Dobiček obalno-kraških gospodarskih družb lani za slab odstotek višji kot v 2023

4 hours ago 11
ARTICLE AD

Prihodki obalno-kraških družb so se lani v primerjavi z letom 2023 zvišali za 0,8 odstotka, a so bili ob upoštevanju inflacije nižji za 1,1 odstotka. Neto čisti dobiček gospodarskih družb iz regije je v letu 2024 znašal 239 milijonov evrov. Nominalno je bil dobrih 10 odstotkov nižji kot leto prej, zaradi inflacije pa več kot 12 odstotkov.

Na koprski izpostavi Ajpesa so danes še pojasnili, da je obalno-kraška regija sicer po višini prihodkov od družb na sedmem mestu med 12 regijami.

Gospodarske družbe, samostojni podjetniki in zadruge, ki imajo sedež v obalno-kraški statistični regiji, so v letu 2024 skupno zaposlovali nekaj več kot 25.000 ljudi. Skupno so Ajpesu poročali o skoraj 6,6 milijarde evrov ustvarjenih prihodkov, kar je primerljivo z letom prej. Večino, 6,2 milijarde evrov, so ustvarile gospodarske družbe, ki s tem zasedajo sedmo mesto med regijami. Njihov delež je 4,3-odstoten.

Kot je za STA ob tem pojasnila vodja izpostave Ajpes Koper Sonja Belac, so znotraj regije največ neto čistega dobička, neto dodane vrednosti in prihodkov zabeležili v Mestni občini Koper, koprske družbe so tudi zaposlovale največ ljudi.

Ob tem je dodala, da so z izjemo Občine Divača družbe v vseh ostalih sedmih občinah obalno-kraške regije ustvarile neto čisti dobiček. Kot je še pojasnila, lahko k takemu rezultatu pripomore tudi ena družba, ki ustvari večjo izgubo.

V obalno-kraški regiji na pozitivni strani izstopajo družbe s področja prometa in skladiščenja, ki so ustvarile največ neto čistega dobička in neto dodane vrednosti, pa tudi največ prihodkov na tujem trgu.

“Medtem pa so družbe s področja predelovalne dejavnosti zabeležile največji padec neto čistega dobička v obalno-kraški regiji, in sicer za kar 62 odstotkov. To je tudi vplivalo na celotni upad neto čistega dobička v regiji,” je pojasnila Belac. Obseg neto čistega dobička se je sicer znižal tudi na državni ravni, vendar manj kot v omenjeni regiji.

Zvišale pa so se povprečne plače zaposlenih v družbah. Povprečna mesečna bruto plača v obalno-kraški regiji je znašala 2297 evrov oziroma dobrih pet odstotkov več kot leto prej. Pri upoštevanju inflacije dvig znaša 3,5 odstotka. Te številke pa so še vedno pod državnim povprečjem, ki znaša 2366 evrov.

V primerjavi z gospodarskimi družbami so samostojni podjetniki obalno-kraške regije zabeležili višjo rast prihodkov in neto dodane vrednosti glede na leto 2023. Realizirali so za 341 milijonov evrov prihodkov, kar je slabih deset oziroma ob upoštevanju inflacije sedem odstotkov več kot leta 2023.

Tudi pri samostojnih podjetnikih so največ neto podjetnikovega dohodka ustvarili na območju koprske občine, kjer so zabeležili 10-odstotno rast. Rekorderji so bili z 29-odstotno rastjo podjetniki v komenski občini.

Belac je povedala, da lani niso beležili posebnih specifik, ki bi obalno-kraško regijo razlikovale od drugih, dodala pa, da zahvaljujoč Luki Koper regija ostaja bistvenega pomena za družbe na področju prometa in skladiščenja.

Read Entire Article