ARTICLE AD BOX
Cene uvoženih proizvodov so se lani glede na leto 2023 znižale za 1,3 odstotka. Najizraziteje so se pocenili proizvodi v skupini rude in kamnine, za 8,1 odstotka, podražili pa v oskrbi z električno energijo, plinom in paro, za 58,3 odstotka, je danes objavil državni statistični urad.
Uvoženi proizvodi so se v letu dni torej podražili za 1,3 odstotka, kar je manj kot leta 2023, ko so se za 4,1 odstotka. Pri tem so bile cene proizvodov, dobavljenih iz držav v evrskem območju, nižje za 0,5 odstotka, cene proizvodov, uvoženih iz držav zunaj evrskega območja, pa za 2,3 odstotka, so izračunali statistiki.
Upad cen je bil najizrazitejši na področju rud in kamnin (-8,1 odstotka). Tu so bile največje pocenitve zaznane pri surovi nafti in zemeljskem plinu (-10,9 odstotka). Po drugi strani so se opazno zvišale cene v oskrbi z električno energijo, plinom in paro (+58,3 odstotka).
Staistični urad je objavil tudi številke za december 2024. Cene uvoženih proizvodov so bile v zadnjem mesecu lani na mesečni ravni nižje za 0,4 odstotka. Proizvodi, dobavljeni iz držav v evrskem območju, so se pocenili za 0,7 odstotka, proizvodi, uvoženi iz držav zunaj evrskega območja, pa so se malenkost podražili (+0,1 odstotka).
Pri energentih so bile cene nižje za 1,2 odstotka, pri proizvodih za investicije za 0,7 odstotka, pri surovinah za 0,2 odstotka ter pri proizvodih za široko porabo za 0,1 odstotka.
Najizraziteje so se znižale uvozne cene v oskrbi z električno energijo, plinom in paro (-6,2 odstotka), povišale pa cene na področju rud in kamnin (+2,5 odstotka).