ARTICLE AD
Poslanci DZ so danes s 56 glasovi za in 32 proti sprejeli zakon o funkcionarjih, ki sistemsko ureja področje pravic in obveznosti funkcionarjev med opravljanjem funkcije in po njenem zaključku. Veljal bo tako za poklicne kot nepoklicne funkcionarje. Zakona niso podprli v opozicijskih SDS in NSi.
Kot je minister za javno upravo Franc Props v DZ pojasnil ob prejšnji obravnavi, gre za zakon, ki po več kot treh desetletjih sistemsko ureja področje. Z njim med drugim urejajo pravico nepoklicnih funkcionarjev do plačila in povračila stroškov, za poklicne funkcionarje pa pravico do vrnitve na prejšnje delovno mesto oz. pravico do nadomestila plače po prenehanju funkcije, če to ni mogoče. Po ministrovih besedah pa bo v primeru opravljanja več zaporednih funkcij možno prejemanje nadomestila podaljšati.
Kot novost v okviru pravic funkcionarjev zakon ureja tudi pravico do pravne pomoči. Ta bo omogočena tako poklicnim kot nepoklicnim funkcionarjem, zoper katere bo v zvezi z opravljanjem njihove funkcije voden odškodninski postopek. Pravna pomoč je zasnovana na način, da se funkcionarju stroški pravne pomoči začasno založijo, zato je predvidena tudi možnost njihovega vračila.
V zakonodajnem postopku so poslanci v DZ dopolnili rešitve zakona, ki se nanašajo na pogoj nekaznovanosti za opravljanje funkcije. Tako oseba, ki je bila zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, pravnomočno obsojena na nepogojno kazen zapora, daljšo od enega leta, v času prestajanja kazni in pet let po prestani kazni, zastarani kazni ali po tem, ko ji je bilo prestajanje kazni odpuščeno, ne more biti funkcionar.
Pogoj nekaznovanosti in razrešitev funkcionarja zaradi pravnomočne obsodbe bo veljal za funkcionarje, za katere posebni predpisi takega pogoja oziroma razrešitve ne urejajo. Predvidena rešitev ne bo veljala za funkcionarje, ki mandat za opravljanje funkcije dobijo na splošnih volitvah.
Kot novost zakon določa tudi obvezni usposabljanji funkcionarjev, in sicer usposabljanje za opravljanje funkcije ter usposabljanje s področja etike, integritete in transparentnosti v javnem sektorju.
V predstavitvi stališč poslanskih skupin na začetku julija so podporo predlogu zakona napovedali v koalicijskih Svobodi in SD, medtem ko v Levici stališča niso predstavili, za zakon pa so glasovali. Zakonu so nasprotovali v opozicijski SDS. Menili so, da je pomanjkljiv, področje pa ostaja razdrobljeno, nepregledno, neenotno urejeno, kar postavlja pod vprašaj načelo pravne države, je pojasnil Andrej Kosi. Tako v SDS kot NSi so izpostavili tudi pripombe Skupnosti občin Slovenije o neenakopravnem položaju županov glede pravice do prejemanja nadomestila plače.