Avstrija zmagovalka 69. tekmovanja za pesem Evrovizije (dopolnjeno)

6 hours ago 13
ARTICLE AD

Avstrijski pevec JJ je s pesmijo Wasted Love slavil na 69. tekmovanju za pesem Evrovizije, ki je potekalo v švicarskem Baslu. Za svoj nastop je skupno prejel 436 točk. Na drugo mesto se je s 357 točkami uvrstil Izrael, Estonija je dobila le točko manj.

Avstrija je slavila že po glasovih strokovnih žirij. Te so zmagovalni pesmi podelile 258 točk, 178 točk je 24-letnik prejel še s strani gledalcev in poslušalcev. Zmagovalec je že v tednih pred festivalom pogosto veljal za favorita. Na zadnjih stavnicah se je uvrščal na drugo mesto za Švedsko, ki je na koncu zasedla četrto mesto.

Slovenski predstavnik Klemen Slakonja se s pesmijo How Much Time Do We Have Left v torkovem polfinalu ni uspel uvrstiti v sobotni finale. Kot so organizatorji sporočili po koncu tekmovanja, je Slakonja prejel 23 točk in se skupaj z Belgijo uvrstil na 13. mesto.

Glasove slovenske žirije je v Basel kot peta po vrsti sporočila Lorella Flego. 12 točk je slovenska žirija namenila Italiji, deset pa Avstriji. Slovenski žiriji je letos predsedoval Gregor Strasbergar, sestavljali pa so jo še Ana Soklič, Eva Boto, Jon Vitezič in Urban Koritnik.

Slovenski gledalci in poslušalci so se letos strinjali z žirijo in prav tako Italiji namenili 12, Avstriji pa deset točk. Posameznik je lahko z ene naprave oddal največ 20 glasov, glasovanje pa je bilo možno že od začetka večera naprej.

Evrovizijske nastope je s pesmijo Lighter, ki jo je navdihnila bolezen njegove mame, odprl norveški predstavnik Kyle Alessandro. Ta je bil kot 19-letnik tudi najmlajši predstavnik na letošnjem tekmovanju.

S pesmijo La poupee monte le son je sledila Laura Thorn, predstavnica Luksemburga, države, ki se je po več kot tridesetletni pavzi lani vrnila na tekmovanje.

Kot tretji je na oder stopil estonski predstavnik Tommy Cash, ki je v minulih mesecih s pesmijo Espresso Macchiato razdelil javnost; nekateri so bili nad njo navdušeni, drugi so mu očitali norčevanje iz italijanske kulture.

Izraelske barve je letos s pesmijo New Day Will Rise zastopala pevka Juval Raphael. Ta je oktobra 2023 preživela napad palestinskega islamističnega gibanja Hamas na glasbeni festival Nova.

Litvo je letos zastopala fantovska glasbena zasedba Katarsis, ki se je predstavila s pesmijo Tavo akys.

Kot šesta se je predstavila prva avtomatska udeleženka v finalu. Španska predstavnica Melody je dogajanje v dvorani razgrela s pesmijo Esa diva.

Sledila je ukrajinska glasbena zasedba Ziferblat s pesmijo Bird of Pray. Nastopajoči so se sicer že pred meseci, ko so morali v Švico zaradi snemanja napovedne razglednice, soočali s težavami, saj jim v Ukrajini zaradi vojne sprva niso dovolili izhoda iz države.

Združeno kraljestvo je letos stavilo na dekliški trio Remember Monday, ki je zapel pesem What the Hell Just Happened.

Zmagovalec in avstrijski predstavnik JJ, ki je poleg Švedske v tednih pred tekmovanjem že veljal za favorita, je pesem Wasted Love predstavil kot deveti.

Prvo deseterico nastopajočih sta zaokrožila brata z Islandije, ki sestavljata elektronski duet Vaeb. S pesmijo Roa sta v torek tudi odprla letošnjo Evrovizijo.

Latvija, ki je na festivalu nazadnje slavila leta 2002, je tokrat v boj za zmago poslala ženski sekstet Tautumeitas. Ta se je predstavil s pesmijo Bur man laimi.

Pod zaporedno številko 12 je nastopil nizozemski predstavnik Claude. 21-letnik se je sicer rodil v Kongu, s statusom beguncev pa je njegova družina na Nizozemsko prišla, ko je imel devet let. S pesmijo C’est la vie se je poklonil svoji materi in izkušnjam, ki so jih prestali.

Prvo polovico nastopov je s pesmijo Ich komme sklenila finska predstavnica Erika Vikman, ki je z vročim nastopom dodobra razmigala gledalce.

S pesmijo Volevo essere un duro je sledil Italijan Lucio Corsi. Ta si je pravico do nastopa na Evroviziji prislužil, ko je to zavrnil zmagovalec Sanrema Olly.

Poljsko je s pesmijo Gaja predstavila priznana poljska glasbenica Justyna Steczkowska, ki je svojo državo na tekmovanju za pesem Evrovizije zastopala že leta 1995. Letos je kot 52-letnica veljala za najstarejšo udeleženko 69. edicije tekmovanja.

Nemčija je tokrat stavila na avstrijski duet Abor & Tynna. Predstavila sta pesem Baller.

Grkinja Klavdia se je leta 2018 v grški različici šova The Voice kalila pod okriljem Helene Paparizou, ki je Grčiji zmago pripela pred dvajsetimi leti. Nocoj je občinstvu predstavila pesem Asteromata.

Z vročekrvnim nastopom je Parg iz Armenije zapel pesem Survivor, za katero je besedilo prispevalo kar deset avtorjev.

Velik aplavz je v dvorani St. Jakobshalle seveda požela švicarska predstavnica Zoe Me, ki prihaja prav iz Basla. Nastopila je s pesmijo Voyage.

Sledila je Miriana Conte z Malte. Svojo pesem Kant je morala zaradi pravil tekmovanja preimenovati v Serving.

Nato se je Evropi in svetu predstavila moška glasbena zasedba Napa. Portugalsko so zastopali s pesmijo Deslocado.

Pevka Sissal, ki sicer prihaja s Ferskih otokov, je bila letos izbrana za predstavnico Danske. Pesem, ki jo je predstavila, nosi naslov Hallucination.

Sledila je Švedska, ki je v tednih pred tekmovanjem veljala za favorita. Švedsko je sicer letos zastopala finska moška glasbena zasedba KAJ, pesem, v kateri promovirajo savnanje, pa so poimenovali Bara bada bastu.

Kot zadnja avtomatsko uvrščena država v finale se je kot 24. predstavila Francija. Louane je zapela pesem Maman.

Sledila je še ena pesem v italijanščini. Gabry Ponte, ki ga marsikdo pozna kot člana glasbene zasedbe Eiffel 65, je predstavil pesem Tutta l’Italia.

Tekmovalni del večera je zaprl albanski duet Shkodra Elektronike. Nastopil ke s pesmijo Zjerm.

Organizatorji so danes sporočili, da je zaradi tekmovanja Basel v zadnjih dneh obiskalo več kot 300.000 ljudi, vse dogodke pa si je znotraj dvorane in v bližnjem parku St. Jakobs skupno ogledalo več kot 100.000 ljudi. Zaradi velikosti odra je lahko dvorana St. Jakobshalle sprejela zgolj 6500 ljudi.

Read Entire Article