ARTICLE AD
Glavno nagrado mednarodnega natečaja State of the ART(ist), ki ga skupaj organizirata festival Ars Electronica in avstrijsko zunanje ministrstvo, je letos žirija namenila kongovskemu umetniku Davidu Shongu za njegov filmski projekt Cafe Kuba, ki se nanaša na trenutni konflikt v DR Kongu. Nagrada je vredna 6000 evrov.
Cafe Kuba sledi mobilni kavarni, gledalcu pa ponudi vpogled v fragmentirano zgodovino in krhko sedanjost kongovske prestolnice Kinšasa. Shongo raziskuje, kako je mogoče na filmskem traku ujeti kraj, ki ga zaznamujejo nestabilnost, vojna in izkoriščanje virov, medtem ko se sam sooča z eksistencialnimi grožnjami. S Cafe Kuba izumlja “begunsko kinematografijo”, subtilno kinematografsko prakso, ki poteka v tajnosti in vabi k pozornemu poslušanju, so zapisali v sporočilu za javnost.
Podelili so tudi dve nagradi za izjemne dosežke, ki sta vredni po 2000 evrov. Prejeli so jo Anet Sandra Acikgöz iz Turčije za video instalacijo Fugue, ki je prek igre z žogo pokazala, kako Turčija še naprej zanemarja soočanje s svojo lastno zgodovino hudih kršitev človekovih pravic, ter sirski fotograf in filmski ustvarjalec Isa Tuma skupaj s skupnostjo Art Camping iz Alepa za projekt Losing the freedom of choice. Slednjega so začeli sredi sirske državljanske vojne in skozi fotografijo ter kratka besedila dokumentira zgodbe, strahove in perspektive mladih Sirk.
Nagrade State of the ART(ist) podelijo izjemnim projektom umetnikov iz vsega sveta, ki se soočajo z vojno, političnim preganjanjem, okoljskimi katastrofami, socialno neenakostjo ali omejitvami svobode izražanja. Letos so prejeli 506 prijav iz 76 držav.
Po besedah umetniškega direktorja Ars Electronice Gerfrieda Stocker pa število letošnjih prijavljenih projektov iz številnih držav odraža, kako dejavno se umetniki po vsem svetu ukvarjajo s političnimi konflikti, vojno, cenzuro in ekstremnimi podnebnimi pojavi ter pri tem razvijajo ustvarjalne oblike protestov in si zamišljajo solidarnostne alternative, pogosto v negotovih življenjskih in delovnih pogojih. “State of the ART(ist) pomaga te perspektive približati mednarodni pozornosti,” je dodal.
“Umetnost je svoboda – vendar svoboda ni več samoumevna. Po vsem svetu se umetniki soočajo z vse večjimi omejitvami, ki ovirajo njihovo delo ali jih popolnoma utišajo. S projektom State of the ART(ist) smo ustvarili prostor, kjer lahko odmevajo – prostor, ki daje glas tistim, ki jih sicer ne bi slišali,” je ob tem povedal za kulturo pristojen državni sekretar avstrijskega ministrstva za zunanje zadeve Sepp Schellhorn.