Družbe Javnega holdinga Ljubljana lani z nekaj manjšo investicijsko porabo

5 days ago 18
ARTICLE AD

Družbeniki Javnega holdinga Ljubljana so danes obravnavali lansko poslovanje ter realizacijo investicijskih načrtov obvladujoče družbe in odvisnih družb Energetika Ljubljana, Voka Snaga ter LPP. Skupna investicijska poraba je bila lani pri skoraj 53 milijonih evrov, potem ko je bila leto poprej pri 68 milijonih evrov.

Družbeniki holdinga – poleg Mestne občine Ljubljana so to še občine Brezovica, Medvode, Škofljica, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani in Horjul – so tako na današnji skupščini obravnavali letna poročila družbe Javni holding Ljubljana in javnih podjetij Energetika Ljubljana, Voka Snaga in Ljubljanski potniški promet (LPP) za 2024.

Energetika Ljubljana in Voka Snaga sta tudi lani poslovali pozitivno. Energetika je ustvarila 3,5 milijona evrov čistega dobička, družba Voka Snaga pa okoli 0,3 milijona evrov. Izgubo je medtem znova izkazal LPP, dosegla je 2,4 milijona evrov, so po seji skupščine sporočili iz Mestne občine Ljubljana.

Obvladujoča družba Javni holding Ljubljana je v skladu s sklenjeno pogodbo o obvladovanju pokrila izgubo LPP in pod črto ustvarila 5,9 milijona evrov dobička.

Družbeniki so sprejeli tudi poročilo o realizaciji investicijskih načrtov družb iz holdinga v letu 2024. Skupna vrednost izpeljanih investicijskih nalog, financiranih s sredstvi družb, je znašala 52,8 milijona evrov, potem ko je investicijska poraba predlani dosegla 68 milijonov evrov.

V Energetiki Ljubljana so za investicijske načrte namenili skupno 31,7 milijona evrov, od tega je bilo 17,2 milijona evrov namenjenih za dokončanje projekta nove plinsko-parne enote v termoelektrarni-toplarni Moste. Obenem so začeli aktivnosti za rekonstrukcijo premogovnega kotla 1 v biomasni kotel.

Izvajali so tudi druge projekte za razogljičenje, povečevanje rabe obnovljivih virov energije in krepitve energetske učinkovitosti. Strateškemu cilju razogljičenja virov za proizvodnjo toplote in elektrike med drugim v Energetiki Ljubljana v sodelovanju z Voko Snago sledijo s projektom sežigalnice, med načrti za naslednja leta je skupaj s partnerji tudi projekt gradnje plovne infrastrukture in malih hidroelektrarn za energetsko izrabo Ljubljanice.

V teku sta medtem postavitev fotovoltaičnih elektrarn in projekt lastne proizvodnje vodika iz obnovljivih virov, vključno s postavitvijo vodikove polnilnice za uporabo vodika v prometu.

V Voki Snagi so za investicijske projekte lani porabili 17,2 milijona evrov, od tega so namenili več kot polovico za investicije dejavnosti oskrbe s pitno vodo, predvsem za obnovo vodovodnega omrežja.

V sklopu več kot 100 milijonov evrov vrednega kohezijskega projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljansko polje je bila do konca 2023 zgrajena vsa kanalizacija v občinah Medvode in Vodice ter 98,7 odstotka povezovalnega kanala C0 na območju Mestne občine Ljubljana. Gradnja kanala C0, ki sproža ostre polemike in nasprotovanje dela politike in javnosti, lani ni potekala.

V sklopu drugega dela projekta, nadgradnje centralne čistilne naprave v Zalogu s terciarnim čiščenjem ter povečanjem zmogljivosti naprave pa je potekalo poskusno obratovanje objektov in naprav. V sklopu tretjega dela projekta so medtem lani zgradili nekaj več kot 15 kilometrov kanalizacije, tako da je bilo do konca leta skupno zgrajeno skoraj 66 kilometrov nove kanalizacije ali blizu 74 odstotkov načrtovane v projektu

V LPP so medtem nadaljevali z uvajanjem trajnostnih rešitev v mestnem potniškem prometu. Maja lani je Mestna občina Ljubljana z družbo Autocommerce sklenila pogodbo za dobavo osmih zgibnih, nizkopodnih avtobusov na vodik, ki bodo letos dani v najem LPP. Mestna občina Ljubljana se je prijavila tudi na javni poziv Eko sklada in pridobila nepovratno finančno spodbudo za nakup 25 električnih avtobusov. V postopku javnega naročila so bili nato letos izbrani električni avtobusi ponudnika Autocommerce, ki bodo dobavljeni drugo leto.

Obenem so v LPP pridobili evropska sredstva za financiranje projekta za izgradnjo električnih polnilnic, Mestni občini Ljubljana pa je pristojno ministrstvo letos odobrilo tudi evropska sredstva za nakup električnih avtobusov.

S 1. julijem lani je LPP začel izvajati tudi koncesijsko pogodbo za opravljanje gospodarske javne službe linijskega prevoza potnikov v notranjem cestnem prometu v osrednjeslovenski regiji. Koncesija je sklenjena za obdobje petih let z možnostjo podaljšanja.

Read Entire Article