaška agencija COGAT, ki nadzoruje dostavo pomoči, pa trdi, da je bilo odobrenih 400.000 šotorov, vendar jih države, ki naj bi jih poslale, še niso dostavile.
Mednarodne humanitarne organizacije opozarjajo, da je kljub določenim izboljšavam dostop do pomoči še vedno nezadosten. “Na nekatere načine smo opazili izboljšave, a odziv nikakor ni dovolj za zadovoljitev potreb tolikšne količine ljudi, ki so izgubili domove in doživeli hude izgube,” je dejala Shaina Low iz norveškega sveta za begunce.
Geopolitični zapleti in prihodnost dogovora
Dogovor o prekinitvi ognja je dodatno zapletel odziv v arabskem svetu na Trumpove komentarje, v katerih je omenil možnost preselitve Palestincev iz Gaze. Izraelska stran je prav tako sporočila, da bo nadaljevala z vojaškimi operacijami, če Hamas ne bo izpolnil svojih obveznosti.
V skladu s premirjem je Hamas doslej izpustil 16 izraelskih talcev iz prvotne skupine 33, ki so bili del dogovorjene izmenjave. Prav tako je v nenačrtovani izpustitvi osvobodil pet tajskih talcev. Pogajanja o drugi fazi sporazuma, ki bi vključevala izpustitev preostalih talcev in možn umik izraelskih sil iz Gaze, so se začela v Dohi, vendar se je izraelska pogajalska ekipa v ponedeljek nenadoma vrnila domov.
Grožnja s prekinitvijo premirja je sprožila proteste v Izraelu, kjer so tisoče protestnikov zahtevale, da vlada spoštuje dogovor in poskrbi za vrnitev preostalih talcev.
Vojna v Gazi se je začela 7. oktobra 2023 po napadu Hamasa na Izrael, v katerem je bilo po izraelskih podatkih ubitih najmanj 1200 ljudi, več kot 250 pa jih je bilo ugrabljenih. Izraelski povračilni napadi so močno opustošili Gazo, pri čemer je bilo po navedbah zdravstvenih oblasti v enklavi ubitih več kot 48.000 Palestincev.
Portal24; Foto: Pixabay/ hosnysalah
Objava Hamas izraža pripravljenost za nadaljevanje prekinitve ognja v Gazi je bila najprej objavljena na Portal24.