Delodajalske organizacije pozivajo k zamiku ali postopni uvedbi prispevka za dolgotrajno oskrbo

3 hours ago 10
ARTICLE AD

Delodajalske organizacije ponovno pozivajo k zamiku ali postopnem uvajanju dodatnega prispevka za dolgotrajno oskrbo ter vključitvi socialnih partnerjev in strokovnih institucij v pripravo finančne ocene. Opozarjajo, da je uvedba dodatnih prispevkov za dolgotrajno oskrbo prezgodnja in nesorazmerna glede na dejanske potrebe sistema.

Dolgotrajna oskrba je ena ključnih pridobitev sodobne družbe, zato v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS), Trgovinski zbornici Slovenije (TZS), Združenju delodajalcev Slovenije (ZDS) in Združenju delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) podpirajo njeno nadgradnjo, so sporočili z gospodarske zbornice. Pričakujejo pa, da bo sistem pregleden, dostopen, finančno vzdržen in pošten.

Opozarjajo, da je trenutna finančna konstrukcija sistema nejasna, saj po mnenju organizacij ne kaže jasne slike o višini namensko zbranih prispevkov na eni strani, ter porabi teh sredstev po posameznih vrstah storitev na drugi strani. Organizacije zahtevajo pregledno in strokovno utemeljeno pripravo sistema dolgotrajne oskrbe, ki mora biti finančno vzdržen in pravičen, so izpostavili.

Po veljavni ureditvi bodo delavci in delodajalci namreč s 1. julijem začeli plačevati prispevek v višini enega odstotka od bruto plače, upokojenci pa odstotek od neto pokojnine. Organizacije tako ponovno pozivajo ministrstvo k enoletnemu zamiku uveljavitve tega namenskega prispevka ali postopnemu uvajanju.

“Nesprejemljivo je, da ministrstvo za solidarno prihodnost še vedno ni predstavilo verodostojnega finančnega načrta,” so zapisali. Poudarili so, da je vztrajanje pri dodatni enoodstotni prispevni stopnji za zaposlene in za delodajalce brez jasnih strokovnih podlag in izračunov zgolj na podlagi političnih ocen, nesprejemljivo.

Novi prispevek zajema delodajalce, delojemalce, samozaposlene, kmete, upokojence in druge oblike dela, s čimer naj bi v naslednjem letu, ko se bo prispevek pobiral celotno leto, skupno zbrali čez 700 milijonov evrov. Če k temu dodamo že obstoječa namenska sredstva, bo skupaj na voljo več kot 1,3 milijarde evrov, so navedli.

Zbrana količina denarja bi po njihovih ocenah znašala vsaj 400 milijonov več od potrebnega, čemur po navedbah organizacij pritrjujejo podatki Statističnega urada, ki je v letu 2022 skupne izdatke za dolgotrajno oskrbo ocenil na 854 milijonov evrov. Poudarjajo, da se bo večina storitev uvajala šele konec leta, zato menijo, da dodatnega prispevka letos ni utemeljeno uvajati.

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je sicer v ponedeljek ob robu seje DZ dejal, da so na ministrstvu že pripravili natančne izračune, koliko stane dolgotrajna oskrba zdaj in koliko bo stala v prihodnjih desetih letih.

Read Entire Article