ARTICLE AD
Zdravniški sindikat Fides in Zdravniška zbornica Slovenije zaradi dogajanja v Zdravstvenem domu (ZD) Trebnje ministrstvo za zdravje in občine ustanoviteljice pozivata k ukrepanju. Opozarjata, da bi nadaljnji pritiski vodili v destabilizacijo zavoda in neposredno ogrozili delo, brez zdravstvene oskrbe pa lahko ostane 17.000 prebivalcev regije.
Zaposleni v ZD Trebnje so prejšnji teden opozorili na nedopustne pritiske, ki jih nanje izvajajo člani sveta zavoda iz vrst občin ustanoviteljic. V kolikor se to ne bo končalo, napovedujejo množičen odhod drugam.
Iz Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so danes sporočili, da z zaskrbljenostjo spremljajo razvoj dogodkov v ZD Trebnje. Opozarjajo, da imajo lahko nedopustni pritiski in poskusi vplivanja na člane sveta zavoda hude posledice za nadaljnji razvoj in širitev zdravstvene dejavnosti v zavodu.
V sporočilu za javnost so izrazili polno podporo zaposlenim. Menijo, da je njihovo delo strokovno, odgovorno in usmerjeno v dolgoročen razvoj ter dobrobit pacientov. Z uresničitvijo kolektivne odpovedi zaposlenih bi s 1. septembrom brez zdravstvene oskrbe ostalo 17.000 ljudi. “V tem trenutku obstaja resna nevarnost, da bo izgubljen ključni kader za prihodnost primarnega zdravstva v regiji,” so zapisali.
Ministrstvo za zdravje ob tem pozivajo, da kot regulator zdravstvene dejavnosti nemudoma ukrepa in vzpostavi proces mediacije, zagotovi pogoje za nemoteno delovanje zavoda, prepreči škodljivo politično vmešavanje v strokovno avtonomijo ter zaščiti javni interes pacientov ter zaposlenih. Pričakujejo, da bo ministrstvo svojo odgovornost vzelo resno in da bo ukrepalo v smeri stabilizacije razmer v ZD Trebnje.
Dodali so, da ZD Trebnje že vrsto let strokovno in uspešno opravlja svoje poslanstvo v dobro pacientov in skupnosti. “Izkazal se je kot strokovno stabilna in razvojno naravnana ustanova, o čemer pričajo številni kazalniki: pozitiven finančni presežek, zadovoljstvo uporabnikov ter izjemen interes mladih zdravnikov za delo v zavodu – trenutno je kar pet specializantov družinske medicine, kar je izjemna številka za tako majhen zavod,” so še zapisali,
Zdravniška zbornica Slovenije pa je zaradi dogajanja na ministrstvo za zdravje in občine ustanoviteljice, to so občine Trebnje, Mirna, Šentrupert in Mokronog-Trebelno, naslovilo uradni dopis. V njem pozivajo k takojšnjemu in odgovornemu ukrepanju. Opozorili so, da je bila direktorica javnega zavoda po navedbah zaposlenih daljše obdobje izpostavljena nedopustnim pritiskom in neprimernemu odnosu članov sveta zavoda.
Zbornica je opozorila tudi, da svet ustanoviteljic odlaša s sprejemom pomembnih odločitev, ki so ključne za dobro delovanje javnega zavoda in da so člani sveta zavoda dolžni pri svojem delu ravnati s skrbnostjo dobrega gospodarja, hkrati pa v svet zavoda ne sme biti imenovana oseba, pri kateri obstaja nasprotje interesov.
“Zaposleni v zavodu se zaradi nevzdržnih razmer soočajo z izgorelostjo, negotovostjo in pomanjkanjem osnovne podpore za opravljanje svojega poslanstva,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Ministrstvo so pozvali, naj se aktivno vključi v razreševanje nastalega položaja in čim prej skliče skupni sestanek z vsemi deležniki, občine pa, da kot ustanoviteljice zavoda zagotovijo pogoje za zakonito, neodvisno in strokovno upravljanje ter imenovanje članov sveta zavoda, ki bodo delovali v javnem interesu, z visoko mero integritete in odgovornosti.