ARTICLE AD
Sonce, zoreče sadje in vonj po poletju. Vse bi bilo idilično, če ne bi med krošnjami krožile nadležne ose, ki niso nevarne le zaradi bolečih pikov, temveč lahko resno ogrozijo pridelek na domačem vrtu. Še posebej v sezoni zorenja sadja se hitro zgodi, da nčevtrtino pridelka pojedo, preden ga sploh uspemo nabrati.
Ose niso sovražnice, a lahko naredijo veliko škode
Čeprav so ose pomemben del ekosistema, saj oprašujejo rastline in lovijo druge žžužke, je njihovo število v sadovnjakih pogosto preveliko. Zato se čalje pogosteje zatekamo k domačim rešitvam, ki ne škodujejo okolju, a hkrati resnično delujejo. Ena takih rešitev je doma narejena past, ki jo obesimo na drevo in tako zaščitimo sadje pred napadom.

Kako deluje doma narejena past za ose
Preprosta zgradba, ki cilja na osji nagon
Ose imajo izjemno razvit voh in jih najbolj privlačijo fermentirani sladkorji in mesne beljakovine. Prav ta nagnjenja izkoristimo pri izdelavi domače pasti. Ključ je v tem, da pripravimo tekočino, ki zanje predstavlja mamljivo vabo, nato pa jo postavimo v zaprto posodo s prehodom, iz katere se težko vrnejo.
Past deluje na osnovnem principu: os vstopi zaradi vabljive arome, ne najde izhoda in se v tekočini utopi ali ostane ujeta. Pomembno je, da takšna past ni nevarna za čebele ali druge koristne opraševalce, zato ne sme vsebovati medu.
Najpomembnejša je vsebina
Za osji vonj je dovolj kombinacija soka, piva, kisa in sladkorja. V nekaterih primerih se doda tudi kos pršuta ali starega mesa, saj ose zelo privlači tudi vonj po razpadlih beljakovinah. Vaba je tako preprosta za pripravo in v celoti sestavljena iz domačih sestavin.
Navodila za izdelavo pasti
Kaj potrebujete:
- prazno plastenko (najbolje 1,5 l)
- oster nož
- kos žice ali vrv za obešanje
- 250 ml soka (najbolje jabolčni ali bezgov sirup razredčen z vodo)
- 2 žlici sladkorja
- 1 žlica alkoholnega kisa
- žlica piva
- po želji: kos starega mesa ali suhe salame
Postopek:
- Plastenko prerežemo v zgornji tretjini.
- Zgornji del obrnemo narobe in ga vstavimo v spodnji del, kot lijak.
- V notranjost vlijemo pripravljeno tekočino.
- Robove pritrdimo z lepilnim trakom, da se ne razmaknejo.
- Prebodemo dve luknji in skozi njiju napeljemo žico ali vrv, s katero bomo past obesili.
Kam obesiti pasti:
Najbolj smiselno je, da past obesimo na sončno stran drevesa, približno 1,5 metra nad tlemi. Lahko pa jih postavimo tudi na rob vrta ali ob rob sadovnjaka. Več pasti pomeni učinkovitejše odvračanje os.
Kaj paziti pri uporabi pasti
Ne pozabite na redno praznjenje
Pasti, polne ujetih os, hitro postanejo neučinkovite. Enkrat na teden jih je treba sprazniti, temeljito sprati in napolniti z novo vabo. V poletnih mesecih, ko so ose najbolj aktivne, to storimo še pogosteje.
Varnost pred človeškimi obiskovalci
Pasti vedno obesimo stran od prostorov, kjer jedo ali se zadržujejo ljudje. Sicer tvegamo, da bodo ose privabljene še bližje k hiši. Poleg tega pazimo, da so nameščene stabilno in na mestih, kjer ne morejo pasti otrokom ali živalim na glavo.
Vaba naj ne vsebuje medu ali cvetnega prahu
To je pomembno opozorilo, saj bi lahko z napačno sestavo pasti privabili čebele in s tem škodovali opraševalcem, ki so ključni za pridelek.
Dodatni nasveti za obrambo pred osami
Kako še drugače zmanjšati njihovo prisotnost
Domača past naj bo le del rešitve. Pomaga tudi, če redno pobiramo zrelo in padlo sadje, saj prav gnilo sadje močno privablja ose. Če uporabljamo kompostnik, ga zapirajmo s pokrovom. Sadno torto ali pijače zunaj vedno pokrivajmo.
Rastline, ki odganjajo ose
Poleg pasti lahko uporabimo tudi naravne odvračalce. Ognjič, meta, bazilika in lovor so rastline, ki s svojim vonjem motijo osji voh. Lahko jih posadimo v bližino dreves, ali pa naredimo čebelam prijazne cvetlične grede, ki bodo hkrati osam manj všeč.
Eterična olja kot odvračalci
Eterična olja mete, limonske trave in evkaliptusa lahko uporabimo za pršenje po robovih oken, balkonih in okrog vrtnih miz. Vendar pazimo, da jih ne uporabljamo v bližini hrane.
Učinkovitost pasti v praksi
Mnogi vrtičkarji in sadjarji potrjujejo, da doma narejene pasti učinkovito zmanjšajo število os na posameznem drevesu. Ni pa to absolutna rešitev. V kombinaciji z drugimi ukrepi, kot so redno pobiranje sadja in pravilno kompostiranje, pa se rezultat občutno pozna.
Učinek pasti je še posebej dober, če jih postavimo že ob začetku poletja, čeprav je njihova uporaba koristna tudi pozneje, vse do jeseni.
Domača rešitev, ki deluje
V času, ko si želimo naravi bolj prijaznih ukrepov, so rešitve brez uporabe insekticidov vse bolj zaželene. Doma narejena past za ose je učinkovita, poceni in hitro pripravljena.
Z njo ne odstranimo vseh os, ampak jih odvračamo s plodov in zmanjšamo tveganje za pike ter ohranjamo pridelek v boljšem stanju. Najbolj pomembno pa je, da s tem prispevamo k uravnoteženemu sobivanju s žžužki, brez pretirane agresije nad njimi.
Objava Domača past, ki bo s sadnega drevja pregnala ose se je pojavila na Vse za moj dan.