ARTICLE AD
Kristalno jasno je, da gre za »zverino« z izrednimi zmogljivostmi. Vendar o njej nima smisla razmišljati, ako teh zmogljivosti niste v stanju v celoti izkoristiti, saj močno presegajo sposobnosti prenekaterega gejmerskega namiznika!
Asus je prenosnik ROG Strix Scar 18 namenil eliti oziroma najbolj zahtevnim igričarjem, ki imajo obenem dovolj pod palcem, in jim ni težko s sabo prenašati več kot treh kilogramov »žive« teže, in vanj ponovno vgradil trenutno najboljše komponente. To je več kot očitno in hkrati pričakovano, kajti nenazadnje gre za vrh ponudbe oddelka ROG v tajvanskem podjetju!
Procesor | Intel Core Ultra 9 275H (2,7 GHz), 24 jeder, 24 niti. |
Grafična kartica | Nvidia GeForce RTX 5090 (24 GB, 175 W) |
Zaslon | Mini-LED, 18-palcev (skoraj 46 cm), razmerje stranic 16:10, razločljivost 2.560 x 1.600 pik, 240 Hz, 3 ms, 1200 kandel pri 100 % pokritosti DCI-P3 |
Zvočniki | dva nizkotonca in dva visokotonca (Dolby Atmos) |
Pomnilnik (RAM/pogon) | 64 GB DDR5-5600 MHz; 2 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 (dve mesti) |
Priključki | ethernet (2,5 Gbps), Thunderbolt 5 (2x), USB A (3x), HDMI 2,1, priključek za slušalke, priključek za polnjenje |
Vmesniki | Wi-Fi 7, Bluetooth 5,4 |
Baterija | 90 Wh, napajalnik 380 W, možnost polnjenja preko priključka USB C (100 W) |
Mere in masa | 499 mm x 298 mm x 23,5 – 32 mm; 3,3 kg |
Geekbench 6 – baterija | 3.049 (jedro), 17.775 (več-jeder), 139.507 (GPU) |
Geekbench 6 –napajalnik | 3.020 (jedro), 20.804 (več-jeder), 233.001 (GPU) |
Priporočena cena | 6.500 € ali 5.600 € za model s kartico RTX 5080 (Mimovrste) |
Še vedno obilen, a manj »plastičen«
Videz ni na prvem mestu, ko snujejo zmogljive gejmerske prenosnike, a so kljub temu v primerjavi z izvedbo izpred dveh let naredili občutne spremembe. Plastično ohišje je elegantnejše, saj so se znebili prozorne plastike, ki se mi je tedaj zdela rahlo cenena. Svetlobni trak na robovih dna ohišja (barvne sijalke LED) se zdaj vije po vseh štirih robovih in osvetljuje podlago v vseh smereh. Izboljšana je še matrika sijalk na hrbtišču (Anime-vision), ki poleg črk in animacij dovoljuje uporabo stilizirane slike obraza. V kolikšni meri je oboje uporabno, presodite sami, a Asus zagovarja tezo, da je »zaslon« na hrbtu dobrodošel dodatek vsem, ki želijo z njim podati izjavo okolici (poosebiti izkušnjo uporabe). Škoditi res ne more. Če vam ni všeč, ga preprosto izklopite.
Površina ohišja je zdaj gladka, kar pomeni, da so mastni madeži na njej vidni. Rešitev je krpa ter redno brisanje. Verjetno bi bilo videti še lepše popolnoma kovinsko ohišje, a zanj očitno še ni dozorel čas. So pa precej olajšali dostop do notranjosti prenosnika. Pokrivno plastično ploščo dna prenosnika preprosto odstranite s premikom drsnika, nakar jo povlečeta naprej. S tem hitro pridete do rež za diske in delovnega pomnilnika, baterije ter do ventilatorjev.
Strukturna trdnost ohišja je dobra, a se zaradi velikosti in tankosti polovice z zaslonom (vanjo je menda dodan aluminij) nežno zvija, če primemo zgornja vogala in ju potisnemo v nasprotnih smereh. Ker je s spodnjo polovico prenosnika spojena preko dveh razmeroma tankih tečajev na straneh, se rahlo ziblje pri nastavljanju kota (ta je največ 135 stopinj). Nič hujšega in razumljiva posledica obilnega zaslona.
