Bolgarija bo 1. januarja prevzela evro

6 hours ago 6
ARTICLE AD

Finančni ministri držav članic EU so danes sprejeli pravno podlago, ki bo omogočila pridružitev Bolgarije območju z evrom. Bolgarija bo tako lahko kot 21. članica 1. januarja prihodnje leto prevzela evro. Pred tem je danes zeleno luč bolgarskemu vstopu v evrsko območje prižgal tudi Evropski parlament.

Finančni ministri EU so danes potrdili tri zakonodajne akte, potrebne za pridružitev Bolgarije evrskemu območju. Eden od teh določa menjalni tečaj pri 1,95583 leva za evro, so sporočili s Sveta EU.

Danska gospodarska ministrica Stephanie Lose, katere država trenutno predseduje Svetu, je ob tem čestitala Bolgariji.

Evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis pa je po zasedanju ministrov dejal, da pri pridružitvi Bolgarije evrskemu območju ne gre zgolj za zamenjavo leva za evro, ampak za boljšo prihodnost Bolgarije in njenih državljanov.

“Evro bo prinesel nove priložnosti, naložbe, delovna mesta in gospodarsko rast,” je povedal.

Zeleno luč bolgarskemu prevzemu evra je pred tem na plenarnem zasedanju v Strasbourgu prižgal tudi Evropski parlament. Za poročilo, v katerem so potrdili pripravljenost Bolgarije na prevzem skupne valute, je glasovalo 531 poslancev, proti jih je bilo 69, 79 pa se jih je glasovanja vzdržalo.

Bolgarija bo tako lahko 1. januarja prevzela skupno evropsko valuto, s čimer bo postala 21. članica območja z evrom.

Bolgarski premier Rosen Jeliazkov se je zahvalil vsem, ki so pripomogli k temu. “Vlada ostaja zavezana učinkovitemu prehodu na evro brez težav,” je zapisal na družbenem omrežju X.

Ministri za finance so pravno podlago potrdili, potem ko so konec junija predlog Evropske komisije za bolgarski prevzem evra podprli že voditelji držav članic.

Komisija je v začetku junija potrdila, da ta balkanska članica EU izpolnjuje štiri tako imenovane konvergenčne kriterije: inflacijskega, javnofinančnega, kriterij stabilnosti tečaja nacionalne valute lev glede na evro in kriterij višine dolgoročnih obrestnih mer.

Uvedba evra je sicer v Bolgariji vroče politično vprašanje. Že februarja je v Sofiji več tisoč protestnikov, večinoma podpornikov skrajne desnice, protestiralo proti načrtom države, da se z letom 2026 pridruži območju z evrom. Pri tem so se spravili nad poslopje predstavništva EU, ki so ga obmetavali z različnimi predmeti in polivali z rdečo barvo. Protesti so se nadaljevali tudi v minulih mesecih.

Nasprotniki uvedbe evra – poleg nacionalistične in prorusko usmerjene skrajne desnice so to tudi nekatere nevladne organizacije – opozarjajo, da bo prevzem skupne valute privedel do višjih cen, suverenost države pa bo okrnjena.

Read Entire Article