ARTICLE AD
Žar ni zgolj način priprave hrane, je ritual. Družinsko srečanje, večerni pogovor ob žerjavici, otroci z limonado v roki in nekdo, ki vedno preverja, če je meso že pripravljeno. A čeprav se zdi, da je pečenje na žaru ena najbolj naravnih oblik kuhanja, prav tu prihaja do največ napak.
Ti koraki ločijo mojstra od začetnika
Preveč oglja, premalo potrpežljivosti, napačna temperatura ali narobe zloženo meso lahko uničijo celo najbolj kakovosten kos. Da bi vaš vikend žar ostal v spominu po okusu in ne po zažganih robovih, smo pripravili pregled ključnih napotkov, ki ločujejo dobrega pekača od pravega žar mojstra.

Osnova vsakega žara: ogenj, žerjavica in čas
Oglje ali briketi – kaj izbrati in zakaj
Večna dilema začetnikov. Oglje se segreje hitreje in daje bolj intenziven okus, a se tudi hitreje porabi. Briketi so bolj enakomerni in trajajo dlje. Če boste pekli dalj časa, recimo več vrst mesa ali večji kos (npr. vrat), izberite brikete. Za hitro peko čevapčičev in perutničk bo oglje odlična izbira.
Kdaj začeti zlagati meso na rešetko
Največja napaka je pečenje nad plamenom. Meso ne potrebuje ognja – potrebuje žerjavico. Čakajte, da plamen ugasne, oglje postane sivo in oddaja enakomerno toploto. Takrat je čas za akcijo. Če prehitro začnete, dobite zažgan zunaj in surov znotraj.
Priprava mesa nista le sol in poper
Marinada ni zgolj moda
Dobro meso ne potrebuje veliko, a prav marinada lahko obogati okus in pripomore k mehkobi. Osnova naj bo vedno nekaj kislega (limona, kis, jogurt), nekaj oljnatega (olivno ali sončnično olje) in nekaj aromatičnega (česen, rožmarin, timijan). Marinirajte vsaj eno uro, še bolje pa čez noč.
Temperatura mesa pred pečenjem
Naj meso pred peko stoji na sobni temperaturi vsaj 30 minut. Hladen kos iz hladilnika se na vroči rešetki obnaša nepredvidljivo – zunanji del se zažge, notranjost pa ostane hladna in neenakomerno pečena.

Kako pravilno zložiti meso na rešetko
Razmik je pomemben
Ne polnite rešetke do roba. Meso potrebuje prostor – da diha, da se enakomerno peče in da ga lahko obračate brez težav. Priporočilo: 2–3 centimetre razmika med vsakim kosom.
Razvrščanje po vrsti in debelini
Najprej položite večje in debelejše kose (npr. vrat, perutničke), nato manjše (čevapčiči, fileji). Na robove žara lahko položite zelenjavo ali klobase, ki ne potrebujejo neposredne vročine. Tako se vse peče sočasno, brez sušenja ali premalo pečenih presenečenj.
Obračanje, temperaturni nadzor in orodje
Kolikokrat obrniti meso?
Manj kot mislite. Vsak kos obrnite enkrat ali dvakrat – več ni potrebno. Pogosto obračanje preprečuje, da bi se ustvarila skorjica, zaradi katere meso zadrži sokove. Najprej pecite na močnejšem ognju za barvo, nato umaknite na manj vroč del za počasno dogajanje.
Termometer – da ali ne?
Čeprav je žar intuitivna stvar, termometer ni slab pripomoček. Za govedino (medium rare) iščemo notranjo temperaturo okrog 55–60 °C. Za perutnino in svinjino nad 70 °C – zaradi varnosti. Fileji, kot je puran, se prepečejo zelo hitro, zato bodite pozorni.
Najpogostejše napake in kako jih odpraviti
Nepečena sredica in zažgana skorja
To je rezultat previsoke začetne temperature. Začnite s posredno peko – premaknite oglje ob stranice in meso pecite nad sredino. Nato ga premaknite na direktno vročino za zadnje minute.
Preslana ali presušena mesna plošča
Solite meso šele tik pred peko – sol prej potegne vlago in povzroči suhost. Za boljšo aromo uporabite grobo morsko sol in začimbe šele po prvi minuti pečenja.
Po peki je čas za počitek, ne za krožnik
Zakaj mora meso počivati
Takoj po pečenju meso ni pripravljeno za rezanje. Sokovi so skoncentrirani v sredini in bodo ušli, če ga takoj narežete. Počivajte meso 5–10 minut, pokrito z aluminijasto folijo. Tako ostane sočno in enakomerno razporejeno.
Postrežba s stilom
Uporabite leseno desko, dodajte limono, sveža zelišča in domač kruh. Ni potrebe po zapletenih prilogah – vse, kar je pečeno pravilno, bo zadoščalo s preprostimi dodatki. In kozarcem vina, seveda.
Vonj, dim in druženje
Pečenje na žaru je kulinarični dogodek, ki ne potrebuje veliko besed. Le žerjavico, nekaj dobrega mesa in ljudi, s katerimi si želiš deliti dan. Vsak vikend žar je priložnost, da vadite potrpežljivost, preciznost in predvsem – užitek. Zato ne hitite, ne pretiravajte in ne pozabite: dober žar mojster ni tisti, ki ima največ pripomočkov, ampak tisti, ki zna poslušati ogenj in meso.
Objava Boste ta vikend pekli žar? To morate vedeti o polaganju mesa na rešetko se je pojavila na Vse za moj dan.