ARTICLE AD
Ko sem se preselil v novo hišo, sem dolgo razmišljal o nakupu bazena. Končno smo ga dobili in več let je dobro služil celotni družini. Sčasoma sem se naveličal neskončnega vzdrževanja vode. Lovljenje žuželk, čiščenje dna in sten ter nenehno merjenje pH in drugih parametrov, potrebnih za ohranjanje čiste vode za kopanje, mi je vzelo veliko časa, ki bi ga raje vložil drugam. Zato sem se odločil za korenito spremembo in za nazaj moram reči, da je bila to najboljša stvar, ki sem jo lahko naredil.
Bazen sem leta pozneje zamenjal za nekaj veliko boljšega. Tudi naši sosedje pogosto pridejo pogledat čez ograjo in mislim, da so malce zavistni glede oaze, ki sem jo zgradil. Tako pogosto pridejo gledat, da se mi včasih zdi, da bi lahko zaračunal vstopnino. Če ste se tudi vi naveličali klasičnega vrtnega bazena, a vam je vodni element na vrtu pomemben, poskusite tako kot jaz. Videli boste, da vam ne bo žal.
Naravni ribniki dajejo bazenom v žep
Že zdavnaj so minili časi, ko je bil edini možni vodni element na čeških vrtovih luknja v zemlji in v njej modri polikarbonatni bazen. Danes so trendi drugačni in vse več ljudi si želi naravnega, naravnega, a lepega, urejenega vrta, ki ne zahteva veliko vzdrževanja. Vse te parametre izpolnjujejo naravni vrtni ribniki, ki poleti kar kličejo po osvežitvi in lahko za razliko od bazenov krasijo vrt vse leto. Vrtni ribnik je način, kako doma združiti naravo in kopanje.
Zakaj vam bo vrtni ribnik všeč?
Na prvi pogled vas bo ribnik očaral s svojim prijetnim videzom. Ne gre za modro luknjo v zemlji, temveč za lepo naravno vodno površino, zasajeno z različnimi rastlinami, ki se odlično ujemajo s konceptom vašega vrta. Voda v ribnikih ni obdelana s kemikalijami, zato je še posebej priljubljena pri alergikih in ljudeh z atopijskim ekcemom, ki trpijo neposredno v klorirani vodi. Voda se čisti z naravnimi procesi z uporabo posebej izbranih rastlin ali koreninskega čistilnika. Vzdrževanje ribnika ne vzame skoraj nobenega časa in zagotovo ne zahteva vsakodnevne nege. Še bolj se boste povezali z naravo, saj si boste – če želite ali ne – ribnik delili s pticami, ki se pridejo napit, žuželkami, ki živijo na površini vode, in včasih celo z žabami, ki jih privablja voda. Toda vse to spada na to območje in ima svoj nezamenljiv čar.
Raje začnite graditi skupaj s strokovnjaki
Če ste vseskozi domači mojster in si ne predstavljate, da ne bi nečesa naredili sami, se lahko gradnje ribnika lotite sami, vendar je bolje, da se posvetujete s strokovnjaki, ki ribnike gradijo že dlje časa. Ti vam lahko svetujejo glede prave velikosti, vrste čiščenja, vas usmerijo pri izbiri najboljših rastlin in vam tudi svetujejo, ali želite ribnik za kopanje ali za opazovanje. Pred samo postavitvijo ribnika je treba upoštevati številne dejavnike, od velikosti, vrste terena, globine, morebitne obloge itd. Ribniki so popolni ekosistemi, vendar morate za njihovo stoodstotno delovanje in dobro delovanje vseh organizmov v njih dobro poznati naravne čistilne procese.
Upravljanje z deževnico
Ne le Češka, tudi druge države se že dolgo časa soočajo s pomanjkanjem vode. Učinkovito zadrževanje vode v krajini je zato nujno potrebno za izboljšanje splošnega stanja narave in tudi vašega vrta. Michal Šperling, dolgoletni promotor in graditelj ribnikov, potrjuje, da so lahko vrtni ribniki koristni tudi v tem pogledu.
„Naravni vrtni ribnik je mogoče zelo dobro in učinkovito povezati tudi s sistemom za zajemanje deževnice. Ribnik se nato ne uporablja le kot kopališče, temveč tudi kot zbiralnik vode, ki naravno hladi okolico.“
Naravne vrtne ribnike so včasih gradili predvsem na velikih zemljiščih ob starejših stavbah, danes pa je vse drugače. Tudi lastniki supermodernih novogradenj gradijo vodne habitate brez potrebe po kemični obdelavi, ki se lepo zlijejo s celotno zasnovo vrta in parcele. Pri tem je treba povedati, da so ribniki zelo variabilni in se zato prilegajo kamor koli. Treba je le dobro premisliti o njihovem splošnem videzu in zasaditvi vodnih rastlin. Ko boste obstoječi bazen zamenjali z ribnikom, boste videli, da bodo sosedje kukali čez ograjo in vam zavidali lepoto.
To težavo smo že rešili:
- Luknja v žlici za špagete ni naključna: 2 genialna trika, ki ju ne pozna 90 % ljudi!
- Kako okrasiti svojo parcelo: 3 nenavadni načini uporabe kamnov, ki vam jih bodo zavidali sosedje
- Zgradil sem „najmanjšo hišo na svetu“ – velika je kot omara in ima vse pripomočke sodobnega doma
The post Bazen sem zamenjal z boljšim: Sosedje so zavistno pokukali čez ograjo. Za to bi lahko zaračunal vstopnino appeared first on Little Saturday.