ARTICLE AD
Avtomobilska znamka Citroen je predstavila drugo generacijo srednje velikega SUV-ja C5 Aicross, ki s prvo nima praktično nikakršne zveze. Ne oblikovno, ne velikostno, ne v če tretjem. Avto je občutno večji, bolj oglat, prvič na voljo tudi v povsem električni izvedbi, poleg dveh hibridnih, in na prvi pogled nudi vse tisto, kar si družine želijo.
Ni kakšna skrivnost, da je novinec nastal na Stellantisovi »srednji« platformi STLA Medium, prvi pri tej znamki. Pri drugih že poznamo denimo dvojec Peugeot 3008/5008 ter Opel Grandland. C5 Aircross naj bi izstopal z »močnim in odločnim dizajnom, ki menda hkrati nudi zanesljivo »lego« in dobro aerodinamiko. Že zunanje podrobnosti, denimo zadnje luči, ki gredo malo noter in malo štrlijo ven, so nenavadno, še bolj samosvoja je notranjost, kar je seveda dobro, če so si avtomobili že tehniško precej slični. Znotraj je res veliko posebnosti, denimo dvonivojska armaturna plošča, najprej ovalna s tekstilno oblogo, ki se nadaljuje z vrat, in nad tem linijska z zračniki ter zanimivimi zvočniškimi zaključki. Pa sredinska konzola z odlagališčem za telefon, ki prehaja v pokončni zaslon, spodaj pa so odlagalna mesta in držala za plastenke. Z ambientalno osvetlitvijo zna biti vse skupaj zelo zanimivo in prijetno. Volan je Citroenovsko velik, sedeži pa z več bočne opore, kot smo jih navajeni pri tej znamki.
Višina 1,66 m ni pretirana, kljub 20 cm oddaljenosti od tal, ki omogoča tudi vožnjo po kakšnih težje prevoznih poteh. Avto je sicer dolg 4,65 m, s čimer je zrasel za kar 15 cm, medtem ko so medosno razdaljo podaljšali za 6 cm (na 2,78 m). To daje več prostora tako v kabini kot v prtljažniku, ki meri 565 dm3 ali 651 l, če bi vanj nalili vodo. Dno je lahko ravno in pod njim 75 dm3 prostornine, ali pa ga bo mogoče spustiti. Pomembno je, da se velikost prtljažnika ne razlikuje glede na pogonsko različico, in tudi podiranje zadnje klopi v razmerju 40:20:40 je prisotno pri vseh.
Precej je nove tehnologije, kot denimo matrični žarometi, naprednejši avtocestni pomočnik, izboljšane 360-stopinjske kamere, prosojni zaslon, dodelani infozabavni sistem z brezžičnim Android Autom in Carplayjem ter pogovornim pomočnikom ChatGPT.
Na voljo bodo »vse« tri pogonske možnosti, četudi bi si nekateri želeli še četrto, dizelsko, a ta se verjetno ne bo vrnila. Osnovna je več kot dobro znani bencinski »hibrid« s kombinacijo 1,2-litrskega prisilno polnjenega trivaljnika s 100 kW (136 KM) in elektromotorja, ki ob pomoči baterije z bruto kapaciteto 0,9 kWh poskrbi za sistemsko moč 109 kW oz. 145 KM ter lahko v mestih do polovico časa vozi izključno na elektriko.
Dokaj zanimiv je tokrat priključni hibrid, če bo seveda naprodaj za zmerno ceno. Njegova osnova je 1,6-litrski prisilno polnjeni bencinski motor s 110 kW (150 KM), marsikdo bi si ga želel samostojno, brez hibridnega dodatka, zraven pa je elektromotor z 92 kW (125 KM), kar daje skupno sistemsko moč 143 kW (195 KM). Baterija premore 21 kWh (bruto) kapacitete in obljublja 86 km dosega na elektriko, celo 100 km pri mestni vožnji, skupno pa kar 650 km na avtocesti. Polnjenje je zgolj enofazno, v osnovi s 3,7 kW, doplačati pa bo mogoče za hitrejše 7,4-kilovatno.
Povsem električna izvedba bo imel tudi že znano tehniko, čeprav morda v delih nekoliko nadgrajeno. Baterija bo lahko s kapaciteto 73 kWh za 520 km uradnega dosega (realno kakih 400 km) ali s 97 kWh, kar bo doseg podaljšalo na 680 km po ciklu WLTP, v praksi pa najbrž na dobrih 500 km. V prvem primeru ima motor 157 kW (210 KM) moči, v drugem pa 170 kW oz. 230 KM. Na voljo so tri stopnje rekuperacije in trije vozni načini, pri čemer običajni (Normal) do 70 odstotkov pritiska na stopalko nekoliko omejuje moč in navor, pri močnejšem pritisku pa sproti vse, kar je v motorju na voljo. Polnjenje z izmeničnim tokom bo v vsakem primeru trifazno, najprej naj bi iz proizvodnje prihajali avtomobili, ki bodo zmogli 11 kW, prihodnje leto pa tudi taki z 22-kilovatnim polnjenjem. Poleg tega bo na voljo opcija za priklop večjih porabnikov (V2L). Polnjenje z enosmernim tokom bo doseglo najvišjo moč 160 kW, vendar bo krivulja pri večji bateriji bolj ugodna.