Priključki so razporejeni po levem in desnem robu. Nobenega ni na zadnjem (pod zaslonom), kajti tam je preko cele površine reža izpiha toplega zraka hladilnega sistema. Škoda, kajti v primerih, ko je prenosnik uporabljen statično, povezan v ožičeno omrežje ter je nanj priključen eden ali več monitorjev, bi prišli še kako prav.
Tipkovnice niso prav veliko spreminjali
Zaradi obilice prostora na spodnji polovici prenosnika je Asus brez težav vključil polno velikost tipkovnice, vključno z numeričnim delom. Tipkanje na osvetljenih tipkah je prijetno in odzivno, čeprav bi bila izkušnja še boljša, če bi uporabili mehanske tipke. Kar bi glede na dimenzije in cenovni razred pričakoval. Postavitev tipk tudi ni povsem običajna. Desna tipka »Shift« je nekoliko ožja, saj so prostor raje namenili smernim tipkam standardne velikosti, ki so lepo poravnane z ostalimi v spodnji vrsti. To zahteva nekaj privajanja. Osvetlitev tipkovnice omogoča razdelitev območjih, prilagajanje jakosti (tri ravni) in ustvarjanje zanimivih svetlobnih učinkov. Sledilna ploščica je precej velika in pomaknjena nekoliko v levo, da je poravnana z glavnino tipkovnice (brez numeričnega dela). Zamik bi bil moteč, če na obeh straneh ne bi bilo obilje prostora, kjer med tipkanjem »počivajo« dlani.
Nad zaslonom najdete spletno kamero z 2-milijonskim tipalom. Bolje kot nekoč, a vseeno od nje ne pričakujte preveč, še posebej ne v slabših svetlobnih razmerah. Pokrova, ki bi jo zakril, ni, zatorej bo treba za ohranjanje zasebnosti najti drugo rešitev. Blizu je še infrardeča kamera za odklepanje prenosnika s prepoznavanjem obraza (Windows Hello). Tipala prstnega odtisa seveda ne boste našli.
V prenosnik so vgrajeni štirje zvočniki, dva nizko in dva visokotonca. Nadpovprečno dobri so nizki toni (basi), ki dodajo globino zvoku, a pričakoval sem, da so glasnejši. Še posebej zaradi občasnega hrupa ventilatorjev, ko prenosnik deluje z največjimi močmi. Zvočniki vseeno zadostujejo kot popestritev igranja, le v primeru iger, kjer zvok ne predstavlja kulise, temveč je pomemben del igre, boste raje posegli po slušalkah. Lahko so ožičene, saj je na voljo analogni (3,5 milimetrski) priključek.
Ni OLED in kaj potem!
To zlahka rečem, ker so uporabili zaslonsko tehniko mini-LED z dva tisoč področju lokalne zatemnitve, s katero ob visoki svetilnosti in hitrosti osveževanja, zaslon prikaže žive barve, visok dinamični razpon in globoko črnino. Razločljivosti ni 4K, a pol manjša zadostuje za tako velik zaslon in še grafična kartica se manj muči (čeravno ji ne manjka moči). 240-herčno osveževanje zagotavlja gladke premike in tudi natančnost barv je dovolj visoka celo za zahtevnejše ustvarjalce vsebin. Ob tem, da je na voljo prilagajanje načina delovanja, zna biti prednost zaslona njegova visoka svetilnosti. Daleč nad svetilnostjo, ki jo dosegajo zasloni OLED. Zaslon vseeno ni perfekten, je pa zelo dober približek temu.
Dobrodošlo je stikalo MUX za neposredno pošiljanje video signala grafične kartice neposredno na vgrajeni ali zunanji monitor, mimo osrednjega procesorja in vanj integrirane grafike. Ravno tako zlahka nadzirate, katera grafika je v uporabi, s čimer dobite več nadzora nad porabo energije. Glede na »potratnost« računalnika to ni brezpredmetno.
Moči mu zlepa ne bo zmanjkalo?
