ARTICLE AD
Ta teden se v Circolu v Kopru že drugo leto zapored odvija prav poseben poletni program, glasbeno poletno varstvo »Cantare l’estate« za otroke stare od devet do enajst let, ki obiskujejo italijansko osnovno šolo Pier Paolo Vergerio il Vecchio iz Kopra. V organizaciji Samoupravne skupnosti italijanske narodnosti Koper (CAN Capodistria) otroci skozi italijanski jezik in glasbo spoznavajo, kako nastane pesem – od prvih idej do izvedbe. Pod vodstvom mentorja, slovenskega glasbenika Boštjana Pertinača, otroci letos ustvarjajo lastno himno poletnega kampusa. »Z otroki smo se pogovarjali o tem, kaj sploh je himna. Nekega splošnega pravila ni – važno je, da v verzih predstavi skupino ljudi. V našem primeru kampus,« pravi Pertinač.
Otroci so delali v manjših skupinah, sestavili verze, nato pa skupaj z mentorji dodali akorde, melodijo in oblikovali celoto. Pri aranžmaju jim je pomagal še tržaški skladatelj Lorenzo Vižintin. »Zanimivo je, kako otroci z različnim predznanjem – nekateri prihajajo iz pevskih zborov, drugi igrajo inštrumente – ustvarijo zabavne in iskrene rezultate,« dodaja Pertinač. »V tej digitalni dobi je pri otrocih še vedno veliko ustvarjalnosti in domišljije. Puščamo jim veliko svobode. Med prostim časom se igrajo z inštrumenti, pišejo svojo glasbo ali pojejo znane napeve.«
A glasbeni program otrokom ne daje le možnosti za igro – omogoča jim tudi razvoj ključnih življenjskih veščin. Številne raziskave potrjujejo, da glasba pomembno vpliva na kognitivni, čustveni in socialni razvoj otrok. Študija z Univerze Harvard je celo pokazala, da imajo otroci, ki se udeležujejo glasbenega izobraževanja, bolj razvite izvršilne funkcije, kot so spomin, koncentracija in sposobnost načrtovanja. Pri ustvarjanju lastnih pesmi, improvizaciji ali eksperimentiranju z zvoki otroci razvijajo kreativnost in sposobnost divergentnega mišljenja. Glasba jim omogoča, da na varen način izražajo svoja čustva in ideje, kar je izjemno pomembno za celostni razvoj osebnosti. »Tudi tisti, ki so bili sprva bolj zadržani, so se opogumili. Opaziš, kako se otroci sami povežejo v skupine, kdo prevzame vodilno vlogo in, kako vsi dobijo več poguma, ko delajo skupaj,« je dodal mentor.
Letos je v kampusu več deklet, pesmi, ki jih pojejo in igrajo pa so nekoliko bolj moderne, predvsem iz letošnjega festivala Sanremo. A kot poudarja mentor, ostaja poudarek tudi na kulturni dediščini. Lani so spoznavali italijanske kantavtorje, letos pa tudi istrsko ljudsko glasbo. Na posebni glasbeni delavnici z Marinom Kranjcem, strokovnjakom za to zvrst glasbe, so izdelali glasbilo iz stebla lovorja in se naučili tri istrske pesmi ter en istrski ples.
Marsikateri otrok ima pred prvim javnim nastopom tremo, a ga to, da jo mora tudi premagati, vodi tudi na poti k utrjevanju samozavesti. Uspehi na glasbenem področju, pa naj gre za sestavljanje preproste pesmi ali solističen nastop, otrokom prinašajo občutek, da so nekaj dosegli. Vrhunec tedna bodo tako doživeli danes, ko bodo s svojo himno tudi nastopili, jo odpeli, odigrali in nanjo zaplesali ter s tem pokazali, kako glasba povezuje, krepi in navdihuje.
Ana Zupan