ARTICLE AD
Pred dnevi smo poročali, da bo na redni seji MO Maribor tema tudi cona 30 v Kamnici. Več o tem tukaj.
Na svetniške skupine smo naslovili vprašanja, kako bodo glasovali o tem, če se točka naj umesti na sejo, ter o sami točki “Preklic prometne ureditve CONA 30 v Kamnici in izvedba prometnih ukrepov na Cesti v Rošpoh”, ki jo bo predlagal Milan Mikl iz SDS.
Lidija Divjaki Mirnik iz Liste za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti nam je pojasnila: “Glasovali bomo za uvrstitev na dnevni red. Bili smo na Zboru krajanov in jih že tam podprli. Podprli bomo predloge krajanov Kamnice, da se cona 30 ohrani na šolskih poteh, pred šolo in vrtcem. Tam, kjer pa gre za ” inkasantstvo” pa se ukine.”
Davorka Pregl iz Gibanja Svoboda nam je sporočila: “V GS bomo podprli širitev dnevnega reda za Kamnico in se potem po predstavitvi in seznanitvi odločili, kako bomo glasovali.”
Aljaž Bratina iz Liste Arsenovič za Maribor pojasni: “Mnenja so seveda deljena, kot vozniki pa smo čisto normalno proti omejitvi 30 km/h. Vendar pa je to premalo, da bi takšni ureditvi nasprotovali. V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih in primestnih predelih. S tem, ko bomo sami prispevali k večji prometni varnosti, bomo lahko največ pripomogli k varnejšemu udejstvovanju v prometu, manj onesnaženemu zraku in izboljšanju kakovosti življenja. In se dajmo sedaj sami pri sebi vprašati, ali smo še vedno proti… ?”
Zdravko Luketič iz Nove Slovenije za naš medij odgovori: “Predlog razširitve bom podprl, glasoval bom ZA razveljavitev v delu Kamnice.”
Kateri argumenti so jih prepričali?
Vladimira Cokoja, samostojna svetnica, sicer pa članica Demokratov pa pojasni: “Sporočam vam, da bom glasovala ZA razširitev dnevnega reda o točki – Cona 30 v Kamnici. V kolikor bo točka uvrščena na dnevni red in bo po obravnavi potekalo glasovanje, bom glasovala ZA razveljavitev omejitve cone 30 v Kamnici z argumenti, ki so me prepričali:
· med Mitnico in OŠ Kamnici je na razdalji cca 1,4 km kar 7 x spremenjena dovoljena hitrost, kar prispeva k dodatni zmedi udeležencev v prometu, ne pa prometni varnosti,
· prometna ureditev omejuje pretočnost prometa brez ustreznih prometnih analiz ali zadostne infrastrukture za umirjanje prometa,
· prebivalci podpirajo ohranitev CONE 30 na odsekih, kjer je to smiselno zaradi varnosti šibkejših udeležencev v prometu.
· ker v MS MOM kot svetnica zastopam interese večinske volje vseh meščanov in meščank MB in ker je bila volja krajanov Kamnice jasno izražena z večinskim glasovanjem le-teh, se mi zdi pravilno, etično in moralno zaradi odgovornosti do teh zavez , da tako glasujem, saj so tam živeči krajani s sklepi izglasovali preklic cone 30 v celotnem kraju, razen na natančno določenih odsekih, ureditev določenih prehodov za pešce preveritev skladnosti kolesarskih pasov z določili Pravilnikom o kolesarskih površinah ter drugimi zakoni in predpisi.
Igor Jurišič, iz Stranka mladih – Zeleni Evrope pojasnjuje: “Na prejšnji seji smo imeli pobudo, kot sledi: Vsebina P O B U D E za zapisnik: Razlogi za uvedbo cone 30. Glede na to, da župan venomer ponavlja, da je bila previsoka hitrost razlog za vzpostavitev cone 30 v Stranki mladih – Zeleni Evrope ne verjamemo, da župan govori kar na pamet in brez tehtnih argumentov in verjetno je prav hitrost, ki je bila višja od 30 km/h in hkrati ne višja od prej omejene hitrosti 50 km/h tisti razlog, ki je pripeljal do uvedbe cone 30 na več delih MOM in zato dajem pobudo, da mestnemu svetu in javnosti predstavite seznam vseh nesreč, ki so se zgodile v 5 letih pred vzpostavitvijo cone 30 in pri katerih so povzročitelji vozili s hitrostjo med 30 in 50 km/h.”
V Jurišič priloži tudi odgovor, kjer meni, da je razvidno, da na MOM nimajo teh podatkov, kar pomeni, da tudi odločitev o uvedbi cone 30 ni temeljila na prometni varnosti oziroma ogroženosti s strani voznikov, ki bi vozili s hitrostjo večjo od 30 km/h in manjšo od 50 km/h in zato bomo podrli uvrstitev točke in glasovali za razveljavitev cone 30.
“Izgovarjanje na prometno varnost s primeri, ko je nekdo povzročil prometno nesrečo pri veliki hitrosti, na primer 120 km/h, so popolnoma nesprejemljivi. Za tovrstne objestneže je namreč popolnoma vseeno, ali je omejitev 30 ali 50. Težava pa nastane pri »normalnih« voznikih, ki bi v idealnih pogojih na prazni in pregledni cesti pomotoma peljali s hitrostjo 61 km/h. Tak voznik bi za prekršek, ki v takšnih okoliščinah ne bi predstavljal bistvenega ogrožanja prometne varnosti, izgubil vozniško dovoljenje, saj bi poleg kazni 1.200 € dobil tudi 18 kazenskih točk, enako, kot nekdo, ki bistveno prekorači dovoljeno količino alkohola (nad 1,1 promil oziroma 0,52mg/l) ali pa zavestno zapusti kraj prometne nesreče,” še zaključi Jurišič.
The post Cona 30 v Kamnici: Tako bodo glasovali mariborski svetniki appeared first on Lokalec.si.