V ROG Strix Scar 18 je vgrajeno praktično vse najboljše, kar je trenutno dostopno in primerno za vgradnjo v ohišje prenosnika, zato programi za merjenje zmogljivosti prikažejo visoke številke. A bolj kot te so pomembni občutki ob igranju grafično zahtevnih iger oziroma doseženo število sličic na sekundo (fps) pri najvišji razločljivosti 1600p in vklopljeni tehniki sledenja žarkom (brez vklopljene izboljšave slike DLSS in drugih tehnik, ki dodajo še kakšno sličico). Rezultati so sledeči: Black Myth Wukong 61 fps, Cyberpunk 2077 66 fps, Forza Horizon 5 139 fps, Kingdom Come Deliverance 2 81 fps in Senua’s Saga Hellblade 2 59 fps. Rezultate mi je prijazno odstopil prijatelj Peter, ki je ravno tako testiral prenosnik, saj se mojemu mulcu ni zdelo vredno igrati na njem.
Ob takšnih obremenitvah (in moči obeh procesorjev) se pričakovano sprošča veliko toplote. Hladilni sistem črpa hladen zrak skozi reže na dnu in na desnem boku prenosnika (med igranjem tako vroč zrak ne pride v stik z roko, ki drži miško). Trije ventilatorji ga potem usmerjajo preko najbolj vročih točk do izpusta na zadnji stranici. Zrak teče tudi skozi tipkovnico, da ohranja prijetno temperaturo okoli prstov, ravno tako pa so dodatno izboljšali razpršilnik toplote. Pri največjih obratih, ko je prenosnik najbolj pod stresom, boste ventilator slišali. Na srečo njegovo delovanje zlahka prilagodite v programu Armoury Crate. Ker s tem obenem omejite zmogljivosti, velja biti previden, kaj počnete. Omenjeni program praktično omogoča popoln nadzor nad delovanjem prenosnika. Med drugim v njem ravno tako spreminjate in prilagajate že omenjene svetlobne učinke ter še veliko drugega.
Ob tem velja omeniti baterijo, čeprav je najraje ne bi, kajti za resno igranje ga boste imeli priključenega na napajalnik. Obremenitveni test je namreč baterijo v pol ure izpraznil za 62 odstotkov. Zahtevnih iger prav dolgo na baterijski pogon ne boste igrali. Morda gledali video posnetke in filme. Ena ura Youtuba s polovično svetlim zaslonom in prenosom podatkov preko domačega omrežja je zahtevala 20 odstotkov napolnjenosti, kar pomeni dobrih pet ur do računalniškega mrka. Še enkrat bom poudaril: avtonomija baterije je razumljivo nizka, kajti zahteve komponent po električni moči so zelo visoke.
Poznate program ROG Elite?
Lojalnosti program je na voljo že več let, a ga do zdaj v naši regiji niso obešali na velik zvon. Po včlanitvi zbirate točke s kupovanjem izdelkov in sodelovanjem v brezplačnih dejavnostih, kot so kvizi in ankete. Seveda je število točk odvisno od vrednosti kupljenega izdelka. Zbrane točke nato lahko zamenjate za igre, dodatke v igrah ali darilne kartice.
HVALIMO:
- Brutalne zmogljivosti
- Dober in velik zaslon Mini-LED
- Primeren nabor priključkov (podpora za Thunderbolt 5)
- Bogati svetlobni učinki (čeravno nekaterim niso všeč)
- Primerna tipkovnica
- Dvoletna garancija (z možnostjo dodatnega leta v primeru nakupa do konca junija)
GRAJAMO:
- Visoka cena v Sloveniji
- Na mastne madeže občutljiva površina
- Nobenega priključka ni na zadnji strani
- Velik in težak prenosnik
Žal moram omeniti še nekaj, česar najraje ne bi. Asusu je vseeno, kje boste kupili njegov računalnik, a to ne more biti vseeno slovenskemu uvozniku in lokalnim trgovcem. Že dlje časa opažam velike razlike v cenah računalnikov te znamke pri nas in v Nemčiji. Tokrat je razkorak še veliko večji in vsaj meni nerazumljiv. Nemška trgovina Computer Universe za enak model zahteva kar 1.200 evrov manj. Resnično upam, da se je tu prikradla napaka.
The post ASUS ROG Strix SCAR 18: Brutalne zmogljivosti ob razsipnih svetlobnih učinkih appeared first on Tehnozvezdje.