Boste ta vikend pekli lepinje? S tem receptom bodo mehke in ravno prav zapečene

6 hours ago 5
ARTICLE AD

Doma pečene lepinje imajo tisto kakovost, ki je v trgovini ne najdemo. So bolj nežne, bolj voljne in z vonjem, ki se razširi iz pečice ter zavije celoten prostor v občutek domačnosti. V zadnjih letih se vse več gospodinjstev odloča za peko kruha in pekovskih izdelkov, vendar se mnogi ob lepinjah ustavijo. Strah pred pretrdo skorjo ali presuhim notranjim delom marsikoga prepriča, da raje seže po kupljeni različici.

A skrivnost popolnih lepinj ni v posebnih sestavinah, temveč v pravilnem razmerju, počasnem vzhajanju in pečenju pri pravi temperaturi. V nadaljevanju je predstavljen natančen postopek za domače lepinje, ki bodo po vrhu rahlo zapečene, znotraj pa zračne in mehke.

LepinjeLepinje

Zakaj domače lepinje?

Lepinje niso zgolj spremljava k čevapčičem. Lahko so osnova za sendvič, podlaga za namaze, priloga k enolončnici ali kos kruha za zajtrk. Njihova prednost je v tem, da jih lahko spečemo vnaprej, zamrznemo ali osvežimo naslednji dan.

Poleg tega je priprava preprosta in ne zahteva posebne opreme. Vse, kar potrebujemo, je velika skleda, pečica in želja po svežem, topljem kruhu, ki diši drugače kot običajen hlebec.

Sestavine za 6 do 8 srednje velikih lepinj

  • 500 g bele pšenične moke tip 500 ali 850
  • 300 ml mlačne vode
  • 10 g soli
  • 1 čajna žlička sladkorja
  • 7 g suhega kvasa (ali 20 g svežega)
  • 1 žlica olivnega olja (za testo)
  • dodatno olje za premaz
  • moka za oblikovanje in pekač

Priprava testa po korakih

Aktivacija kvasa

V manjši posodici zmešamo mlačno vodo, sladkor in kvas. Pustimo 5–10 minut, da se začnejo delati mehurčki. To je znak, da je kvas aktiven in pripravljen za delo.

Mešanje sestavin

V večjo skledo presejemo moko, dodamo sol in premešamo. V sredino naredimo jamico in vanjo vlijemo kvasec ter olivno olje. Z leseno kuhalnico ali roko začnemo mešati od sredine navzven, dokler ne dobimo grobo povezanega testa.

Gnetenje

Testo zvrnemo na rahlo pomokano površino in gnetemo približno 8–10 minut, dokler ni gladko, prožno in rahlo toplo pod dlanmi. Če se preveč lepi, dodamo ščepec moke, vendar pazimo, da ne postane zbito.

Prvo vzhajanje

Testo vrnemo v skledo, ki jo rahlo premažemo z oljem, pokrijemo s krpo ali folijo in pustimo vzhajati 1 uro na toplem, brez prepiha. Volumen se mora podvojiti.

Oblikovanje lepinj

Ko je testo vzhajano, ga nežno zvrnemo na rahlo pomokano površino in razdelimo na 6 do 8 enakih delov. Vsak kos oblikujemo v kroglo, nato pa rahlo sploščimo z dlanjo v disk debeline približno 1,5 cm.

Diske pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati še 20–30 minut. V tem času se testo sprosti, kar bo vplivalo na končni volumen in teksturo.

Sveže domače lepinjeSveže domače lepinje

Peka brez premočne zapečenosti

Priprava pečice

Pečico segrejemo na 220 °C (zgornje in spodnje gretje, brez ventilacije). Če imamo šamotni kamen ali jekleno ploščo, jo postavimo v pečico že med ogrevanjem. V nasprotnem primeru uporabimo klasičen pekač, obložen s papirjem za peko.

Pred pečenjem

Vsako lepinjo rahlo premažemo z oljem, po želji potresemo s sezamom ali črnim kumino. Nato s prsti naredimo rahle udrtine v vzorcu mreže – s tem zagotovimo bolj enakomerno peko in klasičen videz.

Čas pečenja

Lepinje pečemo 10–12 minut, odvisno od pečice. Barva naj ostane svetla, zgornji del naj se le rahlo zapeče. Če so robovi zlato obarvani, je to znak, da so pečene. Premočno zapečene lepinje hitro izgubijo vlago in postanejo žvečljive.

Takoj po peki jih pokrijemo s čisto kuhinjsko krpo in pustimo počivati 10 minut. S tem postanejo mehkejše in bolj voljne.

Nasveti za popoln rezultat

  • Ne dodajajte preveč moke med gnetenjem, saj bo testo izgubilo mehkobo.
  • Voda mora biti mlačna, ne vroča – idealno med 35 in 40 °C.
  • Če uporabljate svež kvas, ga predhodno raztopite v vodi s sladkorjem.
  • Lepinje lahko zamrznete, najbolje takoj, ko se ohladijo.
  • Za več arome dodajte v testo ščepec suhega česna ali zelišča.

In ko pridejo lepinje na mizo …

Sveže pečene lepinje se odlično podajo k mesu na žaru, zelenjavnim polpetom, namazom ali kot priloga k juham. Z rezom po sredini jih lahko spremenimo v sendvič – z dodatki po izbiri.

Za zajtrk jih lahko narežemo in segrejemo na ponvi z maslom, znotraj pa namažemo z marmelado, medom ali slanim namazom. Njihova vsestranskost jih uvršča med najpraktičnejše domače pekovske izdelke, ki uspejo tudi tistim z manj izkušnjami.

Objava Boste ta vikend pekli lepinje? S tem receptom bodo mehke in ravno prav zapečene se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article