ARTICLE AD BOX
Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi so se danes večinoma zvišali. Do rasti je prišlo, čeprav v New Yorku zaradi dneva žalovanja po smrti nekdanjega ameriškega predsednika Jimmyja Carterja ni trgovanja, obeti za občutnejše rahljanje denarne politike v ZDA v tem letu pa se slabšajo. Nafta se draži, evro izgublja vrednost.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je zvišal za 0,43 odstotka.
V Parizu je indeks CAC 40 pridobil 0,51 odstotka, indeks borze v Londonu FTSE 100 pa 0,83 odstotka. Izjema med trojico največjih borz je bila frankfurtska, kjer je indeks DAX zdrsnil za 0,06 odstotka.
Na Dunaju se je medtem indeks ATX zvišal za 0,24 odstotka in v Zürichu indeks SMI za 0,43 odstotka. V Milanu je indeks FTSE MIB zabeležil 0,59-odstotno rast.
V New Yorku danes zaradi dneva žalovanja ob državniškem pogrebu nekdanjega predsednika Carterja ne trgujejo, so pa evropski vlagatelji po pisanju francoske tiskovne agencije AFP vseeno premlevali obete za nadaljnje rahljanje denarne politike v ZDA. Če je centralna banka Federal Reserve lani nakazovala še štiri letošnja znižanje ključne obrestne mere, so pričakovanja zdaj nazadovala na največ dve znižanji, zdaj pa se pod vprašaj postavlja tudi to.
Zapisnik z zadnje seje odbora za odprti trg Federal Reserve kaže na vse glasnejše ocene, da bo inflacija v ZDA dlje časa trdovratnejša, dodaten strah pa vnašajo tudi napovedani ukrpi prihajajoče administracije Donalda Trumpa, npr. izgon velikega števila priseljencev, ki so nezakonito v državi, in uvedba dodatnih carin na blago iz največjih trgovinskih partneric ZDA. Vse to bi po napovedih delovalo inflacijsko.
Trgi bodo zdaj sicer pozorni na petkovo objavo najnovejših podatkov s trga dela v največjem nacionalnem gospodarstvu na svetu.
Tečaj evra ob pričakovanjih daljšega obdobja višjih obrestnih mer spet izgublja vrednost. Pozno popoldne so z evrom v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,0295 dolarja, kar je 0,22 centa oz. 0,21 odstotka manj kot ob koncu sredinega trgovanja. ECB je opoldne referenčni tečaj evra določila še pri 1,0305 dolarja (v sredo ga je pri 1,0286 dolarja).
Nafta se medtem po zadnjih padcih draži. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte z dobavnim rokom februarja je treba v New Yorku trenutno odšteti 74,23 dolarja, kar je 91 centov več kot v sredo. Severnomorska nafta brent za dobavo v marcu se v Londonu draži za 1,05 dolarja in je pri 77,21 dolarja.