ARTICLE AD BOX
Zaradi učinka ledene gore je čustva težko prepoznati
Estimated reading time: 4 minute
Eden od razlogov za to, da je čustvo težko prepoznati in poimenovati, je učinek ledene gore. Veliko čustev, ki jih doživljamo, se na površju kaže kot razjarjenost ali mračnost. Pod površjem pa je veliko več odtenkov in globine. Sram in žalost sta primerna čustva, ki jih težko popolnoma izrazimo, zato se raje zatečemo k jezi ali molku. Ta koncept je lahko razumeti, in to zaradi enega razloga, veliki večini je lažje biti jezen kot prizadet.
Ne samo, da je lažje izraziti jezo kot bolečino, tudi naša kultura bolje sprejema jezo.
Ko se boste torej naslednjič zaprli vase ali se razjezili, se vprašajte, kaj se skriva pod površjem. Sočutje je, da na stvar pogledamo iz perspektive drugega, se pravi, da postanemo poslušalec in učenec, ne pa vseved. Drugič, da se moraliziramo. In da poskušamo razumeti, katero čustvo ljudje artikulirajo in preverimo, ali ga prav razumemo. Ko se mučimo in potrebujemo povezanost in sočutje, se moramo zaupati nekomu, ki nas bo sprejemal zaradi naših odlik in notranjih bojev nekomu, ki si je zaslužil pravico, da sliši našo zgodbo.
Da najdemo takšnega človeka, potrebujemo prakso. Potrebujemo pa jo tudi, da mi postanemo takšen človek.
Pri sočutju gre za vprašanje pravega človeka ob pravem času in pravih tem. Obstajajo ovire za sočutje, zaradi katerih lahko gre kaj narobe ali pa pride do odsotnosti sočutja.
Vsak ve, kako se človek takrat počuti; ko nekomu kakšno osebno in delikatno informacijo, da se s čim mučite ali celo kaj vznemirljivega ali veselega, drugi pa vas ne sliši, ne vidi ali ne razume. Občutek je mučen, počutite se izpostavljene, včasih prav na robi osramočenosti. Klinični izraz za to empatični zlom, ali odsotnost empatije, ker manj sramoti.
Kako prepoznati sočutje in empatijo, da se lažje povežemo z ljudmi, ki se s čim mučijo?
Pomilovanje proti sočutju. Sočutje pomeni čutiti z ljudmi. Pomeni čutiti, kar oni čutijo. Sočutje spodbuja povezanost. Pomilovanje pa povzroča nepovezanost. Vsi poznamo ljudi, ki niso bili sočutni do nas, in vsi smo bili kdaj oseba, ki ni pokazala sočutja. Sočutje je spretnost, ki se jo lahko z nekaj usposabljanja vsi naučimo. To je velik dar.
Vsi imamo prijatelje in sodelavce, ki včasih ne pokažejo sočutja.
In vsi smo tisti prijatelji in sodelavci, ki včasih ne pokažemo sočutja. Tukaj ne gre za to, da so eni sočutni, drugi pa ne. Vsem kdaj manjka sočutja. Sočutje je najučinkovitejše orodje povezovanja in krepitve zaupanja, kar jih imamo in je prti strup za sram.
Če sram pokrijete z moraliziranjem, tišino in molčečnostjo, ustvarite popolno okolje za razraščanje sramu in razraščal se bo toliko časa, dokler mu ne bo uspelo zlesti v vsak kotiček in vsako razpoko vašega življenja. Če pa sram prelijete s sočutjem, sram izgubi moč in začne veneti. Sočutje ustvarja sovražno okolje za sram. Okolje, v katerem sram ne more preživeti, ker hoče, da verjamete, da ste sami in da to doživljate sami vi.
Preberite tudi ČUSTVENA NEDOSTOPNOST: JO ZNATE UPORABITI V PRAVI SMERI? in KAKO RAZKRIJEMO SVOJA ČUSTVA?
The post ČUSTVA IN UČINEK LEDENE GORE appeared first on Horoskop.si - Novice in zabava iz področja astrologije.