ARTICLE AD BOX
Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29) so danes v nadaljevanju plenarne seje, ki ob prekinitvah traja že več kot tri ure, soglasno potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard evrov letne pomoči za podnebne ukrepe.
Po dolgotrajnih podaljških in zapletih so delegati v Bakuju po 33 urah od uradnega zaključku letošnje konference potrdili tudi končni dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju.
Potrjeni dokumenti zaključnega besedila tako še vedno vsebujejo tudi poziv vsem akterjem, da sodelujejo pri izpolnitvi širšega finančnega cilja v višini 1300 milijard dolarjev do leta 2035, ki bi vključeval financiranje iz različnih javnih in zasebnih virov. Čeprav ne širi kroga držav donatork, za kar so se zavzemale bogate države z državami EU na čelu, pa večja gospodarstva v vzponu, kot so denimo Kitajska, Singapur, Južna Koreja in zalivske države, spodbuja k temu, da same in na prostovoljni bazi prispevajo k uresničitvi cilja.
Po prvih informacijah končni dokument o finančnem cilju večkrat omenja tudi najbolj ranljive države, vključno z “obravnavo ukrepov za povečanje financiranja” za njih.
Besedilo vsebuje tudi določilo, da je treba financiranje zagotoviti skupaj s “pomembnim in ambicioznim” zmanjšanjem emisij in ukrepi prilagajanja.
V petek objavljeni osnutki zaključnih dokumentov so vsebovali zavezo o 250 milijardah dolarjev finančne pomoči na leto, kar je sprožilo niz razočaranih odzivov predvsem s strani držav v razvoju. Pogajalski skupini majhnih otoških in najmanj razvitih držav, ki sta se počutili odrinjene iz pogajalskega procesa, pa sta s postopkovnim predlogom čez dan zahtevali tudi prekinitev pogajanj.
Glede na trenutno zavezo morajo bogate države, ki so najbolj odgovorne za globalno segrevanje, državam v razvoju letno v obdobju 2020-2025 zagotavljati 100 milijard dolarjev finančnih sredstev za financiranje podnebnih sprememb letno. Pogajanja na letošnji podnebni konferenci pa so bila osredotočena na doseg dogovora o določitvi nove zaveze do leta 2035.
Nadaljevanje nočne plenarne seje se je začelo ob pol enih zjutraj po lokalnem času, do dokončne potrditve dogovorov pa je predsedujoči COP29 Muhtar Babajev sejo večkrat prekinil. Na vidno utrujenih obrazih delegatov je bilo ob tem mogoče zaznati izraze zmedenosti.