ARTICLE AD
Mikro in majhna podjetja so hrbtenica slovenskega gospodarstva, velika večina teh pa je v družinski lasti. Zato je uspešen in pravočasen prenos lastništva izrednega pomena za njihov razvoj. Ključno je, da se znanje in izkušnje preteklih generacij, tudi s pomočjo države, prenesejo na naslednike, je bilo slišati na srečanju naslednikov.
Kot je na letošnjem srečanju prevzemnikov in naslednikov podjetij v Kranjski Gori dejala namestnica direktorice agencije Spirit Nataša Kos, se vsako družinsko podjetje prej ali slej sooči s prenosom lastništva na naslednjo generacijo. “Gre za zahteven in dolgotrajen proces, kar dobro razumemo tudi v agenciji Spirit. Zato smo leta 2019 vzpostavili nacionalno točko za prenos lastništva, kjer podjetjem nudimo podporo, nasvete in spodbudo, da se lahko pravočasno pripravijo na prenos lastništva. Skozi to točko gre letno približno 600 podjetij,” je dejala.
Na dogodku z naslovom Skupaj k novim izzivom in priložnostim, ki sta ga ob robu svetovnega pokala v alpskem smučanju za ženske v Kranjski Gori organizirala gospodarsko ministrstvo in Spirit, je potekala tudi okrogla miza o uspešnem prenosu lastništva z naslovom Med generacijami – izzivi in priložnosti prenosa podjetja. Na njej sta Nejc Krajnc iz Avtoservisa Krajnc in Gašper Carnioh iz TLS predstavila primer dobre prakse iz svojih podjetij.
Direktor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Danijel Lamperger je ob tem opozoril na pravočasnost prenosa lastništva. “Poznamo številne primere dobre prakse prenosa lastništva, vendar imamo tudi podjetja, kjer ta proces ni bil uspešno izpeljan. V večini primerov zato, ker se niso pravočasno pripravila,” je poudaril. Vodja sektorja za spodbujanje podjetništva v Spiritu Irena Meterc je medtem opozorila, da je prenos lastništva proces, ki lahko traja tudi desetletja. “Vloga države oz. Spirita je, da koordinira podporno okolje ter podjetjem zagotavlja ustrezne informacije, in sicer z delavnicami in predstavitvami primerov dobrih praks,” je dejala.
Foto: STASrečanje se je nadaljevalo s predavanjem Matevža Pušnika z Instituta Jožef Stefan o energetski učinkovitosti v podjetjih in uporabi umetne inteligence. Kot je povedal, se je energetska učinkovitost v slovenski industriji izboljšala za 43 odstotkov, na področju umetne inteligence pa je poudaril pomen postopnega uvajanja, jasne opredelitve ciljev in vključevanja zaposlenih.
Srečanje se je zaključilo s predstavitvijo usposabljanj in dobrih praks podjetij, ki so vključeni v nacionalno točko za prenos lastništva.
C, Š., STA
The post Družinska podjetja – poskrbite za pravočasen prenos lastništva first appeared on Nova24TV.
20 hours ago
19









English (US)