ARTICLE AD
Nekdanja generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski se je nedavno prijavila na razpis za ravnateljico priljubljenega zagrebškega gledališča Komedija. Svet gledališča jo je podprl, del hrvaških medijev pa napadel. Cetinski je za STA povedala, da je odziv ne preseneča, jo pa presenečajo argumenti.
Kandidaturo Cetinski je konec junija kot prvi napadel novinar hrvaškega časnika Jutarnji list Tomislav Čadež. Njeno prijavo, ki jo je pridobil od svojih virov, je označil za škandalozno. Menil je, da je nepopolna in Cetinski očital, da je v zadnjih dveh letih le dvakrat prestopila prag gledališča Komedija ter da se do pred nekaj tedni sploh ni ukvarjala “ne z gledališčem Komedija, ne z Zagrebom, kaj šele s programom”.
Nekaj dni kasneje je Jutarnji list objavil še dopis enega od članov ansambla, igralca in režiserja Damirja Lončarja. V njem je zagrebškega župana Tomislava Tomaševića pozval, naj razveljavi razpis. Svet gledališča Komedija je na podlagi oddane vloge in strokovnega pogovora s kandidati s štirimi glasovi za in enim proti sicer podprl kandidaturo Cetinski, a ravnatelja na koncu imenuje župan.
Trenutnemu ravnatelju Miljenku Puljiću mandat poteče konec julija, kar pomeni, da mora župan svojo odločitev sprejeti do takrat.
Cetinski je za STA povedala, da je negativni zapisi v medijih niso presenetili, ker “pri vsaki izpostavljeni kandidaturi lahko pride do javnega pritiska na politiko, ki je končni odločevalec”. So jo pa, dodaja, presenetili zapisani argumenti.
“Očitki letijo na moj spol, nacionalnost in na nekatere trditve iz kampanje proti meni, zapisane med tretjo kandidaturo za generalnega direktorja Cankarjevega doma. Slednje lahko v vsakem trenutku ovržem z dokazi,” je povedala za STA. Pri tem je dodala, da je tudi med tretjo kandidaturo za Cankarjev dom šlo za vpliv na politiko, da bi zaobšla mnenje strokovnega sveta in sveta zavoda, ki sta glasovala njej v prid.
Po nekaterih zapisih sodeč nekatere moti tudi njeno slovensko državljanstvo. “Vse skupaj seveda temelji na predsodkih, saj na Hrvaškem z mano nihče nima negativnih izkušenj. Ravno obratno. V Sloveniji sem naredila veliko dobrega za promocijo hrvaške kulture in njenih ustvarjalcev,” je še dejala.
Cetinski sicer meni, da bi se negativna kampanja lahko zgodila tudi hrvaškemu kandidatu, na vprašanje, kdo po njenem mnenju stoji za vsem, pa odgovarja, da ne ve in se s tem ne ukvarja. “Zanima me ena sama stvar: vizija gledališča Komedija za prihodnost,” je poudarila in povedala, da bi se, če bi postala ravnateljica, preselila v Zagreb.
Vsi se na njeno kandidaturo niso odzvali negativno. Močno podporo ji je na Facebooku izkazal režiser in ravnatelj drame hrvaškega narodnega gledališča HNK Ivica Buljan. Njegov zapis so podprli tudi številni drugi kulturniki.
“Komedija tako kot vsaka druga javna ustanova potrebuje osebo, ki zna upravljati s kulturnim strojem. To pomeni, da zna voditi ljudi, projekte, finance, mednarodne odnose in estetske koncepte,” je med drugim zapisal in ocenil, da Cetinski vse to ima. Kampanjo proti njeni kandidaturi, ki temelji “na diskreditaciji na nacionalni in spolni osnovi”, pa je označil za boj za ohranitev kulturnega statusa quo.
Cetinski je bila v preteklosti še direktorica Slovenskega mladinskega gledališča, vodila pa je tudi festival Mesto žensk.
Gledališče Komedija je na prvi pogled morda presenetljiva izbira, vendar gre za eno od najpomembnejših zagrebških gledališč z več kot 200 zaposlenimi.
Cetinski je za STA poudarila, da so bili njena glavna motivacija za kandidaturo vrhunski igralci, pevci, plesalci in glasbeniki. “Znanje in dolgoletne izkušnje bi porabila za to, da bi skupaj z novimi kolegi ustvarjala program, ki bi umetniško in producentsko posodobil to ugledno zagrebško gledališče,” je pojasnila.