ARTICLE AD
Evropa je v paniki. Rusko plovila Kosmos 482 je naglo in nenadzorovano spušča proti Zemlji. Zadene nas lahko že jutri (10 maj). Ali bo ostanek plovila zadel London? Preberite najnovejše informacije in mnenja strokovnjakov.
Še ta teden naj bi del rakete ruske izdelave nenadzorovano spustil na Zemljo. To je Kosmos 482, ki tehta 500-kilogramov.
Plovilo je v okvari
Plovilo je v okvari. Okvara pogona se je zgodila med vračanjem na Zemljo V zemljini orbiti pa je razpadlo na dele. Večina je zgorela že v vesolji. Ostal je 500 kilogramski del, ki se naglo spušča proti Zemlji, Predvidoma naj bi se spustil na področje Londona.
Strokovnjaki za sledenje vesoljskih odpadkov pravijo, da je še prezgodaj, da bi lahko natančno vedeli kam bo ostanek padel.
Kosmos 482
Kozmos 482 izdelan v času Sovjetske zveze (pred 50 leti). Sovjetska zveza je leta 1972 izstrelila vesoljsko plovilo Kosmos 482, eno od serije misij na Venero. Vendar zaradi okvare plovilo nikoli ni uspelo zapustiti Zemljine orbite. Med potjo pa je prišlo do napake na pogonu. Razpadlo je na dele. Nekaj jih je zagorelo že pred Zemljino orbito. Ostal je le en, ki vzbuja skrb. Vrnil naj bi se nazaj na Zemljo.
Toda kam?
Nizozemski znanstvenik Marco Langbroek napoveduje, da se bo pokvarjeno vesoljsko plovilo spustilo okoli 10. maja. Torej jutri. Ocenjuje, da bo strmoglavilo s hitrostjo 242 km/h, če bo ostalo nedotaknjeno.

»Čeprav ni brez tveganja, ne bi smeli biti preveč zaskrbljeni,« je Langbroek dejal v elektronskem sporočilu. Predmet je relativno majhen in tudi če ne razpade, je »tveganje podobno tveganju pri naključnem padcu meteorita, ki se jih zgodi več vsako leto. Večje je tveganje, da vas v življenju zadene strela,« je dejal.
Dodal je, da je možnost, da vesoljsko plovilo dejansko nekoga ali nekaj zadene, majhna. “Vendar je ni mogoče popolnoma izključiti.”
Napovedi znanstvenikov
Večji del plovila je razpadel hitro po okvari. razpadli deli so med kroženjem zgoreli ali pa ostali del vesoljskih odpadkov. Toda Langbroek in drugi verjamejo, da sama pristajalna kapsula ostaja cela. To je del plovila kroglaste oblike s premerom en meter. Ta del že 53 let kroži okoli sveta v zelo eliptični orbiti in postopoma pada proti Zemlji. Torej je padec kapsule nekako pričakovan.
“Povsem mogoče je, da bo vesoljsko plovilo, ki tehta skoraj 500 kg. Tako plovilo bi preživelo ponovni vstop v ozračje. Zgrajeno je bilo tako, da prenese spust skozi ozračje Venere. Ozračje Venere je namreč precej bolj gosto zaradi obilice ogljikovega dioksida”, je dejal Langbroek z nizozemske Tehniške univerze Delft.
Ostanek plovila še deluje?
Strokovnjaki dvomijo, da bi ostanek plovila sploh lahko še deloval. Po tako dolgem bivanju v orbiti je lahko ogrožen tudi toplotni ščit. Ščit varuje celotno plovilo.
“Bolje bi bilo, če bi toplotni ščit odpovedal. To bi povzročilo, da bi vesoljsko plovilo med potopom skozi ozračje zagorelo” je v elektronskem sporočilu zapisal Jonathan McDowell iz centra Harvard-Smithsonian za astrofiziko. “Če pa toplotni ščit zdrži, se bo plovilo vrnilo nedotaknjeno. Iz neba pa bo padel pol tone težek predmet.”

Plovilo naj bi se na Zemljo vrnilo ta teden
In obstaja eno mesto, za katero nekateri strokovnjaki menijo, da bi lahko bila namenjena neposredno tja.
Informacije, ki napovedujejo katastrofo:
Kot morebitna tarča naj bi bilo Združeno kraljestvo. Na spletu krožijo informacije, da je London mesto, ki je najbolj verjetna lokacija pristanka. Viri celo navajajo dan in čas: 10 maj ob 8h. Verjeli ali ne, Langbroe ponuja tudi druga mesta pristanka:
Kosmos 482 leti proti Londonu?
Langbroe razloži: “Obstajajo še druge možne lokacije pristanka: Severno od Londona in Edmontona v Alberti v Kanadi, skoraj vse do rta Horn v Južni Ameriki. Ker pa je večina planeta voda. Torej je velika verjetnost, da bo res končalo v kakšnem oceanu”, je dejal Langbroe.
Panika da ali ne?
Nizozemski znanstvenik Marco Langbroek zato miri:
Ker je bil ta satelit zasnovan za varen pristanek na Veneri, je malo verjetno, da bo zgorel, ko bo ponovno vstopil v Zemljino ozračje, temveč bo verjetno pristal v enem kosu.
To bi se lahko izkazalo za smrtonosno, če bi se razbitine ob vrnitvi zaletele v ljudi.
Plovilo je bilo prvič izstreljeno v vesolje pred več kot 50 leti.

Langbroek je dodal: “Tveganja niso posebej visoka, vendar niso nična.”
V objavi v spletnem dnevniku je dr. Jonathan McDowell, astronom, ki spremlja ponovne vstope satelitov v ozračje, zapisal: »Vozilo je gosto, a inertno in nima jedrskih snovi.«
“Ni razloga za veliko skrb, ampak ne bi hotel, da te udari po glavi.”
Nadaljeval je: »V tem primeru pričakujem, da bo imela običajna možnost, ena proti nekaj tisoč, da nekoga zadene.”
McDowell je v pogovoru za Daily Mail nadaljeval: »Če bi to povzročilo škodo – ali še huje, koga bi poškodovalo – bi bila za to odgovorna ruska vlada.«
Langbroek je dodal: “Tveganja niso posebej visoka, vendar niso nična.”
Pripravila AK
Vir: uniladtech.com, unsplash.com
The post Evropa v paniki. Kosmos 482 leti proti Zemlji first appeared on NaDlani.si.