ARTICLE AD BOX
Cene industrijskih proizvodov pri proizvajalcih so se oktobra na mesečni in letni ravni znižale, in sicer za 0,5 oziroma 1,3 odstotka. Na mesečni ravni so cene najbolj upadle v proizvodnji koksa in naftnih derivatov, na letni pa v oskrbi z električno energijo, so danes sporočili s statističnega urada.
Proizvodi za prodajo na domačem trgu so se v mesečni primerjavi pocenili za 0,7 odstotka, proizvodi za prodajo na tujih trgih pa za 0,3 odstotka. Pri teh so cene za prodajo na trgih držav v evrskem območju zrasle za 0,3 odstotka, na trgih držav zunaj evrskega območja pa padle za dva odstotka.
Oktobra so se v primerjavi s septembrom pocenili energenti (za 6,2 odstotka), surovine (za 0,3 odstotka) in proizvodi za široko porabo (za 0,1 odstotka). Cene proizvodov za investicije so se podražile za 0,4 odstotka.
Najizraziteje so se znižale cene v proizvodnji koksa in naftnih derivatov, in sicer za 16,4 odstotka. Sledile so pocenitve v oskrbi z električno energijo (za 3,9 odstotka), proizvodnji računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (za 2,4 odstotka) ter proizvodnji drugih vozil in plovil (za 1,6 odstotka).
Po drugi strani je bila rast cen najizrazitejša v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov (za 1,7 odstotka), sledile so podražitve v proizvodnji drugih strojev in naprav (za 0,5 odstotka) ter proizvodnji tekstilij (prav tako za 0,5 odstotka).
V medletni primerjavi so bile cene za prodajo na domačem trgu nižje za 2,4 odstotka, za prodajo na tujih trgih pa za 0,2 odstotka. Proizvodi za prodajo na trgih držav v evrskem območju so bili cenejši za 0,2 odstotka, na trgih držav zunaj evrskega območja pa za 0,1 odstotka.
Pocenili so se energenti (za 14,2 odstotka) in surovine (za 1,3 odstotka), medtem ko so se podražili proizvodi za široko porabo (za odstotek) in proizvodi za investicije (za 0,1 odstotka).
Cene so se najbolj znižale v oskrbi z električno energijo, in sicer za 18 odstotkov. Sledile so pocenitve v proizvodnji koksa in naftnih derivatov (za 10,4 odstotka), proizvodnji kovin (za štiri odstotke) ter proizvodnji električnih naprav (za 2,2 odstotka).
Največje podražitve so bile medtem v proizvodnji pijač (za pet odstotkov). V proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov so bile cene višje za 4,4 odstotka, v proizvodnji oblačil pa za 3,9 odstotka.