ARTICLE AD
Evropska komisija namerava v okviru Evropskega obrambnega sklada nameniti 910 milijonov evrov za 62 projektov, katerih namen bo krepitev evropske obrambe. Projekti se med drugim osredotočajo na krepitev zračne obrambe, rabo umetne inteligence in druge tehnologije. Pri šestih projektih bodo sodelovala tudi slovenska podjetja oz. organizacije.
“Izbrani predlogi podpirajo razvoj ključnih zmogljivosti, kot so sistemi zračne in protiraketne obrambe (…), ki bodo evropskim oboroženim silam omogočili odzivanje na nove grožnje in zaščito naših državljanov, bodisi s krepitvijo naše kolektivne obrambe bodisi s podporo našim partnerjem, kot je Ukrajina,” je povedal evropski komisar za obrambo Andrius Kubilius.
Za krepitev evropske obrambe namerava komisija nameniti 910 milijonov evrov. Ta bodo namenjena izvajanju 62 obrambnih in raziskovalnih projektov, pri čemer jih bo več kot polovica obravnavala zračno obrambo, artilerijske sisteme, umetno inteligenco ter kibernetsko in elektronsko vojskovanje.
Slovenska podjetja oz. organizacije bodo sodelovala pri šestih projektih. Ti bodo stali med 3,7 in 57 milijonov evrov, sodelujoči pa se bodo med drugim ukvarjali s prehodom od fosilnih goriv k trajnostnim energetskim rešitvam na področju obrambe, s krepitvijo oklepnih vozil in zračne obrambe.
Evropski obrambni sklad s proračunom v višini približno 7,3 milijarde evrov za obdobje 2021-27 je instrument Evropske komisije za podporo raziskavam in razvoju na področju obrambe, ki spodbuja sodelovanje med raziskovalci in podjetji vseh velikosti po celotni uniji in na Norveškem, je sporočila komisija.
Vključno z omenjenimi 62 projekti bo komisija v okviru sklada od leta 2021 za raziskave in razvoj na področju obrambe namenila več kot štiri milijarde evrov.