ARTICLE AD BOX
Evropska komisija se bo letos posvetila predvsem krepitvi konkurenčnosti gospodarstva EU in poenostavitvi obstoječih pravil, je ob predstavitvi delovnega programa komisije za 2025 v Evropskem parlamentu povedal evropski komisar Maroš Šefčovič. Predlog prihodnjega dolgoročnega proračuna EU, ki ga bo predstavila letos, bo enostavnejši, je dodal.
“To je prvi delovni program v novem političnem mandatu, ki postavlja temelje za naše delo v prihodnjih petih letih v časih vse večje negotovosti in globalnega tekmovanja. Njegovo glavno sporočilo je jasno: ne moremo nadaljevati, kot smo delali doslej,” je v predstavitvi delovnega programa komisije za leto 2025 v Evropskem parlamentu povedal komisar za medinstitucionalne odnose.
Ena ključnih prednostnih nalog programa je okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva, čemur je namenjen konec januarja predstavljeni kompas za konkurenčnost.
Kompas med drugim vključuje pripravo dogovora za čisto industrijo, ki ga namerava Bruselj predstaviti konec meseca. Cilj dogovora bo vzpostaviti ugodne pogoje za industrijo, da bo ob razgoljičenju ohranila konkurenčnost, je pojasnil komisar.
Napovedal je, da bo komisija v okviru dogovora za čisto industrijo letos pripravila spremembo podnebnega zakona, ki predvideva podnebno nevtralnost EU do leta 2050. Predlagala bo, da se v zakon vpiše cilj 90-odstotnega zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov do leta 2040 glede na leto 1990.
Drugo pomembno prednostno področje, ki ga vključuje delovni program komisije za letos, je poenostavitev obstoječe zakonodaje oziroma pravil.
“Predlagali bomo poenostavitev, kakršne še ni bilo, da bi omogočili priložnosti, inovacije in rast,” je poudaril evropski komisar za medinstitucionalne odnose.
Napovedal je, da bo 11 od skupno 51 za letos predvidenih pobud komisije namenjenih poenostavitvi. Med temi bodo po njegovih besedah tudi trije t. i. zbirni oziroma omnibus zakonodajni predlogi, ki bodo omogočili zmanjšanje birokracije na različnih področjih v enem koraku.
Dodal je, da komisija predlaga tudi umik 37 zakonodajnih predlogov, ki čakajo na odločitev Evropskega parlamenta in Sveta EU, in razveljavitev štirih obstoječih zakonodajnih aktov. Za katere gre, Šefčovič ni pojasnil.
“Da bi našo unijo pripravili na prihodnost, bomo predlagali nov dolgoročni proračun EU, ki bo enostavnejši, učinkovitejši in v večji meri usmerjen na področja, kjer je ukrepanje EU najbolj potrebno,” pa je komisar povedal o večletnem finančnem okvirju (MFF) EU za obdobje 2028-2034.
V torek je komisija ob delovnem programu in dokumentu o poenostavitvi pravil sprejela tudi dokument, ki bo podlaga za razpravo o predlogu MFF.
Šefčovič bo podrobnosti v torek sprejetih dokumentov skupaj z evropskim komisarjem za poenostavitev Valdisom Dombrovskisom po razpravi v parlamentu predstavil še na novinarski konferenci.